1.9tdi on paras moottori

Ikävä maine on 2.0 tdi koneilla ja kalliita korjat kuntoon. Onko joku ennakko korjaus opas olemassa ? sais yhtä hyvän koneen kuin on kaikki 1.9tdi koneet eri versioineen.
1.6tdi kuuluu samaan ikävään maineeseen. Mihin katosi vag moottoriien rakentamisen taito? onko tulossa kestäv diesel ? sähkö on lähes turha.
2674
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

En tiedä mistä on johtunut joidenkin 2006- uudempien vw autojen 1.9TDI moottorin vika että lohkossa reikä. Huonot öljyt vai kierrätetty, en tiedä kuinka paljon noita on hajonnut. Osassa 1.9TDI 2006 ja uudemmissa autoissa on dpf suodatin jos saksasta tilattu uutena ja tuotu suomeen. Täällä taisi olla ilman tuohon aikaan.

5 / 6 koppanen golffi on omaan makuun liian meluista dieselillä. Iso ero esim 4 koriseen bensaan. Kyläajossa tulee tulipellin läpin niin kova meteli kuminat noissa koreissa

Äänestä
  • Vai oikein "tulipellin"

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ikävä maine on 2.0 tdi koneilla ja kalliita korjat kuntoon. Onko joku ennakko korjaus opas olemassa ? sais yhtä hyvän koneen kuin on kaikki 1.9tdi koneet eri versioineen.
1.6tdi kuuluu samaan ikävään maineeseen. Mihin katosi vag moottoriien rakentamisen taito? onko tulossa kestäv diesel ? sähkö on lähes turha.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu