Ongelmani on seuraavanlainen. Ostin Nissanin jonka öljymäärästä minulla ei mitään hajua. Kun tikun nostaa ylös, kastuu se vain sieltä täältä, varsinkin varsinaisen mitta-asteikon yläpuolelta!
Lisäsin moottorin litran verran öljyä, ei mitään muutosta. Tikku edelleenkin kastuu vain sieltä täältä laikkuina asteikon yläpuolelta, mutta ala-osa pysyy kuivana varsinaisen mittaosan kohdalta, mutta tikun toiselta puolelta se on märkä! Ihan sekopäistä. Tikkukin kyllä on sellainen ihmeellinen, ei siis mikään suora vaan siinä on alapäässä ikäänkuin mutkia. Tikkua ei käytännössä ole mahdollista laittaa väärinpäin.
Öljyn määrä
5
222
Vastaukset
- Anonyymi
Katso että auto on tasaisella ja moottori sammutettuna. Seuraavaksi ota öljytikku ja kuivaa se jollakin rätillä ja paina tikku takaisin pohjaan saakka ja nosta tikku niin pitäisi tikussa näkyä öljytaso.
- Anonyymi
Joissain autoissa roiskevoitelu "roiskii" öljyä myös mittatikun putkeen. Kun heti sammutuksen jälkeen mittaa öljyt, tämä roiskunut öljy sotkee mittatikun sieltä täältä öljyiseksi.
Tee näin:
Aamulla, ennen ensimmäistä käynnistystä, mittaa öljyt.
Vedä tikku pois paikaltaan ja pyyhi puhtaalla paperilla (ei trasselilla) tikku kauttaaltaan kuivaksi öljystä. Näin saat luotettavan tuloksen kun auto on tasaisella alustalla.
Mainitsin ettei trasselia tulisi käyttää. Trasselista tarttuu nukkaa mittatikkuun ja sitä kautta öljynkiertoon.
t. RMB54 - Anonyymi
Tiedän kyllä miten autosta öljyt katsotaan. Olen tehnyt juuri noin, kun neuvoittekin, mutta silti tulos on tuollainen kuin aloituksessa kerroin. En muuten tulisi tälle palstalle ihmettelemään, mutta eipä ole vielä tuollaista kohdalle sattunut missään autossa, joita monia jo olen omistanut.
Lueskelin eilen palstoja ja ainakin sitä on joillekkin sattunut, että mittatikku on ollut väärän mittainen, eli jossain vaiheessa joku on asentanut väärän mittatikun. En tiedä mikä tuossa minun tapauksessani on sitten kyseessä. Tikku on tosiaan sellainen ärsyttävä "luikerteleva mato" sieltä loppupäästä, ei normi suora mittatikku. - Anonyymi
Öljyä voi olla niin vähän että mittatikku ei yllä öljyn pintaan asti. Voisi kai vielä koittaa lisätä toisenkin litran. Tai sitten laskea öljyt pois niin näkee paljonko siellä oli, ja sitten laittaa oikean määrän. Kannattanee varalta joka tapauksessa vaihtaa tai käydä vaihdattamassa öljyt, jos on vasta ostettu auto.
- Anonyymi
Auto on menossa öljynvaihtoon, mutta siihen on ruuhkan takia aikaa, joten jotain ratkaisua koitan tässä keksiä sillä välin. Ei viitsisi ajella öljyttömällä koneella, mutta ei toisaalta hukuttaakaan konetta öljyyn, jos sitä siellä kuitenkin on, mutta tikku valehtelee.
Miten voi olla mahdollista, että tikku kastuu toiselta puolelta alapäästäkin, mutta vastakkainen puoli on täysin kuiva?? ja että tikku kastuu laikuittain asteikon yläpuolelta. Jäin miettimään onko tikun loppupään kiemuroilla jotain osuutta asiaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4958637Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1215899Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2884914Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584645Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s744206Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1643972SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723798- 901751
- 991302
- 47899