Mistä tiedän olenko tyhmä?

Hei! Olen 18 vuotta täyttänyt nuori, joka kärsii hieman matalasta itsetunnosta. Kysymyksestäni näkee suurimman stressin aiheeni. Mistä tiedän olenko tyhmä? voiko sitä tietää millään?

11

495

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      älä tollasta turhaan liikaa pähkäile, kun kaikkihan tossa iässä on vähän tyhmiii ja sille ei maha mitään.... aivot alkaa kehittyy enemmän siinä 25 vuoden jälkeen, että nou hätä. Just sun ikäset tekee niitä tyhmimpii ratkaisuja ja sitten vähän kun tulee ikää niin harmitellaan että luottotiedot on menny jonku tyhmän jutun (kavereille näyttämisen) takii tms... mutta jostainhan se on jokaisen lähettävä ja opittava.
      Sä oot normaalia viisaampi kun osaat ja uskallat kysyy vielä neuvoo ja osaa itelle tunnustaa että voikin olla ihan tyhmä...zemppiä !

    • Ensiksi pitäisi varmaan määrittää, mitä tyhmyys tässä yhteydessä tarkoittaa. Onko se sitä, että ei tiedä yksinkertaisimpiakaan asioita vai onko se sitä, että tekee jatkuvasti vääriä valintoja elämässään. Vai onko tyhmyys kypsymättömyydestä aiheutuvaa hölmöilyä.

      Mistä päättelet, että voisit olla se tyhmä?

      • Siitä, että en osaa matikkaa kovin hyvin. Pelkään, että en pärjää elämässä ilman lukio matikkaa tai pääse opiskelemaan.


      • TurhaPaska kirjoitti:

        Siitä, että en osaa matikkaa kovin hyvin. Pelkään, että en pärjää elämässä ilman lukio matikkaa tai pääse opiskelemaan.

        Kirjoitin lukion pitkästä matematiikasta E:n, mutta en ole sen jälkeen tarvinnut ko. arvosanaa mihinkään. Sama juttu niiden lukion matikan oppien kanssa. Olisin pärjännyt jollain matemaattisella alalla aika hyvin, mutta polut veivät muille aloille ja olen mielestäni menestynyt elämässä aivan hyvin.

        Elämää ei tarvitse rakentaa pelkän matematiikan varaan.


      • Oldie kirjoitti:

        Kirjoitin lukion pitkästä matematiikasta E:n, mutta en ole sen jälkeen tarvinnut ko. arvosanaa mihinkään. Sama juttu niiden lukion matikan oppien kanssa. Olisin pärjännyt jollain matemaattisella alalla aika hyvin, mutta polut veivät muille aloille ja olen mielestäni menestynyt elämässä aivan hyvin.

        Elämää ei tarvitse rakentaa pelkän matematiikan varaan.

        Olen ajatellut opintojen venyttämistä 3,5 tai 4 vuoteen, Jotta saisi edes lyhyen matikan. Pelkään vain että en pääse ilman matikkaa korkea kouluun.


      • TurhaPaska kirjoitti:

        Olen ajatellut opintojen venyttämistä 3,5 tai 4 vuoteen, Jotta saisi edes lyhyen matikan. Pelkään vain että en pääse ilman matikkaa korkea kouluun.

        Eihän opintojen venyttämisessä mitään pahaa ole. Sitä vartenhan se mahdollisuus on annettu, että sillä voi koettaa parantaa osaamistaan.

        En jaksa uskoa, että korkeakouluun pääseminen olisi pelkästä matematiikasta kiinni, jos vain valitset alan oikein, mutta toisaalta en kyllä ole nykyisiä pääsyvaatimuksia tarkistanut.

        Jossain vaiheessa saattaa tietysti tulla eteen se tilanne, että sinun on vain hyväksyttävä se, että et pääse sinne korkeakouluun. Ei tämä sinusta tyhmää tekisi. Tuossa tapauksessa täytyisi vain muuttaa suunnitelmia ja tehdä jotain muuta.


      • Anonyymi
        TurhaPaska kirjoitti:

        Siitä, että en osaa matikkaa kovin hyvin. Pelkään, että en pärjää elämässä ilman lukio matikkaa tai pääse opiskelemaan.

        Ei omakaan matikkapää paras mahdollinen ole, siksi en lähtenyt edes lukioon. Tosin tällä ei ole ollut mitään vaikutusta. Itsellä on kaksi ammattitutkintoa, ja oman alan töitä on aina riittänyt. Nykyisessä työpaikassa palkkakin on ihan sanotaanko riittävä. Yksikään aiempi työpaikka ei ole maksanut näin hyvin.


    • Anonyymi

      Jos on pakko kysyä tällaisella palstalla, niin voin vastata suoraan "Olet tyhmä".

      • Eikö avun pyytäminen juuri ole merkki paremmasta älykkyydestä? Parempi jostain pyytää apua, kuin pohtia yksin ahdistuksissaan tulevaisuuden valintojaan. Jotkut ihmiset sitä vain jaksavat potkia muita alas...


      • TurhaPaska kirjoitti:

        Eikö avun pyytäminen juuri ole merkki paremmasta älykkyydestä? Parempi jostain pyytää apua, kuin pohtia yksin ahdistuksissaan tulevaisuuden valintojaan. Jotkut ihmiset sitä vain jaksavat potkia muita alas...

        Minusta on hienoa, että olet saanut puhuttua tilanteestasi täällä. Toivottavasti löytäisit jonkun ihmisen, jonka kanssa näistä asioista voisi puhua ihan livenäkin.


    • Kyllä sen tietää. Käsite on aika vaikea määrittää, mutta kyllä sen itse tietää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      101
      8073
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      107
      5667
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      279
      5013
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      49
      4963
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      76
      3737
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      56
      2960
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      64
      2677
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2518
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2442
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      44
      2393
    Aihe