Näkee aina välillä näitä teräaseita kantavia rääpäleitä ravintoloissa niin mitäköhän ne pelkäävät? Kai tämäkin on sellainen ns. jatke kun moisia mukana kantavat... säälittäviä!
Veitsi taskussa
dick
92810
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
laki kieltää terä aseen kannon julkisella paikalla,mutta pelkurithan niitä mukanaan kantelee..
Mielenkiintoinen sanavalinta tuo pelkuri. Kannan itse aina selvinpäin ollessani gerberiä mukanani. tosin kukaan sivullinen ei sitä huomaa, sillä pidän sen piilossa luonnollisesti. En kanna sitä sen takia mukanani, että pelkäisin tai tuntisin oloni turvattomaksi rakkaassa maassamme, vaan puhtaasti sen takia, että ikinä ei tiedä mitä käy tai kuka iskee millä ja milloinkin. Esim. taannoisessa metron ikävässä tapauksessa, joka johti nuoren miehen kuolemaan, kun sai kirveestä päähän lukiessaan rauhassa lehteä. Jos olisin itse ollut paikalla ja nähnyt tapahtuman olisin kenties voinut estää nuorukaisen kuoleman pistämällä kirvesmiehen lihoiksi. En tiedä kutsuisitko pelkuriksi henkilöä, joka olisi puukottanut hyökkääjän, joka olisi käynyt vaikka sinulle tärkeän henkilön päälle. Siinä yhdyn mielipiteisiinne, että sekopäät (yleensä nuoret ja laumoissa), jotka kantavat ja vieläpä näyttelevät / kehuskelevat puukoillansa on vain ja ainoastaan niin heikkoja itseluottamukseltaan, että sitä yritetään pönkittää olemalla ns. "kova jannu".
Olet siis pelkuri. Pelkäät. Ei siinä mitään pahaa ole. Itsekin kannoin taannoin veistä taskussa.
Olen pitkään miettinyt, kun pistän puukon taskuun ja kirveen kassiin,
ja lähden kävellen metrolle, sillä ajelen keskustaan, josta junalla Parkanoon, koko ajan nuo siantappovälineet mukana,
olen siis miettinyt sitä, teenkö rikoksen kantaessani mainitsemaani "aseistusta" ? Onko pätevä syy puukon ja kirveen kanssa kulkeminen se, että menen sikoja tappamaan.
En viitsisi autoa ostaa pelkästään puukon ja kirveen takia. On se puukko joskus kassissa, tiedoksi vain pilkun-nussijoille.
jokatapauksessa se on laitonta olet pelkuri tai et. jos jäät kiinni saat sakkoa ja menetät puukon, joten ei kannata nyt ainakaan puukkoa pitää. mites ois nyrkkirauta?(no onhan sekin kielletty)
on syytä olla jotain kättäpidempää. Useimmat suomalaiset elävät onnellisena pumpulissa ja uskovat olevansa turvassa lain hellässä huomassa. Todellisuudessa ei ikinä tiedä minkä kulman takaa ilmestyy joku vähä-älyinen tappaja idiootti ja pistää vastaantulijan lihoiksi.
Normaali-ihmisen on turha vaivata päätään mahdollisella väkivallan uhalla.
Tässä esimerkkitapauksessa ns. normaali-ihminen ei todellakaan vaivannut päätään mahdollisella väkivallan uhalla, mutta lopputulos johti siihen, että järjetön ja täysin kohtuuton väkivalta alkoi vaivaamaan uhrin päätä. Lopputulos: Jälleen yksi turha kuolema lisää. En tarkoita, että ihmisten pitäisi alkaa pelkäämään liikkumista julkisilla tai yöaikaan tai ylipäätänsä koskaan, mutta omalla käyttäytymiselläsi ja järjenkäytölläsi voit ennaltaehkäistä vastaavanlaisia tapauksia.
Itselläni on mm. sellainen pakkomielle, että esim. ravintolassa istun aina selkä seinää vasten. Näin ollen minua ei yllätetä ainakaan selästä päin. Tämä toimenpide juontaa ajoista, jolloin toimin turvallisuusalalla ulkomailla.
En aio kyseenalaistaa kantaasi asiasta mutta haluaisin vain kuulla, mikä heissä mielestäsi on niin vastenmielistä että yleistät heidät kaikki säälittäviksi rääpäleiksi?
Itsekin pidän epäilyttävissä paikoissa veitsen kainalokotelossa tai taskussa sekä yhden pienemmän piilotettuna, en suinkaan yrittääkseni todistaa muille miten 'kova' olen, vaan aivan päinvastoin juuri sen takia että ymmärrän olevani haavoittuvainen ja kasvatan näin mahdollisuuksiani saada henkeäni uhkaava hyökkääjä perääntymään, hyvällä tuurilla jopa ilman että minun tarvitsisi edes yrittää haavoittaa häntä millään tavoin.
Jos minulta vaaditaan jollakin aseella uhaten lompakkoani, annan suosiolla lompakkoni pois, ennen kuin antaudun minkäänlaiseen kaksintaisteluun, koska pistän henkeni peliin vain puolustaessani sitä, tai ruumistani yleensä, en minkään rahallisen takia.
Pistäkää putkaan jos siltä tuntuu.