Kiukutus

Kyllä rupee ketuttaan, ja etenkin harmittamaan. Vihdoin sain alulle unelmani toteuttamisen. Eli kesyrotan hankkimisen. Mutta nyt ei ole kohta yhtään mutkaa puuttunut tästä hommasta.

Ensimmäiseksi olin ostamassa häkkiä ja kun kuulin sellaisen saavani, kävin varaamassa 2 kpl rottia. Ja sitten ilmoitettiinkin että rottia on saatavilla. Jipii ajattelin.
No sitten ilmeni ettei häkkiä voinutkaan myydä, koska se oli hajonnut.
No vihdoin sain metsästettyä upean kotosen rotille, vieläpä todella edullisesti. Jä tänään häkki saapui perille.
No joten ei muuta kun eläinkauppaan tiedustelemaan rotista, kun sieltä ei ollut mitään kuulunut. Ilmenipä sitten, että rotat oli jo myyty... Eli "kasvattaja" joka oli rotat eläinkauppaan luvannut, olikin myynyt ne ilmeisesti ystävälleen.
Eli taas odotellaan vaihteeksi taas rottia. Ikävintä tässä on se ettei täällä päin ole kasvattajia.
Mutta ei auta muu kuin odottaa... Ei ole tarkotus todellakaan ketää syytellä tai mustamaalata, Mutta piti saada kiukutus jonnekkin puretuks. KIITOS =)

4

394

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jansku

      Missä päin asustelet?Ajattelin vaan että kyllä varmaan joku sulle pystyy rottia toimittamaan. Kasvattajat käyvät varmasti näyttelyissä edes vähän lähempänä ja joku varmasti asuukin sen verran lähellä ettei kuljetus tuota ongelmia. Harmi että rottien hankkiminen aiheuttaa ongelmia, mutta ahkeruus palkitaan ja ilo on sitäkin suurempi kun saat vihdoin pienokaiset kotiin. Onnea etsintään!

      • qwertty

        Meille syntyisi kesällä tai sitä ennen
        rex sileäkarva yhdistelmästä rottia.
        Eli olisi sitten rexejä ja sileäkarvaisia.
        Emä on: cinnamon/european berkshire, rex
        isä: buff

        Eli hienoja poikasia olisi luvassa.
        Mutta et varmaankaan jaksa odottaa niin kauaa:)


      • qwertty kirjoitti:

        Meille syntyisi kesällä tai sitä ennen
        rex sileäkarva yhdistelmästä rottia.
        Eli olisi sitten rexejä ja sileäkarvaisia.
        Emä on: cinnamon/european berkshire, rex
        isä: buff

        Eli hienoja poikasia olisi luvassa.
        Mutta et varmaankaan jaksa odottaa niin kauaa:)

        Nii joo mikkelissä asustetaan. No mutta toivon mukaan lähiaikoina soiteltais sieltä eläinkaupasta vaikka =).


      • jansku
        qwertty kirjoitti:

        Meille syntyisi kesällä tai sitä ennen
        rex sileäkarva yhdistelmästä rottia.
        Eli olisi sitten rexejä ja sileäkarvaisia.
        Emä on: cinnamon/european berkshire, rex
        isä: buff

        Eli hienoja poikasia olisi luvassa.
        Mutta et varmaankaan jaksa odottaa niin kauaa:)

        Mulla noita rottia on jo useampikin ja kumpaakin sukupuolta...mutta rex-rotasta olen haaveillut. Missäpäin sä asut?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      51
      10073
    2. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      116
      5745
    3. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      61
      4476
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      141
      3065
    5. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      264
      2880
    6. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      145
      2777
    7. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      47
      2672
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      30
      2041
    9. Milloin näit kaivattusi edellisen kerran?

      Olitteko juttusilla vai sivusta vain? Miten reagoit?
      Ikävä
      20
      1737
    10. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      37
      1609
    Aihe