Millanen se kasi siis niinku on?

Anonyymi

Oon siis 14v kasille menevä poika ja joo kiinnostais tietää millane se kasi siis sit on? Onko rankkaa,onko kaikki elämäänsä vittuuntuneita niinku väitetään ja onko kaikil muutenkin hirveet angstit. Ite oon välil aika masentunut ja ahdistunut, mutta siis että onks se niin paha? Kertokaa omia kokemuksia. Big Thanks.

2

99

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Omat kokemukset on niin vanhoja, että niistä ei ole sinulle varmaan mitään hyötyä. En itse muista mitään muuta eroa seiskan ja kasin välillä kuin sen, että kasilla alkoi jotain valinnaisaineita. En tiedä, alkaako enää nykyään.

      Se, että millainen se sinun kasisi on riippuu hyvin pitkälti siitä, että millaisia ihmisiä luokallesi sattuu tulemaan. Tämä riippuu tietysti tuurista, mutta valitettavasti myös siitä, että missä asut. On kiistaton tosiasia, että tiettyjen kaupunginosien nuorilla on asiat paljon huonommin, kuin keskivertonuorilla. Se näkyy myös koulussa. Tosin uskon, että se olisi näkynyt jo seiskalla. Lisäksi murrosikä vaikuttaa toisiin ihmisiin eri tavoin, kuin toisiin ja tämä voi aiheuttaa juurikin sitä angstaamista. Myös epävarmuus voi altistaa sille.

      Sinua tuntematta on aika hankala sanoa, että onko se kasi juuri sinulle paha. Ihminen kuitenkin selviää todella pahoista paikoista, kun asenne vaan on kohdillaan. Sinäkin selviät.

      Olisi hyvä juttu, jos saisit puhuttua masennuksestasi ja ahdistuksestasi jollekin turvalliselle ihmiselle, mieluiten aikuiselle. Onko sinulla itselläsi mitään käsitystä siitä, että mistä nuo mielialaongelmat johtuu?

    • Anonyymi

      Kyllä kasiluokka seiskaluokkaan verrattuna on melkeen yhtä helevettiä kun tulee niin vitusti uutta asioita ja esitelmiä että lykkyä tykö vaan

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      347
      1287
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      763
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      748
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      735
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      653
    6. 46
      631
    7. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      60
      623
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      621
    9. Mitä töitä kaivattusi on tehnyt?

      😅
      Ikävä
      57
      618
    10. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      46
      576
    Aihe