Olen törmännyt näppäimistöön, jonka jokaiselle näppäimelle voi tallentaa sanan, esimerkiksi kun kirjoittaa kirjaa tms, jonka B:llä alkavan henkilön nimen voi tallentaa vaikka näppäimen B alle, jota erityisellä tavalla painamalla nimi tulee kokonaan esiin.
Se tosin oli kirjapainossa ollessani tekstinvalmistajana. Onko tätä ominaisuutta olemassa millään kotiläppärin näppäimistöllä?
Voiko näppäimiin ohjelmoida sanoja
4
160
Vastaukset
- Anonyymi
Vastaavan kirjoitusvaivan säästöhommanhan voi tehdä niinkin, että kirjoittaa sen esim. Börjen tekstiin aina muodossa Bö. Jälkeenpäin korvaavalla haulla vaihtaa kaikki Bö:t muotoon Börje.
Sama homma kaikille muillekin tekstissä usein esiintyville nimille.
Ei tarvita mitään hankalaa ja ehkä mahdotontakin näppäinten uudelleenmappausta. - Anonyymi
Kyllä voi. Siis kaikkiin käytöjärjestelmiin löytyy "hotkey", "shortcut" tms apuohjelmia. Jopa Androidiin.
Wintoosaan esimerkiksi jokin näistä: https://www.softpedia.com/downloadTag/paste text
Minä käytän apuohjelmaa nimeltä CLCL, se on tehokas, siinä on clipboard historialista, historialistalta clippejä voi siirtää talteen ja siten pasteta niitä joko hiirellä naksuttelemalla tai tallessa oleville clipeille voi asettaa melko vapaasti valitut "Hot key":t. CLCL on helppo omaksua.
Käytän myös AutoHotKey nimistä ohjelmointiapuria näppäinten määrittelyssä, se on valtavan kykeneväinen, ei aseta juuri mitään rajoja. AutoHotKey on siis tulkkaava ohjelmointikieli joten ei ole ihan asenna&käytä -tasoa. - Anonyymi
Jos kirjoitat sitä kirjaa LibreOffice Writer tekstinkäsittelijällä, niin siinä on "Automaattinen Teksti" ominaisuus, joka toimii lähes noin kuin esitit.
Eli voit lisätä minkä tahansa tekstin automaattisesti lisättäväksi. Annat tekstille nimen, vaikka Alt S, joka tuottaa nimeksi merkin ß. Kun lisäät tekstiin tuon merkin ja painat F3 näppäintä, tämä ß merkki muuttuu tekstiksi, jonka nimeä se kantoi.
Vaikkei se nyt ihan olekaan sitä mitä sanoit, se helpottaa kummasti toistuvasti kirjoitettavia osuuksia, osoitteita, nimiä, verkko-osoitteita ja vaikka mitä tahansa sitten tarvitsetkin.- Anonyymi
Lisätään vielä, että järjestelmä tarjoaa, täydellisen mahdollisuuden valjastaa mikä näppäin yhdistelmä tahansa tekemään mitä tahansa, näin ainakin Linux ympäristössä, eli sinullakin jo on kaikki mitä tarvitset, nyt vain soveltamaan olemassa olevia mahdollisuuksia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899