purjelaivoja suomessa?

mate

Mahtaako Suomessa olla muita purjelaivoja kuin purjelaivasäätiön laivat? Laura ym. ymmärtääkseni toimivat asiakkaat=miehistö - periaatteella, joten niillä ei ole töitä tarjolla.

Esim. Hollannissa on paljon purjelaivoja jotka tekevät charterpurjehduksia (markkinatkin taitavat olla eri luokkaa...)

6

1022

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hasse
    • j-o-r-e

      Pietarsaaresta löytyy Jakobstad Wapen purhjehduskelpoisena heinäkuusta eteenpäin. Sotakorvauslaiva Vega joskus 10 vuoden päästä.

    • Bad Monkey

      Katsopa


      Estelle on ns.Reilun Kaupan rahtipurjelaiva ja samalla Suomen suurin liikenteessä oleva purjepaatti(55m). Sen miehistö koostuu vapaaehtoisista ja sillä on myös koululaivastatus eli sillä järjestetään koulutuspurjehduksia, joihin tarpeeksi useasti osallistumalla voi saada hankittua itselleen kansimiehen ammattipätevyyden. Purjehduksille osallistuminen ei maksa mitään.

      Estelle on tähän astisella urallaan purjehtinut mm.Irlantiin, Välimerelle ja Angolaan sekä osallistunut Tall Ships Race -kisaan.

      Estelle on alunperin rakennettu 2-mastoiseksi purjepaatiksi, 1922 Saksassa, joten se on myös yksi vanhimpia purjelaivoja suomessa.

    • Andante

      Pietarsaaressa on "Jakobstads Wapen".
      Ahvenanmaalla ovat "Albanus" ja "Linden".

    • http://www.perinnepurjelaiv...

      http://www.perinnepurjelaivat.org http://www.purjelaivasto.fi Noin 20-30 perinnepurjelaivaa ympäri Suomen rannikkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      235
      3514
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      62
      3142
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      67
      2696
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      36
      2566
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      85
      2165
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1919
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      20
      1897
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1842
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      93
      1721
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1073
    Aihe