Ruotsinlaivoilla on kuultu ruotsalaisia koronakielloista huolimatta. Kuinka voisi varmistaa turvallisen risteilyn ilman koronatartuntaa? Hengitysmaski auttanee jonkun verran, mutta sellaisen käyttö latistaa tunnelmaa.
Voisiko laivayhtiö eristää ruotsinkieliset yhteen osaan laivasta? Pääsy heille esimerkiksi vain karaokebaariin.
Voisiko laivayhtiö eristää ruotsinkieliset yhteen osaan laivasta? Pääsy heille esimerkiksi vain karaokebaariin.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Älä mene laivalle, joka käy Ruotsissa.
Se on noin simppeliä.
Täytyikö tuotakin tosiaan kysyä?
Mun oman kokemuksen mukaan on ihan sattumasta kiinni saako koronan vai ei, ei se ole kansallisuudesta kiinni. Palasin Suomeen huhtikuun alussa kotiutuslennolla Tukholmaan ja sieltä Finskillä Hesaan seuraavana päivänä. Kotiutuslennolla mun vieressä istui noin neljä tuntia ruotsalainen mimmi, en saanut koronaa.Vierustoverilla ei ollut maskia. Tukholmassa yövyin hotellissa. En saanut koronaa vaikka kellään muilla ei ollut maskia paitsi mä pidin kertakäyttömaskia. Arlandan lentokentällä ei kellään muulla ollut maskia kun mulla, ei myöskään Finskin lentoemännillä. Ilman koronaa saavuin Hesaan. Olin kaksi viikkoa omaehtoisessa karanteenissa vaikka mulla ei ollut koronaa.
Neuvo: Ruotsinlaivoilla pidä maskia ja pese käsiä aina kun palaat hyttiin. Jos maskin pitäminen on ylitsepääsemätön ongelma,jätä risteilylle meneminen.
Voi niitä Impivaaralaisia :)
Kunnon suomalaisen kuuluukin karsastaa riistäjiä ja alistajia. Mitä hyvää he tänne toivat - siis muuta kuin jatkuvan heidän puolestaan sotimisen venäläisiä vastaan.
Opettivat fennot lukemaan !
Älä käännä takamustasi heille - siis svenskimiehille.
Olen jo 1970-luvulta saakka pitänyt risteilyillä siveysvyötä.
Rasisti !
Älä poju avaa sepalustasi tai anna housujesi roikkua liian alhaalla.
Pysyt siellä Junttilassa :(
Rasvaa peräreikäs antiseptisellä voiteella.
Eikös tässä olisi ideaa!
Laivan ollessa kansainvälisillä vesillä se toimisi ilotalona. Meno olisi sen mukaisesti hyvin vapaata.
Sitten taas lähestyttäessä satamaa toimittaisiin tietenkin kunkin maan lakien mukaisesti.
Silloin tyttösillä pitäisi olla käytössään vain ne luksus-hytit, sillä pikkuhyttien sänky on melkoisen kapoinen. Asiakkaat taas voisivat majoittua niihin, sillä neitokaisten tehtävänähän on väsyttää ukot.
Tuossa on yksi heikkous. Kun ukko sanoisi lähtevänsä laivalle kokoukseen, niin eukko ei tuolle laivalle päästäisi.
Toteuta ideasi, Mariella on myytävänä.
https://www.alandstidningen.ax/nyheter/mariella-salu-hos-maklare?fbclid=IwAR2Nns3T8XeU7mmPHS7yiR0xeYHDgBU1sJE3ToO4ddcZoHIUNx5yDKjRRUU
Sääli. Siinä menisi romanttisin Tukholman laiva. Mutta tuskin menee nykytilanteessa kovin äkkiä kaupaksi, eli aikaa on mukavalle risteilylle.
Onkohan Amorellan kulurakenne alhaisempi kuin Mariellan?
Laivoissa ja kuluissa ei juuri eroa ole. Amorella pantiin myyntiin pari vuotta sitten, kiinaihme tulee tilalle. Kunhan korona joskus hellittää, uusi omistaja em. paateille löytyy jostain Välimereltä, luulisin...
Arvon miehet. Onkos se ruotsalainen muna jotenkin makeampaa?
Kuljet suomenlaivoilla :)
Aleksandr Lukashenko väitti, että ulkovallat ovat puuttuneet vaaleihin. Tottahan se on. Silminnäkijät: Venäjällä käynnissä jokin poikkeuksellinen joukkojen siirtely – tunnuksettomia autokolonnia matkalla kohti Valko-Venäjää? Sieltähän Lukashenko kävi juuri hakemassa uudet toimintaohjeet.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006604494.html
Haen lihavaa 130kg / alle 180cm , viinaasta nauttivaa pullukkka miestä. Vedetdään yhdessä kännit, imetään toisiamme ja lisää haetaan viinaa Viron laivoilta :)
Pitää käyttää venäläistä metodia.
Kas näin:
Venäjän ulkoministeriö: ”Ketä Navalnyin myrkyttäminen hyödyttäisi? Ei Venäjän johtoa ainakaan”
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006614110.html
Venäjä käynnistää oman Navalnyi-selvityksensä: Vihjailee Euroopan unionin juonineen oppositiojohtajan sairastumisen
... /art-2000006613931.html
Miksi Venäjä turvautuu myrkkyyn? Jäljet johtavat Leniniin ja ”Laboratorio 12:een”
... /art-2000006613733.html
10 tapausta: Nämä Venäjän hallinnon vastustajat on yritetty myrkyttää – yksi oppositiopoliitikko on selvinnyt jo kahdesta yrityksestä
... /art-2000006613724.html
Ruskipojat lähentelevät ruotsalaisia. Laivat ovat vaan pikkasen ikääntyneitä, kuusikymppisiä.
Ma 31.8. VG Grace. Siellä tiskin ruotsalaisia on. Tarviiko terminaalissa olla maski?
Bara kom kom tu jävla tu finne :D