Olen opiskelija ja tukeakaan en ole saanut enää moneen vuoteen.Lopputyö ja muutaman kurssin suoritukset joista en tajua mitään. Toimeentulotuella roikuin yhden vuoden, mutta sen jälkeen opinnot eivät ole juuri edennneet. Nyt näyttää pelottavasti siltä että toimeentulotukea pienennetään koska saan vieläkin toimeentulotukea.
Mua pyydettiin kummiksi, erääseen varsin varakkaaseen perheeseen ja en tiedä suostunko. Olenko automaattisesti lahjakone? Mutta millä helkutilla ostan kummilahjoja kun hyvä että itselle saan ruokaa pöytään. Asun siis yksiössä ja kesät bunkkaan toisella vanhemmallani.
Onko huono kummi jos ostaa vaan jotain paskoja lahjoja, vai kieltäydynkö suoraan?
Kummius ja opintotuki
7
101
Vastaukset
- Anonyymi
Älä kieltäydy lahjojen antamisen takia. Voit lahjoittaa kummilapsellesi poisheitettäviä tavaroita arvokkaampaa eli omaa aikaasi. Kirjastosta saa lainata lastenkirjoja, käy lukemassa kummilapselle, leiki hänen kanssaan jne.
- Anonyymi
Koska mulla ei juuri rahaa ole ja äippäni on perinteen ihminen hän varmasti ostaa hopeat vauvalle sekä mun että omasta puolesta. Äitillä menee tuplarahat vauvan lahjaan.
AP - Anonyymi
Mua ahdistaa jotenki lahjalla mässäily.
- Anonyymi
On kummiudessa muitakin asioita kuin maallisia, lähimmäisen rakkaus on tärkein.
- Anonyymi
Ilman muuta suostut kummiksi. Eivät he sinua lahjojen toivossa kummiksi pyydä. Voit antaa kummilapselle aikaasi ja muistaa kortilla silloin tällöin. Usein saaduista lahjoista ei muutenkaan juuri iloa ole. Nurkat jo täynnä tavaraa, vaatteet käy nopeesti pieniksi jne.
- Anonyymi
jeess
- Anonyymi
Äiti lupasi avustaa lahjoissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.854950- 432666
- 932633
- 1982370
- 1331939
ROTAT VALTAAVAT ALUEITA
Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj251913- 1781560
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161471Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut
Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh3571271Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan51219