Mistä tiedän olenko tyhmä?

Hei! Olen 18 vuotta täyttänyt nuori, joka kärsii hieman matalasta itsetunnosta. Kysymyksestäni näkee suurimman stressin aiheeni. Mistä tiedän olenko tyhmä? voiko sitä tietää millään?

11

641

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      älä tollasta turhaan liikaa pähkäile, kun kaikkihan tossa iässä on vähän tyhmiii ja sille ei maha mitään.... aivot alkaa kehittyy enemmän siinä 25 vuoden jälkeen, että nou hätä. Just sun ikäset tekee niitä tyhmimpii ratkaisuja ja sitten vähän kun tulee ikää niin harmitellaan että luottotiedot on menny jonku tyhmän jutun (kavereille näyttämisen) takii tms... mutta jostainhan se on jokaisen lähettävä ja opittava.
      Sä oot normaalia viisaampi kun osaat ja uskallat kysyy vielä neuvoo ja osaa itelle tunnustaa että voikin olla ihan tyhmä...zemppiä !

    • Ensiksi pitäisi varmaan määrittää, mitä tyhmyys tässä yhteydessä tarkoittaa. Onko se sitä, että ei tiedä yksinkertaisimpiakaan asioita vai onko se sitä, että tekee jatkuvasti vääriä valintoja elämässään. Vai onko tyhmyys kypsymättömyydestä aiheutuvaa hölmöilyä.

      Mistä päättelet, että voisit olla se tyhmä?

      • Siitä, että en osaa matikkaa kovin hyvin. Pelkään, että en pärjää elämässä ilman lukio matikkaa tai pääse opiskelemaan.


      • TurhaPaska kirjoitti:

        Siitä, että en osaa matikkaa kovin hyvin. Pelkään, että en pärjää elämässä ilman lukio matikkaa tai pääse opiskelemaan.

        Kirjoitin lukion pitkästä matematiikasta E:n, mutta en ole sen jälkeen tarvinnut ko. arvosanaa mihinkään. Sama juttu niiden lukion matikan oppien kanssa. Olisin pärjännyt jollain matemaattisella alalla aika hyvin, mutta polut veivät muille aloille ja olen mielestäni menestynyt elämässä aivan hyvin.

        Elämää ei tarvitse rakentaa pelkän matematiikan varaan.


      • Oldie kirjoitti:

        Kirjoitin lukion pitkästä matematiikasta E:n, mutta en ole sen jälkeen tarvinnut ko. arvosanaa mihinkään. Sama juttu niiden lukion matikan oppien kanssa. Olisin pärjännyt jollain matemaattisella alalla aika hyvin, mutta polut veivät muille aloille ja olen mielestäni menestynyt elämässä aivan hyvin.

        Elämää ei tarvitse rakentaa pelkän matematiikan varaan.

        Olen ajatellut opintojen venyttämistä 3,5 tai 4 vuoteen, Jotta saisi edes lyhyen matikan. Pelkään vain että en pääse ilman matikkaa korkea kouluun.


      • TurhaPaska kirjoitti:

        Olen ajatellut opintojen venyttämistä 3,5 tai 4 vuoteen, Jotta saisi edes lyhyen matikan. Pelkään vain että en pääse ilman matikkaa korkea kouluun.

        Eihän opintojen venyttämisessä mitään pahaa ole. Sitä vartenhan se mahdollisuus on annettu, että sillä voi koettaa parantaa osaamistaan.

        En jaksa uskoa, että korkeakouluun pääseminen olisi pelkästä matematiikasta kiinni, jos vain valitset alan oikein, mutta toisaalta en kyllä ole nykyisiä pääsyvaatimuksia tarkistanut.

        Jossain vaiheessa saattaa tietysti tulla eteen se tilanne, että sinun on vain hyväksyttävä se, että et pääse sinne korkeakouluun. Ei tämä sinusta tyhmää tekisi. Tuossa tapauksessa täytyisi vain muuttaa suunnitelmia ja tehdä jotain muuta.


      • Anonyymi
        TurhaPaska kirjoitti:

        Siitä, että en osaa matikkaa kovin hyvin. Pelkään, että en pärjää elämässä ilman lukio matikkaa tai pääse opiskelemaan.

        Ei omakaan matikkapää paras mahdollinen ole, siksi en lähtenyt edes lukioon. Tosin tällä ei ole ollut mitään vaikutusta. Itsellä on kaksi ammattitutkintoa, ja oman alan töitä on aina riittänyt. Nykyisessä työpaikassa palkkakin on ihan sanotaanko riittävä. Yksikään aiempi työpaikka ei ole maksanut näin hyvin.


    • Anonyymi

      Jos on pakko kysyä tällaisella palstalla, niin voin vastata suoraan "Olet tyhmä".

      • Eikö avun pyytäminen juuri ole merkki paremmasta älykkyydestä? Parempi jostain pyytää apua, kuin pohtia yksin ahdistuksissaan tulevaisuuden valintojaan. Jotkut ihmiset sitä vain jaksavat potkia muita alas...


      • TurhaPaska kirjoitti:

        Eikö avun pyytäminen juuri ole merkki paremmasta älykkyydestä? Parempi jostain pyytää apua, kuin pohtia yksin ahdistuksissaan tulevaisuuden valintojaan. Jotkut ihmiset sitä vain jaksavat potkia muita alas...

        Minusta on hienoa, että olet saanut puhuttua tilanteestasi täällä. Toivottavasti löytäisit jonkun ihmisen, jonka kanssa näistä asioista voisi puhua ihan livenäkin.


    • Kyllä sen tietää. Käsite on aika vaikea määrittää, mutta kyllä sen itse tietää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      160
      4215
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      416
      3196
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2108
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1770
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      5
      1168
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1013
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1005
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      24
      921
    9. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      896
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      869
    Aihe