Miten voi olla näin vaikea kytkeä vindovsiin kuulokemikrofoni?

Nythän minulla on siis tuikitavallinen HP:n yritystyöasema, jossa on tuikitavallinen Realtekin integroitu äänipiiri. Niin ikään koneen tuikitavallisessa etupaneelisssa on ilmeisesti tuikitavallinen nelinapainen kuulokemikrofonijakki, johon olen kytkenyt tuikitavallisen kuulokemikrofonin. Koneessa on valmistajan sivuilta tuikitavalliseen tapaan ladattu ääniajuri.

Mutta mutta. Kuulokemikrofonia kytkettäessä joku ihmeen "DTS Sound " -ikkuna vaatii valitsemaan, olenko kytkenyt linjasisääntulon, mikrofonin vai kuulokkeet. Jos valitsen kuulokkeet, toimivat kuulokkeet normaalisti. Kahdessa muussa vaihtoehdossa se yrittää käyttää kuulokkeiden kaiutinelementtejä linjasisääntulona tai mikrofonina.

Lieköhän etupaneelin liitin harhaanjohtavasti merkitty, peräti viallinen, vai onko tubutin vindovs 10 valmistajan ajuritarpeineen taas sitä itseään? Onko tarpeen ostaa adapteri, jolla nelinapaisesta plugista saa jaettua erikseen mikrofoni- ja kuulokeliittimet? Vai löytyykö ratkaisu oikean Ubuntun asentamisesta vindovs tubuttimen tilalle? Nämä kysymykset eivät ehkä kiinnosta ketään, mutta niihin saataneen ratkaisu lähitulevaisuudessa.

8

227

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eikö siittä w10 toimimattomuudesta ja vaikeudesta ole täällä paljonkin puhuuttu..

    • Anonyymi

      "Tuikitavallisille" käyttäjille kaikki käyttöjärjestelmät ovat liian vaikeita.

      • Anonyymi

        On ammattilaisetkin haukkuneet windows 10 hankalaksi!


    • Anonyymi

      Läppärissä vain yksi 3,5mm töpseli?
      Silloin se voi olla luonnollisesti vain jompikumpi (lähtö tai tulo).
      Softalla pitää valita tila.

      • Aloitusviestin kone siis ei ole läppäri. Sen sijaan eräässä toisessa koneessani, joka on Dellin läppäri, on mahdollista kytkeä toiseen porteista nelinapaisella (vasen kuuloke, oikea kuuloke, mikrofoni ja yhteinen maa) plugilla varustettu kännykän kuulokemikrofoni niin, että sekä kuulokkeet että mikrofoni toimivat yhtä aikaa.

        Aloitusviestin Prodesk-pöytäkoneessa ilmeisesti joko ei ole tällaista mahdollisuutta, tai sitten tubutin vindovs sekoilee!


      • Anonyymi
        Tri.Kerkko.Koni kirjoitti:

        Aloitusviestin kone siis ei ole läppäri. Sen sijaan eräässä toisessa koneessani, joka on Dellin läppäri, on mahdollista kytkeä toiseen porteista nelinapaisella (vasen kuuloke, oikea kuuloke, mikrofoni ja yhteinen maa) plugilla varustettu kännykän kuulokemikrofoni niin, että sekä kuulokkeet että mikrofoni toimivat yhtä aikaa.

        Aloitusviestin Prodesk-pöytäkoneessa ilmeisesti joko ei ole tällaista mahdollisuutta, tai sitten tubutin vindovs sekoilee!

        Uskon että haluat kuulla "tubutin vindovs sekoilee", siispä minä kerron nyt sinulle sen, niin saat täyttymyksen jota hait: tubutin vindovs sekoilee!


    • Anonyymi

      Tubutin 10 on hankala. Ei siihen vanhemmat pelitkkään asennu, ei yhteensopimattomuustilakaan auta..

      • Anonyymi

        Onhan se sitten hankala, on on.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1650
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      20
      1134
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1063
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      133
      871
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      806
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      684
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      191
      607
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      48
      528
    10. 69
      510
    11. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      498
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      422
    16. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      413
    18. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      399
    19. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    20. En usko et enää

      Uskaltaisit irl mitään
      Ikävä
      37
      396
    Aihe