Esipolvikato

Anonyymi

Koistisen suvusta löytyy erikoinen esipolvikato. Kyseessä on laulaja Katri-Helenan isänisän isovanhempien avioitumiseen 30.3.1845 liittyvä kuvio. Varislahden Kaivomäen nro 16 talon 67-vuotias isäntä Heikki Koistinen kuoli kesällä 1844. Nuori isäntä, perheen vanhin poika Mikko Koistinen s. 1818 päätti hankkia taloon emännän Maljasalmelta ja morsiameksi osui maaliskuussa 1845 pidetyissä häissä hänen sirpaleserkkunsa Matti Juvosen tytär Kristiina Juvonen s. 1826.

Mikko Koistisen ja Kristiina Juvosen perheeseen syntyi silloisen Kaavin, nykyisin Outokumpuun kuuluvan Varislahden kylässä seitsemän lasta, joista kolme kuoli pienenä. Perhe muutti tammikuussa 1864 Tohmajärvelle ja kuten tunnettua tämän perheen jälkikasvuun kuuluu mm. sinivalkoinen ääni eli laulaja Katri-Helena, omaa sukuaan Koistinen.

Äkikseltään ei ole mitään ihmeellistä, jos sulhanen avioituu kolmannen serkkunsa tyttären kanssa, sillä kovinpa ovat jo kaukaisia sukulaisia. Mutta entäs lähempi tarkastelu: morsiamen isä Matti Juvonen ja äiti Helena Voutilainen olivat keskenään kolamsia serkkuja. Helenan äiti oli Helena Ollintytär Koistinen s. 1798. Ja Matin äidinäiti oli Anna Antintytär Koistinen s. 1734. Nyt päästään jo kolmeen serkukseen, joita olivat Mikko Koistisen s. 1818 isänisä Antti Heikinpoika Koistinen s. 1751, äsken mainittu Anna Antintytär Koistinen s. 1734 ja Helena Ollintytär Koistisen s. 1769 isä Olli Ollinpoika Koistinen s. 1740.

Katri-Helenan esipolvista voimme siis löytää kolme veljestä Outokummun Maljasalmelta Mustolan talosta nro 3 ja he ovat: Antti Koistinen s. 1702, Olli Koistinen s. 1710 ja Heikki Koistinen s. 1719. Heistä sitten alkaa selkeästi esipolvikato, sillä heidän vanhempansa Olli Koistinen s. 1673 ja Anna Pykäläinen s. 1680 ovat yhteinen nimittäjä Puhelinlankojen laulamiselle. Tuskinpa Olli ja Anna virsiä veisatessaan arvasivat että heidän jokaisen poikansa jälkeläisistä löytyy yksi ja sama Katri-Helena!

0

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Miksi sä valitsit

        Juuri minut sieltä?
        Ikävä
        70
        3159
      2. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

        Rehellinem fiilis
        Suhteet
        62
        2505
      3. Hei........

        Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.
        Ikävä
        56
        2146
      4. Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?

        Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1
        Sinkut
        94
        2055
      5. Heilutetaanko peittoa hieman

        Heilutetaan peittoa vähän ;3
        Ikävä
        55
        1962
      6. Tilanteesi nyt?

        Kysymys otsikossa
        Suhteet
        42
        1594
      7. Kaipaan sua, Ope

        Mietin, että ajatteletko sinä minua?..
        Ikävä
        40
        1570
      8. Mä en jaksa suojella sua enää

        Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t
        Ikävä
        14
        1263
      9. EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!

        "Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p
        Maailman menoa
        139
        1168
      10. Vuodetvierii

        E siitä tulee nyt 50 vuotta oivoi
        Ähtäri
        6
        1093
      Aihe