Monikulttuurista taksikyytiä:

Anonyymi

UutisetKotimaa
Video: Taksi ajoi väärään suuntaan Kehä III:lla ja teki U-käännöksen keskellä ramppia – ”Voi sitä joka tuon kyytiin hyppää”
Eilen klo 22:57
Eriskummallinen liikennetilanne tallentui vastaan tulleen auton kojelaudan kameraan.
Kohtaamisen sijainnista päätellen taksi oli ehtinyt kulkea väärään suuntaan pitemmän tovin. LUKIJAN VIDEO
Iltalehden lukija Pasi todisti erikoista tapahtumaa varhain maanantaina 27. heinäkuuta aamuneljän aikaan. Pasi ei esiinny jutussa oikealla nimellään.

Miehen kojelaudan kameraan tallentui, miten Kehä 3:lla Tuusulantien rampilla vastaan köröttää musta BMW-mallin taksi, jonka kuljettaja ilmeisen erehdyksensä tajuttuaan tekee liikenteen tukkivan U-käännöksen, ja jatkaa matkaa tulosuuntaansa.

– Vauhtia taksilla oli ainakin se 80 kilometriä tunnissa, ennen kuin huomasi minut, kuvailee videon lähettänyt mies Iltalehdelle.

Taksin tosiasiallisesta nopeudesta ei ole varmuutta. Pasi kertoo soittaneensa hätäkeskukseen asiasta.

– Taksi tuli vielä sellaisesta kohdasta minua vastaan, josta sitä ei ole helppo huomata. Kovaa ajavan rekan kanssa voisi tulla todella pahaa jälkeä. Voi sitä joka tuon taksin kyytiin hyppää, hän sanoo.

Iltalehti soitti kyseisen taksiyrityksen toimitusjohtajalle, joka ei ollut mielissään videon nähdessään.

– Minun pitää tarkistaa ketkä ovat olleet tuolloin vuorossa ja lähettää heille viestiä tästä. Mutta miten muuten toimia tuollaisessa tilanteessa? En ole ollenkaan tästä iloinen.

JAAKKO VILMUSENAHO
[email protected]

13

245

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onkos tämä joku Torikatu Matters -liike, kun kaikki ajelee nyt väärään suuntaan? Eilen kaahasi vasta diplomaattiauto moottoritietä väärään suuntaan.

      • Anonyymi

        Tuo taksikuski oli lieksalaislähtöinen Juntti-Pete. Eihän sille olis pitänyt antaa autoa lainkaan, mutta kun tuolla syvässä etelässä on kuskeista pulaa niin lieksalainenkin kelpasi.


    • Anonyymi

      No ajattelit sitten kirjoittaa Lieksan osastolle aiheesta.

      • Anonyymi

        Minäkin käyn kyylää ässä lieksan palstaa ja provo ja joskus kirjottelen vaikka en Lieksassa asukaan. Sopivan tyhmiä, kun kirjoittelee, nii heti on kymmeniä vielä tyhmempiä vastauksia.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Minäkin käyn kyylää ässä lieksan palstaa ja provo ja joskus kirjottelen vaikka en Lieksassa asukaan. Sopivan tyhmiä, kun kirjoittelee, nii heti on kymmeniä vielä tyhmempiä vastauksia.

        Lieksan matut ovat käyneet autokoulun ja osaavat ajaa jopa taxiakin. En tiedä, miten ovat kirjallisista selviytyneet, luku-ja korjoitustaidottomat. Kuulin, että kullakin olisi ollut tulkki, joka neuvoi, mitä vaihtoehtoa pitää painaa, jotta vastaus on oikein.
        Toisaalta, koneinssien ällillä ja tietotaidolla koe on mennyt heittämällä läpi. On se tehnyt aikamoisen loven tilipussiin, sossusta tai kelasta saatuun.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lieksan matut ovat käyneet autokoulun ja osaavat ajaa jopa taxiakin. En tiedä, miten ovat kirjallisista selviytyneet, luku-ja korjoitustaidottomat. Kuulin, että kullakin olisi ollut tulkki, joka neuvoi, mitä vaihtoehtoa pitää painaa, jotta vastaus on oikein.
        Toisaalta, koneinssien ällillä ja tietotaidolla koe on mennyt heittämällä läpi. On se tehnyt aikamoisen loven tilipussiin, sossusta tai kelasta saatuun.

        Kyse ei ole maahanmuuttajista. Mukana on paljon mm. edellisen kommentoijan sukua.


    • Anonyymi

      Mamutaksikuskeille annettiin ajokortit, ammattiajoluvat sekä 100 000 € käpälään,
      "rupeehhan taksikuskiksi."
      Mitään ajokokeita ym. ei tarvinnut suorittaa. Ja rikosrekisteriähän on mahdoton tarkistaa eli kuskisi saattaa olla sarjamurhaaja.

      • Anonyymi

        Kuka ajaa teitän pussit, kuka hoitaa teitän vanhukset?? Kukas ajaa teitän taksit??
        (tuntematon somali eli issa)


    • Anonyymi

      Taksiliiton mukaan persua ei tarvitse ottaa kyytiin jos sillä ei ole ihmistapoja.

      • Anonyymi

        Kerrompa kokemuksen ns. matukuskien taksien ajosta. Jokus 6-7 v. sitten tuli ajatus, että käydään ottamassa parit tuopilliset paikallisessa pupissa tuon ukko rukkani kanssa. Niimpä tilattiin taksi. Kyyti tuli jonkun ajan päästä ja kuskina oli ihan fiksu musta mies. Se oli syystalvea ja pimeää, kuski ei ymmärtänyt pätkääkään minne ollaan menossa, sitä piti neuvoa viittomakielellä. Niinpä lopultq päästiin Fanys -pupiin viittomakielen avittamana. Taksi taisi olla silloinen Kotikadun Taksi. Ei muuta valittamista kyydistä, mutta kuski oli täysin "ulkona" lieksan osotteista....


      • Anonyymi

        Niin,ja onneksi viherpunaisella jouto-ja roskasakilla ei varaa ajaa taksilla.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Niin,ja onneksi viherpunaisella jouto-ja roskasakilla ei varaa ajaa taksilla.

        Se jengi ajaakin valtion laskuu tarkotan viher vassuja kansanedustajia.


    • Anonyymi

      Aina kierrän nämä pelit jotka vähänkin haiskahtaa tuetuilta touhuilta elikkä yhteiskunta makselee ylläpidon, tämä kyyti tulee meille kaikkein kaleinmaksi
      - kierrä sinäkin tämä vihervasemiston vehestelyt suomen tuhon tie

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      87
      3227
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      2937
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      432
      2455
    4. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2283
    5. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      74
      2189
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      95
      2026
    7. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1626
    8. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      34
      1618
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1613
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      30
      1450
    Aihe