Olen ajan mittaan nähnyt aivan uskomattoman hienoa Tolkien-taidetta. Ja eikös se ole myös tapa visualisoida Silmarillionia ja muita Tolkienin Keski-maa-kirjoja kun leffoja ei (vielä) ole?
Tässä on muutama Tolkien-artisti, kulkematta Pinterestin kautta:
John Howe — https://www.john-howe.com/portfolio/gallery/
Alan Lee — http://tolkiengateway.net/wiki/Category:Images_by_Alan_Lee
Ted Nasmith — https://www.tednasmith.com/site-map/j-r-r-tolkien/
Sandrine Gestin — https://www.sandrinegestin.com/tolkien-art/
Jenny Dolfen — https://goldseven.wordpress.com/galleries/tolkien/
Anke Eissmann — http://anke.edoras-art.de/anke_illustration.html#tolkien
Elena Kukanova — https://www.deviantart.com/ekukanova/gallery
Tuuliky — https://www.deviantart.com/tuuliky/gallery
Steamey — https://www.deviantart.com/steamey/gallery
Venlian — https://www.deviantart.com/venlian/gallery/36864417/j-r-r-tolkien
Bella Bergolts — https://www.artstation.com/bergolts
Christina Kraus — https://www.artstation.com/christinakraus
Dymond Starr — https://www.artstation.com/dymondstarr
Ösel Soto — https://www.artstation.com/oselsoto
Irsanna — https://www.deviantart.com/irsanna/gallery
Moumou38 — https://www.deviantart.com/moumou38/gallery
Ulla Thynell — https://www.deviantart.com/ullathynell/gallery
Melkomelko — https://melkomelko.tumblr.com/search/Tolkien
Annamare/Alystraea — https://alystraea.tumblr.com/
Muitahan myös on, mutta muistakaa laittaa Google-hakuun -site:pinterest.* poistaaksenne kaikki Pinterest-sivustot tuloksista jos haluatte oikeasti löytää taiteilijan kuvan takana.
Pieni varoituksen sana: kaikki taide jota löydätte ei välttämättä ole kaanonia. Valitettavasti vastaan tulee joskus mm. täysin mielivaltaisia parituksia aivan kuten faninovelleissa.
Artistin oma tulkita voi myös poiketa elokuvista (mutta ei välttämättä kirjoista).
Tolkien-fanitaidetta
1
937
Vastaukset
Tässä muutama esimerkki Elena Kukanovalta. Hän on onnistunut saamaan miespuoliset haltiat näyttämään uskottavilta.
Ossë: https://www.deviantart.com/ekukanova/art/Osse-802605717
Fingon: https://www.deviantart.com/ekukanova/art/Fingon-857259231
Fingon, Angrod, Turgon & Aegnor: https://www.deviantart.com/ekukanova/art/The-days-of-The-Long-Peace-837605321
Rog: https://www.deviantart.com/ekukanova/art/Rog-763845754
Galadriel: https://www.deviantart.com/ekukanova/art/Galadriel-518583092
Eärwen (Galadrielin äiti): https://www.deviantart.com/ekukanova/art/The-Swan-Maiden-of-Alqualonde-653842924
Lúthien & Beren: https://www.deviantart.com/ekukanova/art/Encounter-of-Beren-and-Luthien-724324847
Aredhel & Eöl: https://www.deviantart.com/ekukanova/art/Nan-Elmoth-847577324
Sauron & Finrod: https://www.deviantart.com/ekukanova/art/Tol-In-Gaurhot-740094655
Ingwion: https://sun9-53.userapi.com/tZmfkGvnaLt-OfssQikrf9VpJxilCog7q8EPzg/q2Qf-sz3cK0.jpg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4818513Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1195840Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2554772Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s694147Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603930SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1713759- 901698
- 961241
- 47869
