Kolmosen pelissä pelaan simiä, joka asuu kerrostalossa, on suppea. Tästä huolimatta, jos hänen laskunsa on yli 400 simoleoneja, ne muuttuvat välillä vaikkapa yli 8000 simoleons! Miksi? Kiitos, jos joku vastaisisi viestiini!
Liian kallis lasku kolmosessa
3
239
Vastaukset
" ... Miksi? Kiitos, jos joku vastaisisi viestiini!"
No vastaan, vaikken asiasta mitään tiedäkään.
Vastaus n:o 1: Lähtökohtaisesti laskun summa riippuu asunnon (ja tontin tms.) koosta ja varustelutasosta. Jos ne muuttuvat merkittävästi muuttuvat laskutusperusteetkin. Samoin laskutukseen vaikuttaa asukas. Jos on varaa heittää esim. 15.000 tyytyväisyyspistettä Maailmanmatkaajan mukana tulevaan "Ei laskuja ikinä" palkintoon, niin säästyy laskuilta simin lopuksi ikää.
No jos yksi ja sama simi asuu, eikä asunnossa mikään muutu, on vaikeampi keksiä minkä vuoksi laskun summa vaihtelisi noin rankasti. Syitä voi tietenkin olla edelleen monia, esim:
- bugi
- modi
- vioittunut pelitallennus
- "liikaa" tyhjentämättömiä cache-tiedostoja tms. krääsää pelikansiossa vikapaikassa
- pelin (outo) konfigurointi koneella tms.
Vastaus n:o 2: Ei hajuakaan miksi tuommoista tapahtuu. Kumma juttu.- Anonyymi
Kallis auto nostaa myös laskun loppusummaa.
- Anonyymi
Pelaatko Sims 4 vai 3?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie2295738Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta453832Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom323198Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole523091Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1592904Seida Sohrabi: Suomi ei ole rasistinen maa
Seidalta taas täyttä asiaa. Miksi punavihreät naiset eivät pysty samaan - no se ideologia estää. "Meillä on valitettava372753Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten892713Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin732419Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa
ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt742060Abdullah iski Citycenterin vessassa
Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html1811998