Sisäsiittoiset pennut

Anonyymi

Hei! Miulla on kaksi pentukissaa, joiden vanhemmat ovat sisaruksia. Kävin juuri rokottomassa pentuni, jotka ovat 3,5 kuukautisia! Kissoissa ei mielestäni ole mitään vikaa ainakaan mitä olen seurannut. Poikaystävälläni oli siis kaksi kissaa ja hän ei jostain syystä ollut leikannut kissoja. (en ymmärrä miksi ???) Joten tietenkin kissat saivat pentuja ja pelkään mahdollisia vaikutuksia pennuilla. 3 heistä on luovutettu joko ystäville tai vapaaehtoiselle henkilölle. Onko täällä ketään joka voisi antaa lisäinformaatiota tästä aiheesta, eläinlääkärissä kun en muistanut kysyä! Kiitos jo valmiiksi.

7

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ihan perus genetiikkaa. Jos vanhemmilla on jotain vikaa tai sairautta piilevänä, niin voimakkaassa sisäsiitoksessa on huomattavasti todennäköisempää (tai joissain tapauksissa jopa väistämätöntä), että pennut saavat sen molemmilta vanhemmilta, jolloin vika tai sairaus ei ole enää piilevä. Kyllä siinä verta kaivaa nenästään elävien eläinten kustannuksella, mitä ei kenelläkään ole oikeutta tehdä. Poikkis joutuu siis kasvamaan välittömästi aikuiseksi, kantamaan vastuun omista elukoistaan ja leikkauttamaan ne, jollei sitä ole jo tehty. Vaihtoehtoisesti kissat pitää antaa parempaan kotiin.

      Mitään kauhuelokuvista tuttuja kaksipäisiä, epämuodostuneita örkkejä ei kissoistasi maagisesti muuntaudu, mutta perinnöllisiin vikoihin ja sairauksiin niillä on selvästi kohonnut riski. Tämäkin toki vain silloin, jos vanhemmissa jotain on piilevänä, mutta kun sitä ei vielä nykyteknologialla kaikilta osin voida selvittää (eikä poikkis varmana olisi selvittänytkään kun ei muutakaan vaivaudu tekemään), niin tuuripeliähän tämä nyt on. Nämä perinnölliset viat ja sairaudet voivat sitten olla mitä vain fysiologisesta sairaudesta aina käytösongelmiin asti ja kaikkea siltä väliltä.

    • Anonyymi

      Käske leikkuuttaa aikuiset kissat,muuten muutaman kk päästä ne taas lisääntyy .

      • Anonyymi

        "En muistanut kysyä.." Vaikuttaa siltä, että poikaystääsi on hölmö, eikä ansaitsisi pitää lemmikkiä, etkä sinäkään tunnu niistä paljon piittaavan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "En muistanut kysyä.." Vaikuttaa siltä, että poikaystääsi on hölmö, eikä ansaitsisi pitää lemmikkiä, etkä sinäkään tunnu niistä paljon piittaavan!

        En ymmärrä mitä väärää olen itse tehnyt tässä tilanteessa. En ole seurustellut hänen kanssa niin pitkään ja myöskään en tiennyt ettei hänen kissojaan ole leikattu. Kysyin asiallisesti tästä ja olen hyvin pahoillani jos pahoitit mielesi.


      • Anonyymi

        Tuo on HYVÄ ja tärkeä neuvo,ettei sukurutsia tule lisää.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Tuo on HYVÄ ja tärkeä neuvo,ettei sukurutsia tule lisää.

        Myös Vahinko pentuja joskus kokeneillekin kasvattajille. Myös hyvät geenit tietenki periytyy. Jos pennut vaikuttavat terveiltä luulrn että heillä terve elämä edessä


    • Anonyymi

      Mulla on sisäsiittoisia kissoja ja ovat terveitä kauniita vahinkoja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      138
      4750
    2. Järkyttävä tieto Purrasta

      Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.
      Maailman menoa
      109
      2434
    3. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      64
      1568
    4. 58
      1310
    5. Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan

      Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E
      Maailman menoa
      158
      1201
    6. Näin asia on

      Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k
      Ikävä
      10
      1186
    7. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      261
      1177
    8. Ajattele, miten häviävän pieni

      todennäköisyys on sille, että kaksi tiettyä ihmistä yli viidestä miljoonasta sattuvat tulemaan samalle palstalle ikävöim
      Ikävä
      49
      886
    9. Aavistan tai oikeastaan

      tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast
      Ikävä
      34
      877
    10. Pieni vinkki miehelle

      Jos haluat, että tapahtuu jotain edistystä, niin kannattaa suoda ajatus sille, että miltä toimintasi näyttää mulle päin.
      Ikävä
      39
      810
    Aihe