sirkustemppuilua

Anonyymi

Rekrytoinnista tullut pelkkää sirkustemppuilua!
Että miksikpä näin? Ihmettelen syvästi kun asia on ulkoistettu rekryfirmalle ja siitä maksetaan, niin palvelu on ala-arvoistunut ihan kauheaa vauhtia .rekrytoijat eivät tiedä mitä vaaditan kulloisessakin työtehtävissä. Kauheita esimerkkejä nähnyt joista ei vitsi edes mainitakkaan.

Halutaan erittäin erottuvia ansioluetteloita joita rekrytointi henkilö kuitenkaan lue. Kunhan vilkaisee että oko reunukset kosristeltuja ja kuva varmasti sitten poseerattu ja kampaus kohdillaan. Ja että siellä jossain kohdassa lukee se hyvä tyyppi , CTRL-F yhdistelmmällä tarkistetaan tiedostot, paperista ei kannata laittaa, se on silppurissa ennen kahvitaukoa.

Sitten on keksitty kaikenlainen netti-lomake sulatto, Täytä kaikki työsi opiskelusi kurssisi mahdollisimman hankalasti ja lisää se ansioluettelo vielä kuitenkin . Kysyn vaan miksi kun kaikki lukee jo siinä ansioluettelossa eli rekrytoija ei viitsi sitten kuitenkaan lukea vaikka muuta väittää, Karmeita kokemuksia tästäkin kun ei edes rekrytoija nimeä muistanut kun soitti kysyäkseen jotain asiaa jonka oli sitten kuitenkin unohtanut. Tosin oli edellisenä päivänä soittanut ja kysynyt samat asiat jo kerran.

Siellä hakubotti jauhaa onko työkokemusta , mutta kun nykypäivän työnimikkeet on niitä mitä ei ollut esimerkiksi 5 vuotta sitten, siivoojakin on nykysin aluevastaava tai joku muu pölytekninen henkilö taikka alueen vastaava pöly-assistentti. Kuorma-autonkuljettaja on joku logistiikka työntekijä. Logistiikanesimies sitten on varastomies. että keksitäänpä joku höpöhöpö titteli ja istutaan joutessaan, mukamas brändätään kun keksitään tekosyitä osaamattomuudelle rekrytoinnissa.
sitten nämä videohaistattelut, ei säästä aikaa ja kukaan niitäkään ei katso kuin sen 7 sekunttia jos sitäkään ja itse asia jää sitten kuulematta. Ja niin nuoret on oppineet sen some heruttelun mutta vanhempi ikäluokka jää rannalle.
Hakemuksissa haetan milloin mitäkin, hyvää tyyppiä ja läpättäjää, mutta ihmettelen kuka ne työt sitten siellä työpaikalla tekee, Ei ainakaan työpaikkahakemuksen mukainen henkilö.
Vielä joku rekrytoija on keksinyt robotin lähettämään kyselylomakkeen soveltuvuudesta mukamas. No niinpä niin, kysellään itsestäänselvyyksiä ja uudestaan ja uudestaan. Missäköhän vaiheessa siellä se ihminen on katsomassa niitä vastauksia , ja touhu eikun kestää ja kestää,
Henkilökohtainen ennätys on hakemuksesta vastaukseen yli 9 kuukautta. Tosin olin jo kolmen kuukauden kohdalla vetänyt ko. firman kohdalle pitkän miinuksen.

Ja sitten vielä lopuksi ennen hakuprosessi kesti noin 2 viikkoa ja ei käytetty mitään sähköpostejakan vaan ihan kirjepostia ja puhelinta sekä mentiin paikanpäälle haastatteluun, ja asumatarkuus oli moninkerroin parempi kuin nykyisin. silloin puhuttiin oikeilla nimillä ja asioilla eikä virnistettu videoissa tekohymyä! JA saatiin vastaus hakemuksiin oli taikka ei päässyt jatkoon. Ja rekrytoija oli kohtelias ja jaksoi jokaiseen hakemukseen oikeasti vastata.

Vaadin rekrytointiin nopeutta, täsmällisyyttä ja ennen kaikkea ammattitaitoa. Kaikenmaailman hentunliisat pois sieltä töistä niillä rekrygaala titteleillä ei se osaaja löydy yhteenkään työpaikkaan. Jso työntekijäitten taso on yhtä huonoa kuin rekrytoijien ammattikunta niin eipä kannata työntekijäitä palkata.

Anteeksi yleistykseni on siellä jokunen hyväkin ja aikaansaapa osaava rekrytoija, mutta yhä enenevässä määrin niitäirkustelijoita ja tyhjäntoimittajia.

0

77

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

        Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
        Maailman menoa
        291
        2625
      2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

        Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
        Jälleensyntyminen
        300
        1389
      3. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        108
        1261
      4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

        mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
        Ikävä
        83
        1241
      5. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        99
        1215
      6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

        ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
        Ikävä
        58
        1195
      7. Lapuan sanomissa käy rytinä

        Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
        Lapua
        45
        1063
      8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

        Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
        Kotimaiset julkkisjuorut
        74
        963
      9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

        Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
        Tv-sarjat
        22
        900
      10. Oot ihana

        Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
        Ikävä
        33
        807
      Aihe