Esitys, muistomerkki Kaustiselle

Anonyymi

Kaikki itseään kunnioittavat paikkakunnat luovat myönteistä kuvaa paikkakunnastaan omien merkkihenkilöittensä kautta. Kun Kaustisella on nyt julkisuudessa tunnettu oma suuri ajattelija, olisi kunnan nyt ehdottomasti ja nopealla aikataululla käynnistettävä muistomerkkiprojekti kunnan imagon nostamiseksi.
Kunnan taloudellinen tilanne huomioiden on käytettävä luovuutta muistomerkin suunnittelussa, jotta kuntalaisille ei aiheudu taloudellista rasitetta muistomerkin kuluista.
Julkisuudessa suuren ajattelijan ajatuksia on yhdistetty reikiin ja siksi myöskin taideteoksen täytyisi kuvata reikää. Koska suuren ajattelijamme ajatukset ovat niin suuria, että julkisuus ei sitä ymmärrä, tulisi myöskin muistomerkin kuvata äärettömän suurta reikää. Juuri tähän äärettömään tyhjiöön, jolla ei ole lainkaan reunoja, eikä sisältöä, perustuukin muistomerkin ainutlaatuinen erityisyys ja edullisuus.
Käytännössä Kaustisen keskustaan voisi asettaa vain kunnan kustantaman kyltin ja todeta, että tässä sijaitsee suunnaton ajatuksellinen reikä, joka ei sisällä mitään, eikä sillä ole reunoja. Muistomerkkiin tutustuja voi kuulla vain tyhjän tuulen huminan ja näin hän voi kokea elämyksen, joka muistuttaa häntä tyhjistä tuulen huuhtomista ajatuksista. Laittakaahan kunnassa toimeksi! Kaustinen tulee saamaan ainutlaatuista kuuluisuutta kotiseutu- ja kulttuurityön uranuurtajana. Tulevina vuosisatoina pelimannit säveltävät vielä vaikkapa humoristisen reikäpolkan, josta tulee tunnettu vientituote jopa Afrikkaa myöden. Siellä kuulijat nauravat makeat naurut kuunnellen pohjoisen sivistyskansan maineikkaasta historiasta.

9

166

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lähes yhtä edullinen ja erittäin symbolinen toteutus olisi myös tyhjä tynnyri. Tynnyrin pohjassa olisi sitten se reikä.

    • Anonyymi

      Tässä olisi todellakin tilaisuus saada vaihteeksi myönteistä kuuluisuutta ja samalla irtisanoutua tuosta järjettömästä vouhotuksesta, joka jo myötähävettääkin monia. Mihin kunnan keskustassa tuo taulu laitettaisiin. Pitäisi olla vähän kauempana tiestä, että tuulen humina kuuluisi häiriöttä?

    • Anonyymi

      Se on paras näkökulma, että Afrikassakin nauravat. Pitää kyllä paikkansa, että nauraisivat, jos tietäisivät.

      • Anonyymi

        Tanssisivatkin, jos naurultaan pystyisivät.


    • Anonyymi

      Nyt olisi myös oiva tilaisuus vaihtaa kunnan tai ainakin erään sen sivukylän nimi. Komean historialliselta kuulostaisi nimi Persepolis.

      • Anonyymi

        Tai erään Afrikanman nimeä lainaten, Mauritania.


    • Anonyymi

      Ymmärrystä vailla meluamisen muistomerkki. Kertoisi tuleville sukupolville varoittavan esimerkin ajasta, jolloin ymmärtämättömyys kukoisti ja suurimpaan ääneen huutajat olivat huomion kohteena.

    • Anonyymi

      Suomen kaikkien aikojen turhin kansanedustaja. Aikaansaannokset vain desipelejä. Kansanedustajana tahtomattaan koomikko.
      Sinänsä suuri vahinko. Voisi syventyä maaseudun ongelmiin ja pyrkiä saamaan parempaa tulevaisuutta.
      Sensijaan ulvoo jossakin horisontissa olevalle aasilaumalle tarinoita savannin heimosta, joka tulee syömään aasien heinät. Tuo aasilauma on kylläkin ansainnut satusetänsä.

      • Anonyymi

        Aasilauma ympärillään heiluttaa naapurin lippua tietämättä, mahtaako turhis itse ymmärtää sitä mihin hän laumansa johtaa.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      217
      6679
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      131
      5579
    3. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      289
      3604
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      128
      3500
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      125
      2537
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      4
      2180
    7. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      59
      2011
    8. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1996
    9. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      63
      1803
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      106
      1534
    Aihe