Ensimmäinen lapinloma edessä syyskuun alkupuolella. Vaatimuksia ei ole paljon. Kunhan saisi suht koht kivan mökin jostain järven tai joen rannalta josta päivittäiset ruokakalat virvelillä saisi, ei enempää. On vaan tuntematon tuo Lappi, joten ei oikein ymmärrystä minne suunnata. Luonto on pääasia, huvituksia ja shoppailumahdollisuuksia emme kaipaa. Joku lyhyehkö (max 5km) ja helppo maastoreitti olisi mukava kävellä, jopa jollekin helppokulkuiselle tunturille nousta, sellaiselle jonne kipeillä kintuillakin kärsisi mennä. Loma-aikaa on reilu viikko, joten useammassakin paikassa voisi käväistä. Olisiko kenelläkään antaa vinkkiä niin paikoista kuin majoituksestakin?
Minne Lapissa?
10
1014
Vastaukset
- Anonyymi
Tulppion majat Savukoskella. Siellä saa olla ainakin rauhassa eikä huvituksia ja kauppoja ole lähellä. Myös kalastus onnistuu mainiosti Nuorttijoesta. Tulppiossa ei itsestään tuntureita juurikaan ole, mutta Savukosken keskuksen lähellä on Kivitunturi jossa noin viiden kilometrin rengasreitti. Toki jos haluatte hieman erillaisen kokemuksen niin Tulppion majoilta on mönkijä kuljetus muistaakseni kaksi kertaa viikossa Nuortinkanjonille ja Korvatunturin Suomen puoleiselle huipulle.
- Anonyymi
Kyllä, suosittelen parhain terveisin Savukoskea. Siellä pääsee aitoon lappalaiseen tunnelmaan katsomalla ruskaa pakkasella. Halvalla, kuten Sulokin jo aikanaan virkkoi.
- Anonyymi
Kiitos vinkeistä. Tutustutaan kohteeseen mielenkiinnolla.
Aikeina on olla aina paikassaan 1-2 yötä ja jatkaa sitten matkaa uusiin maisemiin, mutta tietysti jos löytyy paikka jossa viihtyä pidempääkin niin sekään ei ole poissuljettu - sitä voisi pitää tukikohtana.
Lomaa voi pidentää vaikka pariin viikkoon jos kunto ja sää sallii.
Olisiko muita paikkoja kellään mielessä? Majoituksen vaatimustaso ei ole korkea, mutta jääkaappi, mikro ja sisävessa olisi plussaa, suihku ja sauna luksusta. - Anonyymi
Loma lähenee, yhä vinkkejänne kaipailen 🙂
- Anonyymi
Kuukiurun lomakylä Vuostimossa on oivallinen paikka viettää rauhallista lomaa. Pyhätunturin nähtävyydet ja lähellä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuukiurun lomakylä Vuostimossa on oivallinen paikka viettää rauhallista lomaa. Pyhätunturin nähtävyydet ja lähellä.
Siis joku Kuukiurun lomakylä. Ei helvetti, mitä paskaa täällä taas jauhetaan.
- Anonyymi
Ajattelin itsekin lähteä lomalle Lappiin, mutta kun vertailin hintoja, sain Tallinnasta kuukauden majoituksen samalla hinnalla kuin Lapista viikon. Siispä Tallinnaan.
- Anonyymi
Tallinnakin on hyvä vaihtoehto, mutta Pohjois-Karjalakin on paljon Lappia edullisempi.
- Anonyymi
Sinne YläLappiin Ivaloon ja Muotkan Ruoktuun. Ota ensin yhteyttä sinne jos se on vielä auki. Siellä saa olla rauhassa, kalastaa, vaellella ja nauttia raikkaasta syksystä.
Sieltä etelään päin lähtiessä on vaikka kuinka paljon paikkoja joissa pysähtyä. - Anonyymi
Vuontisjärvi oli positiivinen kokemus. Oli tarkoitus olla vain välietappi matkalla pohjoiseen, mutta sen verran rauhallinen paikka ja tilava majoitus, että pitempäänkin olisi kannattanut olla. Montellin majalle oli kiva kävelymatka ylös tunturiin. Grillikota uutuudenkarhea, juuri valmistunut. Pallas myös lähellä sekä uintipaikkoina tunturijärvet.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle
Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle222898Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen
Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A102012Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?
Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.561860Oletko nainen alkanut kammoamaan minua
Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom671799Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen
Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell971753Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise1211694Toivoisitko Rakas vielä?
Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.761506Keskustelua kasteesta
You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti4001255Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"
Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta141252Ihan pieni näkeminen vaan
👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥311198