Tosiaan oon käyny omistajan kans puhumassa mut en tiiä mitä koulu on mieltä. Kauppahan on suurimmaksi osaksi kalastus/urheiluvälineitä mutta siellä on yksi nurkka ja kellari jossa on aseita ja patruunoita. Mietityttää vaan että saako sinne mennä. Itsellä on suoritettuna metsästyskortti ja peuran/kauriin ampumalupa. Haen myös rinnakkaislupia pian n. Neljään aseeseen.
Saako Urheilukauppaan/Asekauppaan mennä tettiin
Anonyymi
2
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Ja kaupan omistajalle tää käy
Jos paikka kiinnostaa ja omistaja sinut sinne ottaa, niin sinne vaan. Ei se ole sen kummempi kauppa kuin mikään muukaan kauppa. Jos koulu koettaa venkoilla vastaan sen takia, että siellä myydään aseita, niin voit sanoa niille, että niitä myydään myös mm. XXL:ssä, Kärkkäisellä ja Carlsonilla ja kysyä, että eikö noihinkaan paikkoihin voisi mennä tettiin. Muutoinkin kannattaa kysyä koulun perustelut, eikä mitään "hui mutta aseethan on kauheita" - perusteluja tarvitse hyväksyä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733364Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91891Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241279- 1311088
- 1001023
- 60964
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67946Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6905- 84889
- 34820