Siirroissa on porsaanreikä

Anonyymi

Olen kilpailuttanut omat siirtoni jo vuosia. Vaatii pientä näppäryyttä ja osaamista vain. Tyhmä maksaa kiskurihintoja.

21

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sähkönsiirtoa ei voi kilpailuttaa, eikä myöskään vedenjakelua tai kaukolämmönjakelua. Ainoa tapa kilpailuttaa nuo kolme on vaihtaa paikkakuntaa.

      • Anonyymi

        Kauko lämpöä tai veden jakelusta en tiedä mitään mutta sähkön siirron olen muokannut itselleni sopivaksi. Se on ainoa joka maksaa maltaita.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kauko lämpöä tai veden jakelusta en tiedä mitään mutta sähkön siirron olen muokannut itselleni sopivaksi. Se on ainoa joka maksaa maltaita.

        Eli ostat sen Helsingin Energialta Kainuuseen? Miten paljon sen 40000 v johdon vetäminen maksoi? Myytkö naapureillekin halpaa siirtoa? Vai trollaatko vain?

        TODISTEITA KEHIIN!!


    • Anonyymi

      Jännittävää nähdä miten "tuottoisa" tämä vedätysaloitus on ?

    • Anonyymi

      Giganttinen on varmasti järkälemäinen. Asiakaspalvelussa siirtyi uutisten mukaan henkilötietojakin, jonka johdosta henkilöitäkin siirtyy. Hohhoijaa.

    • Anonyymi

      No montako kertaa on verkkoyhtiö vaihtunut kilpailutuksen myötä?

    • Anonyymi

      Itse vaihdoin myös äskettäin.

      • Anonyymi

        Siis muutit.


      • Anonyymi

        Onnistuu vaihtamalla ensin maisemaa :D


    • Anonyymi

      Oliko tälläkään aloituksella muuta pointtia kuin palstan aktivointi?

      • Anonyymi

        Parempi että tieto ei leviä pöljien joukkoon niin me fiksummat saamme nauttia halvoista tarjouksista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Parempi että tieto ei leviä pöljien joukkoon niin me fiksummat saamme nauttia halvoista tarjouksista.

        Ja taas pöljiä vedätetään.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Tuoltakin huijaukselta vietäisiin pohja pois, jos verkkoyhtiöt toimisivat kunniallisesti.
        Verkkoyhtiöt voisivat aivan hyvin ehdottaa asiakkaalle tariffin tai pääsulakkeen koon muutosta jos havaitsevat näiden olevan kulutukseen nähden epäedullisia asiakkaalle.
        Verkkoyhtiöt profiloivat ja analysoivat asiakkaiden sähkönkulutuksen hyvinkin tarkasti. Siellä menee heti hälytykset päälle jos kulutus poikkeaa riittävästi normaalista, sen sai kokea sekin sähkövaras josta oli lehtijuttua tässä takavuosina. Tai jos kulutus on liian suuri pääsulakkesiin nähden, tullaan heti katsomaan onko pääsulakkeissa rautanaulat.


      • Anonyymi

        On tainnut ketjun aloittaja mennä tyhmänä tähän halpaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On tainnut ketjun aloittaja mennä tyhmänä tähän halpaan

        Mihinkä tähän? Linkkiä esille missä niin halpaa on!


    • Anonyymi

      Minä tiedän keinon, jolla duunari saa käteen palkkapäivänä enemmän kuin mitä bruttopalkka on. Olen nimittäin kilpailuttanut verotukseni. Tätä en kaikille pöljille kerro, kuinka se tehdään.

      • Anonyymi

        Pimeän työn tekijä istuu pian kaltereiden takana ja maksaa veronsa kolminkertaisena. Sitä ei kannata pöljille kertoa.


    • Anonyymi

      Kummasti kilpailuttajat hiljeni -no kyllä minuakin hävettäisi.

      • Anonyymi

        No, aloittajanhan täytyisi vain kertoa kertoa se paikkakunta, jossa on kaksi jakeluverkkoa.

        Tietenkin siirtomaksuja saa pienennettyä tiputtamalla sähköliittymän kokoa, mutta entä sitten kun tulee se sähköauto tai kaksi ladattavaksi, ei muuten taida riittää edes nykyisen liittymän koko, tai edes syöttökaapeleiden ja sähkökeskuksen nykyinen koko. Eli 2 sähköauton ostaminen vaatii vähintään 10.000 € investoinnin. On se sähköautoilu halpaa...


      • Anonyymi

        Juntit on vaan kateellisia ja maksavat tyhmyydestään maltaita!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      102
      4467
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      382
      1205
    3. Missä mustasusi on?

      Suden aloituksia ei ole näkynyt moneen päivään.
      Ikävä
      186
      1052
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      109
      1032
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      85
      921
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      47
      901
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      891
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      856
    9. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      11
      852
    10. Onko se niin

      Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta
      Ikävä
      64
      826
    Aihe