Liian kallis lasku kolmosessa

Anonyymi

Kolmosen pelissä pelaan simiä, joka asuu kerrostalossa, on suppea. Tästä huolimatta, jos hänen laskunsa on yli 400 simoleoneja, ne muuttuvat välillä vaikkapa yli 8000 simoleons! Miksi? Kiitos, jos joku vastaisisi viestiini!

3

248

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • " ... Miksi? Kiitos, jos joku vastaisisi viestiini!"

      No vastaan, vaikken asiasta mitään tiedäkään.

      Vastaus n:o 1: Lähtökohtaisesti laskun summa riippuu asunnon (ja tontin tms.) koosta ja varustelutasosta. Jos ne muuttuvat merkittävästi muuttuvat laskutusperusteetkin. Samoin laskutukseen vaikuttaa asukas. Jos on varaa heittää esim. 15.000 tyytyväisyyspistettä Maailmanmatkaajan mukana tulevaan "Ei laskuja ikinä" palkintoon, niin säästyy laskuilta simin lopuksi ikää.

      No jos yksi ja sama simi asuu, eikä asunnossa mikään muutu, on vaikeampi keksiä minkä vuoksi laskun summa vaihtelisi noin rankasti. Syitä voi tietenkin olla edelleen monia, esim:
      - bugi
      - modi
      - vioittunut pelitallennus
      - "liikaa" tyhjentämättömiä cache-tiedostoja tms. krääsää pelikansiossa vikapaikassa
      - pelin (outo) konfigurointi koneella tms.

      Vastaus n:o 2: Ei hajuakaan miksi tuommoista tapahtuu. Kumma juttu.

    • Anonyymi

      Kallis auto nostaa myös laskun loppusummaa.

    • Anonyymi

      Pelaatko Sims 4 vai 3?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe