Joensuun kaupoissa joutui ryöstön kohteeksi useita vanhuksia. Rahat vietiin ostoskärryissä olleista kasseista, asiakkaiden tehdessä ostoksia. Ryöstöt tapahtuivat perjantaina ja lauantaina, saalis oli 40-250 euroa, asiasta kirjoitti Iltalehti.
VANHUKSIA RYÖSTETTIIN
9
1403
Vastaukset
- Kimi
Ryöstävät vanhuksilta rahoittaakseen huumeidenkäyttönsä.
- henri
Yksityinen varastaa usein köyhyyttään, mutta se vasta on raakaa peliä, kun vanhus joutuu vanhainkotiin ja sossu ryöstää hänen kaikki tulonsa, jolloin vain pieni ruokaraha jää vanhuksen käyttöön. Tiesittekö että näin suomessa tosiaan saa tehdä?
- mummi3
henri kirjoitti:
Yksityinen varastaa usein köyhyyttään, mutta se vasta on raakaa peliä, kun vanhus joutuu vanhainkotiin ja sossu ryöstää hänen kaikki tulonsa, jolloin vain pieni ruokaraha jää vanhuksen käyttöön. Tiesittekö että näin suomessa tosiaan saa tehdä?
Kyllä se on usein niin, että maahanmuuttajat tai ohikulkijat koplaavat mummujen kassit. Eräässä isossa kaupungissa 3 maahanmuuttajanaista oli alennusmyynneissä. Siellä he tönivät muka vahingossa toisia asiakkaita ja siinä häslingissä ja anteeksipyytelyjen aikana, toiset kähvelsivät olkalaukusta lompakon. Tätä sattui monessa kaupassa. Tiedän siitä, kun olin myyjänä. Meidän tuli varoitella asiakkaita myös sellaisista varkaista, jotka varastavat asiakkaalta.Onhan se paljon jouhevampaa varastaa selvää rahaa, ku kaupasta tavaraa ja saada se vielä myydyksi. Kyllä se "kulttuuri" tulee maahanmuuttajien mukana. Riippuu mistä maasta muuttaa. Ei tarvi kauas mennä.
- minni
vanhukset ovat helppoja saaliita; yleensä runsaasti käteistä ja huomio kyky jo heikko
- emt
juu muumuille kannattas antaa kunno hälytys laitteet koteihinsa..ja informaatioo..epäilytävistä ihmisistä jos ne ymmärtäis..
- Terminologi
Ryöstössä käytetään väkivaltaa tai ainakin uhataan sillä. Nuo ovat ihan tavallisia varkauksia.
- UFo
Meidän lähiössä oli kolmen kopla murtautunut omakotitaloihin, varastaen arvotavaraa. Kun oli isäntä jossain ollut kotona, häntä oli pahoinpidelty.
Kukkien ja valekulta-korujen myyjät käyvät ihmisiin kiinni ja tuuppivat yms., jos
ei kauppoja synny.
- Se siitä tavallisuudesta. Kyllä mielestäni tällainen toiminta on epätavallisen harmillinen. - omankädenoik.
UFo kirjoitti:
Meidän lähiössä oli kolmen kopla murtautunut omakotitaloihin, varastaen arvotavaraa. Kun oli isäntä jossain ollut kotona, häntä oli pahoinpidelty.
Kukkien ja valekulta-korujen myyjät käyvät ihmisiin kiinni ja tuuppivat yms., jos
ei kauppoja synny.
- Se siitä tavallisuudesta. Kyllä mielestäni tällainen toiminta on epätavallisen harmillinen.Taas yksi vanhuksen ryöstö Pohjanmaalla. Yhdeksänkymppinen vanhus kaadetaan, mennään, sisään ja viedään rahat. Asialla kaksi kansallispukuista mmmmustiin pukeutunutta NAISTA. Ryhtykäämme siis likvidoimaan vähemmistöä siinä määrin, että tuovat itse syylliset tuomiolle, koska hyvin tietävät kenen tekosia nämä törkeydet. Harmi homma, mutta pakollinen,jos meinataan pitää vanhuksiamme kotona niin kauan kuin mahdollista, kuten kehoitetaan.
- urtu
omankädenoik. kirjoitti:
Taas yksi vanhuksen ryöstö Pohjanmaalla. Yhdeksänkymppinen vanhus kaadetaan, mennään, sisään ja viedään rahat. Asialla kaksi kansallispukuista mmmmustiin pukeutunutta NAISTA. Ryhtykäämme siis likvidoimaan vähemmistöä siinä määrin, että tuovat itse syylliset tuomiolle, koska hyvin tietävät kenen tekosia nämä törkeydet. Harmi homma, mutta pakollinen,jos meinataan pitää vanhuksiamme kotona niin kauan kuin mahdollista, kuten kehoitetaan.
Sääntö sanoo ettei omista puhuta pahoja eikä ilmianneta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2582707Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka172187Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3281912- 1041656
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois901576Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2061279- 671210
- 251141
- 501103
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl731036