Sisäsiittoiset pennut

Anonyymi

Hei! Miulla on kaksi pentukissaa, joiden vanhemmat ovat sisaruksia. Kävin juuri rokottomassa pentuni, jotka ovat 3,5 kuukautisia! Kissoissa ei mielestäni ole mitään vikaa ainakaan mitä olen seurannut. Poikaystävälläni oli siis kaksi kissaa ja hän ei jostain syystä ollut leikannut kissoja. (en ymmärrä miksi ???) Joten tietenkin kissat saivat pentuja ja pelkään mahdollisia vaikutuksia pennuilla. 3 heistä on luovutettu joko ystäville tai vapaaehtoiselle henkilölle. Onko täällä ketään joka voisi antaa lisäinformaatiota tästä aiheesta, eläinlääkärissä kun en muistanut kysyä! Kiitos jo valmiiksi.

7

329

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan perus genetiikkaa. Jos vanhemmilla on jotain vikaa tai sairautta piilevänä, niin voimakkaassa sisäsiitoksessa on huomattavasti todennäköisempää (tai joissain tapauksissa jopa väistämätöntä), että pennut saavat sen molemmilta vanhemmilta, jolloin vika tai sairaus ei ole enää piilevä. Kyllä siinä verta kaivaa nenästään elävien eläinten kustannuksella, mitä ei kenelläkään ole oikeutta tehdä. Poikkis joutuu siis kasvamaan välittömästi aikuiseksi, kantamaan vastuun omista elukoistaan ja leikkauttamaan ne, jollei sitä ole jo tehty. Vaihtoehtoisesti kissat pitää antaa parempaan kotiin.

      Mitään kauhuelokuvista tuttuja kaksipäisiä, epämuodostuneita örkkejä ei kissoistasi maagisesti muuntaudu, mutta perinnöllisiin vikoihin ja sairauksiin niillä on selvästi kohonnut riski. Tämäkin toki vain silloin, jos vanhemmissa jotain on piilevänä, mutta kun sitä ei vielä nykyteknologialla kaikilta osin voida selvittää (eikä poikkis varmana olisi selvittänytkään kun ei muutakaan vaivaudu tekemään), niin tuuripeliähän tämä nyt on. Nämä perinnölliset viat ja sairaudet voivat sitten olla mitä vain fysiologisesta sairaudesta aina käytösongelmiin asti ja kaikkea siltä väliltä.

    • Anonyymi

      Käske leikkuuttaa aikuiset kissat,muuten muutaman kk päästä ne taas lisääntyy .

      • Anonyymi

        "En muistanut kysyä.." Vaikuttaa siltä, että poikaystääsi on hölmö, eikä ansaitsisi pitää lemmikkiä, etkä sinäkään tunnu niistä paljon piittaavan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "En muistanut kysyä.." Vaikuttaa siltä, että poikaystääsi on hölmö, eikä ansaitsisi pitää lemmikkiä, etkä sinäkään tunnu niistä paljon piittaavan!

        En ymmärrä mitä väärää olen itse tehnyt tässä tilanteessa. En ole seurustellut hänen kanssa niin pitkään ja myöskään en tiennyt ettei hänen kissojaan ole leikattu. Kysyin asiallisesti tästä ja olen hyvin pahoillani jos pahoitit mielesi.


      • Anonyymi

        Tuo on HYVÄ ja tärkeä neuvo,ettei sukurutsia tule lisää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on HYVÄ ja tärkeä neuvo,ettei sukurutsia tule lisää.

        Myös Vahinko pentuja joskus kokeneillekin kasvattajille. Myös hyvät geenit tietenki periytyy. Jos pennut vaikuttavat terveiltä luulrn että heillä terve elämä edessä


    • Anonyymi

      Mulla on sisäsiittoisia kissoja ja ovat terveitä kauniita vahinkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6314
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3793
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe