Öljyn määrä

Anonyymi

Ongelmani on seuraavanlainen. Ostin Nissanin jonka öljymäärästä minulla ei mitään hajua. Kun tikun nostaa ylös, kastuu se vain sieltä täältä, varsinkin varsinaisen mitta-asteikon yläpuolelta!

Lisäsin moottorin litran verran öljyä, ei mitään muutosta. Tikku edelleenkin kastuu vain sieltä täältä laikkuina asteikon yläpuolelta, mutta ala-osa pysyy kuivana varsinaisen mittaosan kohdalta, mutta tikun toiselta puolelta se on märkä! Ihan sekopäistä. Tikkukin kyllä on sellainen ihmeellinen, ei siis mikään suora vaan siinä on alapäässä ikäänkuin mutkia. Tikkua ei käytännössä ole mahdollista laittaa väärinpäin.

5

175

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katso että auto on tasaisella ja moottori sammutettuna. Seuraavaksi ota öljytikku ja kuivaa se jollakin rätillä ja paina tikku takaisin pohjaan saakka ja nosta tikku niin pitäisi tikussa näkyä öljytaso.

    • Anonyymi

      Joissain autoissa roiskevoitelu "roiskii" öljyä myös mittatikun putkeen. Kun heti sammutuksen jälkeen mittaa öljyt, tämä roiskunut öljy sotkee mittatikun sieltä täältä öljyiseksi.
      Tee näin:
      Aamulla, ennen ensimmäistä käynnistystä, mittaa öljyt.
      Vedä tikku pois paikaltaan ja pyyhi puhtaalla paperilla (ei trasselilla) tikku kauttaaltaan kuivaksi öljystä. Näin saat luotettavan tuloksen kun auto on tasaisella alustalla.
      Mainitsin ettei trasselia tulisi käyttää. Trasselista tarttuu nukkaa mittatikkuun ja sitä kautta öljynkiertoon.
      t. RMB54

    • Anonyymi

      Tiedän kyllä miten autosta öljyt katsotaan. Olen tehnyt juuri noin, kun neuvoittekin, mutta silti tulos on tuollainen kuin aloituksessa kerroin. En muuten tulisi tälle palstalle ihmettelemään, mutta eipä ole vielä tuollaista kohdalle sattunut missään autossa, joita monia jo olen omistanut.

      Lueskelin eilen palstoja ja ainakin sitä on joillekkin sattunut, että mittatikku on ollut väärän mittainen, eli jossain vaiheessa joku on asentanut väärän mittatikun. En tiedä mikä tuossa minun tapauksessani on sitten kyseessä. Tikku on tosiaan sellainen ärsyttävä "luikerteleva mato" sieltä loppupäästä, ei normi suora mittatikku.

    • Anonyymi

      Öljyä voi olla niin vähän että mittatikku ei yllä öljyn pintaan asti. Voisi kai vielä koittaa lisätä toisenkin litran. Tai sitten laskea öljyt pois niin näkee paljonko siellä oli, ja sitten laittaa oikean määrän. Kannattanee varalta joka tapauksessa vaihtaa tai käydä vaihdattamassa öljyt, jos on vasta ostettu auto.

    • Anonyymi

      Auto on menossa öljynvaihtoon, mutta siihen on ruuhkan takia aikaa, joten jotain ratkaisua koitan tässä keksiä sillä välin. Ei viitsisi ajella öljyttömällä koneella, mutta ei toisaalta hukuttaakaan konetta öljyyn, jos sitä siellä kuitenkin on, mutta tikku valehtelee.

      Miten voi olla mahdollista, että tikku kastuu toiselta puolelta alapäästäkin, mutta vastakkainen puoli on täysin kuiva?? ja että tikku kastuu laikuittain asteikon yläpuolelta. Jäin miettimään onko tikun loppupään kiemuroilla jotain osuutta asiaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janne Ahonen E R O A A

      Taas 2 lasta jää vaille ehjää perhettä!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      147
      2609
    2. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      154
      1659
    3. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      134
      1634
    4. Saran ökytyyli käänsi katseita.

      On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      149
      1368
    5. Nyt on aika laittaa parit selkoon.

      Onko pareja täällä. Laita kirjaimet kuka tykkää kenestäkin ?
      Ikävä
      66
      1338
    6. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      13
      1180
    7. Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä

      Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall
      Maailman menoa
      284
      1174
    8. Ootko huomannut miten

      pursuat joka puolelta. Sille joka luulee itsestään liikoja 🫵🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      156
      976
    9. Miksi ihmeessä?

      Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
      Ateismi
      22
      934
    10. Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta

      Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht
      Ikävä
      58
      889
    Aihe