Noin 4h unien jälkeen. Se menee sitten leffojen katteluks ennen töihin menoa. Saatan viellä romahtaa ennen sitä. En kuitenkaan tunne itseäni välttämättä väsyneeksi..
Miksi herään aina yöllä klo:2?
Anonyymi
4419
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Sama homma myös täällä. Välillä pääsen heti nukkumaan ja välillä menee parin tunnin valvomiseksi.
Ja aina samaan aikaan tulee herättyä klo. 2.
Liittyisikö jotenkin syvän ja rem-unen vaihtumiseen? Itse menen nukkumaan n. klo 11 ja herään ennen viittä. Mutta koska olen insuliinidiabeetikko, olen muutenkin tottunut tuolloin heräämään ja mittaamaan verensokerin. Nyt vaan en enää saa viiden jälkeen lainkaan unta.
Jossain vaiheessa muutama vuosi sitten minullakin unirytmi muuttui tuollaiseksi. Ensimmäinen nukkumisjakso n. 3-4 h ja useimmiten silloin käväisen vessassakin. En kuitenkaan sytyttele valoja ja palaan heti nukkumaan. Yleensä nukahdankin uudestaan noin pariksi tunniksi ja sitten onkin aamupalan aika. En ole enää työelämässä, niin jos vielä aamupalan jälkeen tuntuu olevan unihiekkaa silmissä, tunnin tai parin torkut ja sitten onkin kohtuullisen pirteänä päivään.
Joitakin kertoja olen tarkkaillut unen laatua aktiivirannekkeella ja uni on melkoista "ripellystä" ja käyrien mukaan jopa lyhyitä heräämisiä vaikka itse ei niitä havaitse.
Kannattaa käydä täydellisessä terveystarkastuksessa. Syömä tottumukset voi myös vaikuttaa.