Aurinkolämmitin

Anonyymi

Onko kokemusta aurinkolömmittimistä, mainosteksti lupaavat vaikka mitä mutta onko niihin luottamista. Ihmetyttää kun se luo ylipaineen ja eikö juuri mökki pitäisi olla alipaineinen, jotta vältytään kosteuden tunkeutuminen rakenteisiin.

3

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tätä lämmitystä olen nyt pohtimassa. Keitystyön alla on 8 merikontti jonka voi sijoittaa aurinkoiselle paikalle.

      Lämpö tulee:
      -auringosta, varhais kevät ja syksy.
      -konttiin tulee kamina, joka on "vuorattu" lämpötiilillä
      -50 L kota veden lämmitin.

      Idea on siis mökin ym.lämmittäminen kohteen ulkopuolelta. 8 merikontti pitää saada lämpimäksi ja sitten johtaa lämmin ilma mökkiin.

      Vapaalla kierrolla ilma ei ole liikkunut, joten puhallin. Tunnelipuhallin on todella tehokas, mutta vie akusta virtaa liikaa. Alkulämmityksen voi tehdä tunnelipuhaltimella ja sen jälkeen pienitehoisemmalla puhaltimella.

      Akkuihin saa virran aurinkopaneelilla kun sähköä ei ole.

      Aurinko ja kamina antaa pikalämmön, hitaampi lämpö tulee lämpötiilistä ja 50 L lämpimästä vedestä.

      Kontti on osittain eristetty,seinissä paneeli.

      • Anonyymi

        Kontista tietty putkisto mökkiin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kontista tietty putkisto mökkiin.

        Trombe wall heating, 1 keino. Netis kuvii.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      109
      3592
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      235
      2372
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2130
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      40
      1889
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1679
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      98
      1141
    7. Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua

      Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle
      Maailman menoa
      52
      990
    8. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      950
    9. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      892
    10. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      74
      889
    Aihe