Thaimaa on valittu

Anonyymi

maailman parhaiten koronakriisin hoitaneeksi maaksi koko maailmassa. Onneksi olkoon Thaimaa ja kiitos! Siinä on läntisillä "hyvinvointivaltioilla" vähän mallia miten asiat hoidetaan "kehitysmaassa"

SS

12

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totta hyvä SS asia on näin.
      Olen sanonut täällä olevan moni asia paremmin, joskin myös toisin.
      Euroopassa ja suomessa pian toinen aalto vahvempi kuin eka, harmillista kun eivät ymmärrä.

      S

      • Aloittajan otsikko on hieman harhaanjohtava. Thaimaassa ON ylivoimaisesti vähiten koronatartuntoja maalmassa. Sitä ei kukaan / ketkään ole siksi valinneet, ketkä sen olisivat äänestäneet? Tilastot perustuvat faktoihin.

        Riippumattomat asiantuntijat ja vaihtoehtomediat ovat esiintuoneet että Thaimaa ei ole lähtenyt mukaan tähän lääkejättien ja eliitin luomaan hysteriaan mukaan liioittelemalla tartuntoja.
        Siksi tartuntojen määrä on siellä aivan minimaalinen. Muuta selitystä ei voine olla kun muistamme valtaisat matkustajamäärät maahan koronan iskiessä.


      • Anonyymi
        nasuvaan kirjoitti:

        Aloittajan otsikko on hieman harhaanjohtava. Thaimaassa ON ylivoimaisesti vähiten koronatartuntoja maalmassa. Sitä ei kukaan / ketkään ole siksi valinneet, ketkä sen olisivat äänestäneet? Tilastot perustuvat faktoihin.

        Riippumattomat asiantuntijat ja vaihtoehtomediat ovat esiintuoneet että Thaimaa ei ole lähtenyt mukaan tähän lääkejättien ja eliitin luomaan hysteriaan mukaan liioittelemalla tartuntoja.
        Siksi tartuntojen määrä on siellä aivan minimaalinen. Muuta selitystä ei voine olla kun muistamme valtaisat matkustajamäärät maahan koronan iskiessä.

        Harhaanjohtava?

        Maailman terveysjärjestö.

        SS


    • Anonyymi

      Just Hua hinissä on parempi koronatilanne kuin suomen savossa... ja ihokosketusta odottavan aika on pitkä, todella pitkä.

      • Anonyymi

        Tokihan hua hinin sattohoitolassa on parempi koronatilanne kun väki kuolee vanhuuteen ja tylsyyteen.


    • Anonyymi

      Gallupin, kyselyt ja vertailut oli tehnyt NBT World. Mielestäni kyllä aika turhaan, kun näkyyhän se lukemissa muutenkin. Siihen on syynsä niihin lukemiin. Nopea reagointi ja nopeat päätökset. Suomi jahkasi kuukausitolkulla sitä mikä Thaimaassa päätettiin tunneissa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Meikäläisen kotinurkat vilahtelee tulvavideolla 10.7. paikeilla. Olin itse maalla tuolloin. Korona ei ole estänyt thaimaalaisia jatkamasta elämää Pattayallakaan. Tytöt jaksaa päivystää ja seurustella baareissaan ja kaik tarvii ruokaa ja vettä niinkuin ennenkin. Tulvassa pitää kävellä varovasti koska viemärinkansi on saattanut nousta irti. Tulee pipi sääreen ja onpa jotkut joskus pudonneet kokonaankin viemäriin. Kannet on nykyään paremmin kiinnitetty.
        https://www.youtube.com/watch?v=EuFyjYRf30Q
        Kaukaa viisaat rakentajat eivät ole rakentaneet lattiapintaa katutasoon vaan pari kolme rappusta ylemmä.


      • Anonyymi

        No siellä oli aikasmoista appelsiiniä, rintoina ja kainaloissa.

        Oliko tuo jokin lespotapahtuma ?


    • Anonyymi

      JOS uutisoinnit Thaimaan koronatilanteesta tosia on, niin hyvin siellä menee. Mitenkähän syrjäiset maalaiskylät testauksen suhteen ? Tietenkään ei tauti sinne leviä, kun ihmisillä ei ole juurikaan ulkopuolisia kontakteja omaan kyläyhteisön ulkopuolelle, ellei sitten tienaamassa Pattayalla pistäytynyt tytär tule rahaa ja virusta tuomaan.

      • Anonyymi

        Unohdit ettei pattayalla ole kohta kolmeen kuukauteen ole ollut yhtään tapausta.


    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?

      Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä
      Arvot ja etiikka
      25
      11454
    2. Veli Sofia teki urosmehiläisen työn

      Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa
      Maailman menoa
      52
      4023
    3. Unisex-vessat

      Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu
      Tunteet
      116
      3227
    4. Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman

      nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie
      Maailman menoa
      163
      2537
    5. Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?

      Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin
      Maailman menoa
      107
      2276
    6. Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista

      Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh
      206
      1855
    7. Sofia Virralle täydet 12 pistettä!

      Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.
      Maailman menoa
      312
      1110
    8. Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?

      Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta
      Kuhmo
      18
      895
    9. Kuvaile kaivattusi

      ulkonäkö. Asiattomatkin kommentit saa laittaa. -🏚️
      Ikävä
      62
      885
    10. Toisten elämän moralisointi

      Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte
      Tunteet
      143
      815
    Aihe