Ulosoton tiiviste

Anonyymi

Minkälainen vaihtaa zetor 5711 ulosoton tiiviste vuotaa ???

5

506

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyyllähän ny toollasen vaihtaa kätevästi, jos saa vain uuden jostakii.

    • Anonyymi

      Helppo homma. Jos ulosoton juuresta alkaa tulla öljyä, kerääntyy sitä siihen levyn päälle. Siitä se leviää koko takaosaan ja traktorin alle kotelon kuoria pitkin maata pilaamaan.

      Vaihdan kohta, maanviljelijän tavaratalosta verkkokaupasta löytyy tiivisteet ja kaikki muutkin osat.

      Ollut rätti siellä kulmassa imemässä öljyt, öljyinen rätti muoviastiaan ja sieltä puukattilaan, uusi rätti tilalle.

      Perä, nostolaitte. kotelot ja kolot on täällä pidetty puhtaana, ei hiekkaa, maata. Jos jollakin likainen eikä puhdistettu niin öljyistä maata kannattaa poistaa muovi/puusta vuollulla lastalla ja pudottaa astiaan.

    • Anonyymi

      Jos yhtään öljyinen ulosoton akselin alapuolella raudan päällä niin se tulee stefan läpi. Jos on hiekka ja maata siellä takaosassa raudan päällä ja sivuilla, niin suosittelen sellaisen ensin puhdistamaan kunnolla. Mäntyöljyliuoton laimennettuna, painepesun kanssa kanssa.


      Öljyä tulee riippumatta onko traktori käynnissä tai ei, pieni vuoto on iso ajan kanssa.

      Stefan vaihto on helppo, 4 kpl pultteja irti. 1/2 räikällä ja jatkon kanssa tai mutterinvääntimellä. Aukeaa 3/8 räikälläkin helposti.

      Kun pultit on irti niin samalla irtoaa ohutlevyinen suoja. Sitten puhdistaa likaa pois jos on sen laipan päällä. Öljyinen maa/lika ei kuulu maaperään.

      Laipan sivuille nakuttelee akselin pätkällä ja vasaralla, se alkaa keinumaan ja voi vetää sormilla pois. Se ei ole mitenkään tiukassa.

      Otin työkaluvaunusta 17mm halkaisijan 20cm pätkän akselia ja pallopäävasaran. (Pelkällä vasaralla ei sovi naputtelemaan) Ei kannata yrittää lyödä väliin mitään rautaa tai meisseliä. Oli siinä 2kpl pieniä kierteellisiä ei läpireikiä, ilmeisesti ulosvetimelle.

      Laippa irrallaan, ruuvipenkissä tai puristimen kanssa pöytään kiristettynä stefa pois. Stefan irroituksessa ei tule jälkiä rautaan jossa stefa on kun tekee oikein. Väännetään ja kammetaan vain vanhaa stefaa. Käytin koukkumaista paksuvartista taivutettua piikkia ja itse muokattu meisselistä tehtyä.

      Sen jälkeen puhdistus.

      Laitoin uuden stefan paikalleen, hieman silikonirasvaa ja naputtelin vanhalla stefalla paikalleen perille. Vanhan stefan reunaa hioin rälläkällä liuskalaikalla että ei pure niin kiinni laippaan kun uusi nakuteltu perille.

      Laipan pahvinen tiiviste oli huono joka ottaa traktoriin kiinni. Puhdistin tasopinnat rasvasta ja muusta. Laitoin tiivistesilikoonia väliin. Annoin kuivua. Ostin 2 stefaa, toisen varalle, 5€ kpl.


      Laitoin samalla tiivisteliiman vaihteiston alapuolla kanteen/luukkuun jossa paljon pultteja, rasvanpoistolla öljyt pois tasopinnoista, siellä oli hieman vuotava tiiviste. Ei enää tule tippoja, levyn alle.

      ( vaihteiston öljyt oli laskettu pois ja sen luukun irroituksen jälkeen annettu tippua sieltä pois, ettei öljyä tule tiivistepinnalle.


      Parin viikon jälkeen aivan kuiva ulosoton ympäristö, ei edes sormeen saa rasvaa.

      Ennen isohko rätti oli öljyä valuva ja sen seuraava osoite jämä kattila puiden kanssa.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Kuluuko noissa akseli? Eli meneekö pelkällä tiivisteen vaihdolla

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      241
      7397
    2. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      139
      3821
    3. Oppiiko vasemmistolaiset valehtelun jo kotonaan?

      Sillä vasemmistolaiset/äärivasemmistolaiset valehtelee ja keksii asioita omasta päästään todella paljon. Esim. joku vas
      Maailman menoa
      117
      2168
    4. Olenko mies sinun mielestä outo?

      Saat vastata rehellisesti.
      Ikävä
      35
      1416
    5. Olen väsynyt tähän

      En osaa lopettaa ja koen huonoa omaatuntoa tästä. Kaikki on muutenkin turhaa ja tekemisesi sattuvat. Tunteita on vain hy
      Ikävä
      26
      1407
    6. Millasia unelmia sulla on?

      onko unelmia...?
      Ikävä
      33
      1362
    7. Minneapolisin tapauksesta hyvä video

      Runoilijan auto oli poikittain tiellä ja kun poliisit lähestyivät sitä, runotyttö painoi reippaadti kaasua. Auto syöksäh
      Maailman menoa
      337
      1179
    8. Miksi et voi tutustua minuun irl?

      Vastaa yleisellä tasolla/ympäripyöreästi, jos pelkäät tunnistamisia.
      Ikävä
      141
      992
    9. Milloin palaat

      Odotan niin kauan kun vaan jaksan toivoa. Tiedät että sua jäi joku ikävöimään. ❤️
      Ikävä
      23
      928
    10. Tiesitkö? Uusi Bachelor on raivannut tietään määrätietoisesti somessa, myös Böckermanin ex-rakas!

      Arttu Kilpeläinen tuli julkisuuteen Pernilla Böckermanin rakkaana. Pariskunta päätyi eroon v. 2024. Ex-poliisi Kilpelä
      Suomalaiset julkkikset
      7
      897
    Aihe