Monikulttuurista taksikyytiä:

Anonyymi

UutisetKotimaa
Video: Taksi ajoi väärään suuntaan Kehä III:lla ja teki U-käännöksen keskellä ramppia – ”Voi sitä joka tuon kyytiin hyppää”
Eilen klo 22:57
Eriskummallinen liikennetilanne tallentui vastaan tulleen auton kojelaudan kameraan.
Kohtaamisen sijainnista päätellen taksi oli ehtinyt kulkea väärään suuntaan pitemmän tovin. LUKIJAN VIDEO
Iltalehden lukija Pasi todisti erikoista tapahtumaa varhain maanantaina 27. heinäkuuta aamuneljän aikaan. Pasi ei esiinny jutussa oikealla nimellään.

Miehen kojelaudan kameraan tallentui, miten Kehä 3:lla Tuusulantien rampilla vastaan köröttää musta BMW-mallin taksi, jonka kuljettaja ilmeisen erehdyksensä tajuttuaan tekee liikenteen tukkivan U-käännöksen, ja jatkaa matkaa tulosuuntaansa.

– Vauhtia taksilla oli ainakin se 80 kilometriä tunnissa, ennen kuin huomasi minut, kuvailee videon lähettänyt mies Iltalehdelle.

Taksin tosiasiallisesta nopeudesta ei ole varmuutta. Pasi kertoo soittaneensa hätäkeskukseen asiasta.

– Taksi tuli vielä sellaisesta kohdasta minua vastaan, josta sitä ei ole helppo huomata. Kovaa ajavan rekan kanssa voisi tulla todella pahaa jälkeä. Voi sitä joka tuon taksin kyytiin hyppää, hän sanoo.

Iltalehti soitti kyseisen taksiyrityksen toimitusjohtajalle, joka ei ollut mielissään videon nähdessään.

– Minun pitää tarkistaa ketkä ovat olleet tuolloin vuorossa ja lähettää heille viestiä tästä. Mutta miten muuten toimia tuollaisessa tilanteessa? En ole ollenkaan tästä iloinen.

JAAKKO VILMUSENAHO
[email protected]

13

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onkos tämä joku Torikatu Matters -liike, kun kaikki ajelee nyt väärään suuntaan? Eilen kaahasi vasta diplomaattiauto moottoritietä väärään suuntaan.

      • Anonyymi

        Tuo taksikuski oli lieksalaislähtöinen Juntti-Pete. Eihän sille olis pitänyt antaa autoa lainkaan, mutta kun tuolla syvässä etelässä on kuskeista pulaa niin lieksalainenkin kelpasi.


    • Anonyymi

      No ajattelit sitten kirjoittaa Lieksan osastolle aiheesta.

      • Anonyymi

        Minäkin käyn kyylää ässä lieksan palstaa ja provo ja joskus kirjottelen vaikka en Lieksassa asukaan. Sopivan tyhmiä, kun kirjoittelee, nii heti on kymmeniä vielä tyhmempiä vastauksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minäkin käyn kyylää ässä lieksan palstaa ja provo ja joskus kirjottelen vaikka en Lieksassa asukaan. Sopivan tyhmiä, kun kirjoittelee, nii heti on kymmeniä vielä tyhmempiä vastauksia.

        Lieksan matut ovat käyneet autokoulun ja osaavat ajaa jopa taxiakin. En tiedä, miten ovat kirjallisista selviytyneet, luku-ja korjoitustaidottomat. Kuulin, että kullakin olisi ollut tulkki, joka neuvoi, mitä vaihtoehtoa pitää painaa, jotta vastaus on oikein.
        Toisaalta, koneinssien ällillä ja tietotaidolla koe on mennyt heittämällä läpi. On se tehnyt aikamoisen loven tilipussiin, sossusta tai kelasta saatuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lieksan matut ovat käyneet autokoulun ja osaavat ajaa jopa taxiakin. En tiedä, miten ovat kirjallisista selviytyneet, luku-ja korjoitustaidottomat. Kuulin, että kullakin olisi ollut tulkki, joka neuvoi, mitä vaihtoehtoa pitää painaa, jotta vastaus on oikein.
        Toisaalta, koneinssien ällillä ja tietotaidolla koe on mennyt heittämällä läpi. On se tehnyt aikamoisen loven tilipussiin, sossusta tai kelasta saatuun.

        Kyse ei ole maahanmuuttajista. Mukana on paljon mm. edellisen kommentoijan sukua.


    • Anonyymi

      Mamutaksikuskeille annettiin ajokortit, ammattiajoluvat sekä 100 000 € käpälään,
      "rupeehhan taksikuskiksi."
      Mitään ajokokeita ym. ei tarvinnut suorittaa. Ja rikosrekisteriähän on mahdoton tarkistaa eli kuskisi saattaa olla sarjamurhaaja.

      • Anonyymi

        Kuka ajaa teitän pussit, kuka hoitaa teitän vanhukset?? Kukas ajaa teitän taksit??
        (tuntematon somali eli issa)


    • Anonyymi

      Taksiliiton mukaan persua ei tarvitse ottaa kyytiin jos sillä ei ole ihmistapoja.

      • Anonyymi

        Kerrompa kokemuksen ns. matukuskien taksien ajosta. Jokus 6-7 v. sitten tuli ajatus, että käydään ottamassa parit tuopilliset paikallisessa pupissa tuon ukko rukkani kanssa. Niimpä tilattiin taksi. Kyyti tuli jonkun ajan päästä ja kuskina oli ihan fiksu musta mies. Se oli syystalvea ja pimeää, kuski ei ymmärtänyt pätkääkään minne ollaan menossa, sitä piti neuvoa viittomakielellä. Niinpä lopultq päästiin Fanys -pupiin viittomakielen avittamana. Taksi taisi olla silloinen Kotikadun Taksi. Ei muuta valittamista kyydistä, mutta kuski oli täysin "ulkona" lieksan osotteista....


      • Anonyymi

        Niin,ja onneksi viherpunaisella jouto-ja roskasakilla ei varaa ajaa taksilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin,ja onneksi viherpunaisella jouto-ja roskasakilla ei varaa ajaa taksilla.

        Se jengi ajaakin valtion laskuu tarkotan viher vassuja kansanedustajia.


    • Anonyymi

      Aina kierrän nämä pelit jotka vähänkin haiskahtaa tuetuilta touhuilta elikkä yhteiskunta makselee ylläpidon, tämä kyyti tulee meille kaikkein kaleinmaksi
      - kierrä sinäkin tämä vihervasemiston vehestelyt suomen tuhon tie

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      69
      4801
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      188
      3745
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      182
      3395
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      76
      3175
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      50
      2899
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      25
      1984
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1921
    8. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      179
      1724
    9. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1676
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      43
      1385
    Aihe