Eikö tukitoimia pidä aina tarjota ennen huostaanottoa. Poika käyttänyt päihteitä ja jäi kiinni, eikö ensin pitäisi tarjota tukipalveluna apua päihteisiin eikä heti huostaanottoa. Luulisi lainkin sen määräävän
Vastaukset 7
- Anonyymi
Jos poika käyttää päihteitä, miten voit avohuollossa häntä auttaa? Todella hankalaa, miltei mahdotonta.
Tämä on yleinen ”käytäntö” jos päihteistä kyse. Parasta hoitoa/ kuntoutusta on saada sitä laitoksessa, jossa on henkilökunta 24/7 saatavilla.
Ja en, en epäile, etteikö sinusta äitinä ja vanhempana siihen olisi, mutta jos ja kun lapsi alkaa päihteillä, on se vanhemmalle itselleen jo raskas asia, saatika, jos itse häntä pitäisi kotona vielä kuntouttaa raittiuteen.
Hyvä päätös, vaikkei se sinusta välttämättä juuri tässä hetkessä siltä tunnu. Usko pois! - Anonyymi
Mitäs itse olet tehnyt kotona asian suhteen? Etkö saa omaa lastasi kuriin?
- Anonyymi
Kyllä täytyy ihmisen olla empatiaan kykenemätön paska kun tulee tänne kommentoimaan että etkö saa lastasi kuriin. Kohosiko itsetuntosi kuin sait kettuilla ihmiselle joka on vakavan paikan edessä. Pysy pois jos sulla ei ole mitään asiaan liittyvää kommentoitavaa tai neuvoja. Neuvoja aloittaja kaipasi, ei kettuiluasi.
- Anonyymi
On täysin aiheellista kysyä, mitä ihminen itse on tehnyt lapsensa asiaa edistääkseen. Oletko sinä esimerrki tapauksesta, joka ei yhtään mitään ole itse saanut tehtyä ja syyttää siitä sitten yhteiskuntaa ja kaikkia muita?
- Anonyymi
Niinhän se laki sanoo että tarvittavat tukitoimet on järjestettävä. Todellisuudessa niitä ei saa. Perhetyöntekijät saat sohvallesi istumaan. Oikea apua jää saamatta vaikka olisi lääkärin suositukset tai vastaavaa. Kannattaa ottaa lakimies mukaan sillä sosduhan valehtelee ja kirjaa mitä mieleen juolahtaa. Äläkä missään nimessä luota mihinkään mitä sossu lupaa. Mielellään ystävä mukaan keskusteluihin. Huostaan kun poika joutuu niin kohta voi entistä huonommin.
- Anonyymi
Ongelma ei itseasiassa ole lastensuojelussa, että joudutaan turvautumaan sijoitukseen, vaan siinä ettei koko valtakunnassa ole lapsille ja nuorille saatavilla mitään päihdehoitoa.
Päihdehuolto taitaa itseasiassa kuulua monessa kunnassa terveydenhuollon piiriin samoin kuin mielenterveyskysymyksetkin, mutta monessa paikassa ei ole tarjolla kuin katkoa tai korvaushoitoa, joka taas harvoin sopii alaikäiselle. - Anonyymi
Pitäisi, mutta valitettavan usein on ainoa tukitoimi huostaanotto !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 67758
- 113722
- 37696
- 129649
- 67589
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40589Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58483Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu142459Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35458- 26455
- 41422
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0395Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa29393Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks58377- 29374
Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys64374- 60368
- 32361
Jää tyhjää tila
Kun ärrä loppuu. Toivottavasti ei kyhätä siihenkin kirppari. Hävettää koko keskusta.24359- 23357