Mikähän on rannikolla koronatilanne? Suomestahan ei suositella Espanjaan matkustamista ja pitäisi olla 2 viikkoa karanteenissakin reissun jälkeen. Mutta toisaalta kotimainen Aurinkomatkat myy jopa matkapaketteja Costa del Sol ja Marbella akselille. Seuraava lähtö on ensi lauantaina 1.8.2020. TUI juuri ilmoitti peruvansa ensi viikon matkat manner-Espanjaan. Ota noista sitten selvää. Nyt viimeistään sen tajuaa, ettei Espanjaan ainakaan ole lähiaikoina asiaa, koskee myös Kanariaa ja Mallorcaa. Matkustelkoon he, joilla on ne kuuluisat "pätevät syyt".
Matkustussuositukset ja Aurinkomatkat
7
212
Vastaukset
- Anonyymi
Tätä minäkin olen ihmetellyt. Nyt AM on jo alentanut 1.8 alkavien matkojen hintoja.
Todennäköisesti peruu matkat?- Anonyymi
Näyttävät alentaneet kaikkia elokuun lähtöjä. Niitähän on vain kerran viikossa lauantaisin.
Andaluciassa on maskipakko kaikkialla yleisillä paikoilla. Nettikamerasta näkee kun Fuengirolan rantakadulla kävelevät maskit kasvoilla. Ei tunnu kivalta loma-asulta!
- Anonyymi
Nyt ei enää pysty tekemään varausta elokuun lähdöille Espanjaan Aurinkomatkojen sivuilta. Ensimmäinen mahdollinen päivä on nyt la 5.9.2020. Peruivat sattumalta heti kun TUI:kin oli perunut. Ja TUI:n peruutukset taas johtuivat siitä, että Britanniassa matkustussuositukset Espanjaan muuttuivat.
ap - Anonyymi
Tilanne Aurinkorannikolla ei ole läheskään niin paha mitä media antaa ymmärtää, pahimmat tartuntapesäkkeet ovat kataloniassa 800 km päässä.Suomalaisten suosimalla alueella tartuntanat ovat hallinnassa, kiitos tiukkojen rajoitustoimien joka on ollut välttämätöntä tuntien Espanjalaisten kulttuurin, ( kokoonnutaan suvuttain, poskisuudelmat yms ja muutenkin tiivis kanssakäyminen. Luulenpa että jos Suomeen toinen aalto rysähtää niin myös maskipakko on edessä tosin jälkijunassa. Itse matkustan Aurinkorannikolle turvallisin mielin.
- Anonyymi
"Itse matkustan Aurinkorannikolle turvallisin mielin."
No niin, yksikertaisiahan aina riittää.
Mietipä, jos
-saat rannikolla koronan ja joudut paikalliseen sairaalaan kieltä huonosti tai ei ollenkaan osaavana, kiva
-korona taas alkaa levitä kunnolla ja tulee ulkonaliikkumiskielto tai suuret rajoitukset liikumiseen, kiva, toivotattavasti sinulla on parveke.
Järjen käyttö on edelleen sallittua (jos sitä on).
Tervemenoa ja valmistaudu taas paniikkilähtöön äkkiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
"Itse matkustan Aurinkorannikolle turvallisin mielin."
No niin, yksikertaisiahan aina riittää.
Mietipä, jos
-saat rannikolla koronan ja joudut paikalliseen sairaalaan kieltä huonosti tai ei ollenkaan osaavana, kiva
-korona taas alkaa levitä kunnolla ja tulee ulkonaliikkumiskielto tai suuret rajoitukset liikumiseen, kiva, toivotattavasti sinulla on parveke.
Järjen käyttö on edelleen sallittua (jos sitä on).
Tervemenoa ja valmistaudu taas paniikkilähtöön äkkiä.Olen kaksoiskansalainen osaan hyvin Espanjaa, ja minulla täällä oma asunto.
- Anonyymi
AM on perunut kaikki syksyn matkat Aurinkorannikolle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992055Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881866Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3251688Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555- 311177
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht901134Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103- 511047
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651042- 581028