Aurinkolämmitin

Onko kokemusta aurinkolömmittimistä, mainosteksti lupaavat vaikka mitä mutta onko niihin luottamista. Ihmetyttää kun se luo ylipaineen ja eikö juuri mökki pitäisi olla alipaineinen, jotta vältytään kosteuden tunkeutuminen rakenteisiin.
3268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tätä lämmitystä olen nyt pohtimassa. Keitystyön alla on 8 merikontti jonka voi sijoittaa aurinkoiselle paikalle.

Lämpö tulee:
-auringosta, varhais kevät ja syksy.
-konttiin tulee kamina, joka on "vuorattu" lämpötiilillä
-50 L kota veden lämmitin.

Idea on siis mökin ym.lämmittäminen kohteen ulkopuolelta. 8 merikontti pitää saada lämpimäksi ja sitten johtaa lämmin ilma mökkiin.

Vapaalla kierrolla ilma ei ole liikkunut, joten puhallin. Tunnelipuhallin on todella tehokas, mutta vie akusta virtaa liikaa. Alkulämmityksen voi tehdä tunnelipuhaltimella ja sen jälkeen pienitehoisemmalla puhaltimella.

Akkuihin saa virran aurinkopaneelilla kun sähköä ei ole.

Aurinko ja kamina antaa pikalämmön, hitaampi lämpö tulee lämpötiilistä ja 50 L lämpimästä vedestä.

Kontti on osittain eristetty,seinissä paneeli.

Äänestä
  • Kontista tietty putkisto mökkiin.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kontista tietty putkisto mökkiin.

    Trombe wall heating, 1 keino. Netis kuvii.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko kokemusta aurinkolömmittimistä, mainosteksti lupaavat vaikka mitä mutta onko niihin luottamista. Ihmetyttää kun se luo ylipaineen ja eikö juuri mökki pitäisi olla alipaineinen, jotta vältytään kosteuden tunkeutuminen rakenteisiin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu