Mystinen pönttö

Osaako kukaan sanoa, mikä tämä pönttö on? Se tipahti Nissanistani muiden asioiden yhteydessä. Sijaitsi vasemman etupyörän lähellä. Se oli täynnä vettä, ja oli painollaan kaiketi poikkaissut omat kiinnikkeensä. Pöntön putki oli joskus ollut kiinni ilmansuodattimen sisäänottoputkessa, mutta siihen menee kyllä muitakin imuaukkoja. Moottorin vikavalo syttyi heti pöntön poistuttua, mutta sammui myöhemmin, joten asioilla ei välttämättä ollut yhteyttä. Onko se tärkeä? Kone tuntuu käyvän hyvin ilmankin. Netistä en ole löytänyt edes nimeä osalle, enkä korjausoppaasta mitään mainintaa. Mikä on pöntön funktio?!

https://images-wixmp-ed30a86b8c4ca887773594c2.wixmp.com/f/656f00b6-e750-4c68-9166-4592a8dfdd0a/de1qohx-f2ed58ac-c476-4abc-8d05-03b95c219e03.jpg/v1/fill/w_800,h_731,q_75,strp/sailioyhdistelma_by_zabbe1_de1qohx-fullview.jpg?token=eyJ0eXAiOiJKV1QiLCJhbGciOiJIUzI1NiJ9.eyJzdWIiOiJ1cm46YXBwOiIsImlzcyI6InVybjphcHA6Iiwib2JqIjpbW3siaGVpZ2h0IjoiPD03MzEiLCJwYXRoIjoiXC9mXC82NTZmMDBiNi1lNzUwLTRjNjgtOTE2Ni00NTkyYThkZmRkMGFcL2RlMXFvaHgtZjJlZDU4YWMtYzQ3Ni00YWJjLThkMDUtMDNiOTVjMjE5ZTAzLmpwZyIsIndpZHRoIjoiPD04MDAifV1dLCJhdWQiOlsidXJuOnNlcnZpY2U6aW1hZ2Uub3BlcmF0aW9ucyJdfQ.L0doLCEzSc5VQFhfw-K4YRUN8Do8odk5psZQ25NtxfQ

3

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ja nyt pahoittelen, että edes kysyin. Liian myöhään huomasin, ettei tässä ole mahdollisuutta liittää kuvia, esikatsella viestejä tai edes poistaa niitä.

      • Anonyymi

        Kyllä tuo linkki aukeaa, kun maalaa sen siniseksi ja klikkaa oikeaa hiiren näppäintä ja vlitsee avaa-kohdan.
        Mötikkä vaikuttaa minusta polttoainejärjestelmään liittyvältä aktiivihiilisäiliöltä. Tyhjää se nesteestä ja laita takaisin kiinni kunnolla ja unohda koko juttu. Se ilmeisesti on niin kevyt, että nippusiteetkin pitää sen paikallaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä tuo linkki aukeaa, kun maalaa sen siniseksi ja klikkaa oikeaa hiiren näppäintä ja vlitsee avaa-kohdan.
        Mötikkä vaikuttaa minusta polttoainejärjestelmään liittyvältä aktiivihiilisäiliöltä. Tyhjää se nesteestä ja laita takaisin kiinni kunnolla ja unohda koko juttu. Se ilmeisesti on niin kevyt, että nippusiteetkin pitää sen paikallaan?

        Googlaamalla löytyi saman näköinen osa ja olisi ehkä imuilman vaimennin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      228
      2978
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      11
      1669
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      5
      1347
    4. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      103
      1216
    5. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      126
      1183
    6. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      75
      1117
    7. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      1032
    8. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      1025
    9. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      947
    10. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      135
      932
    Aihe