Toyota Corolla vm. 2002

Anonyymi

Tankkasin ma polttoainetta ja ajoin kotia jossa laitoin auton talliin. Seisoi yön yli ja menin aamulla lähteäkseni ajamaan.. no avatessani tallin ovia jo haistoin että haisee polttoaine.. mitään vuotoa ei kuitenkaan näkynyt.. Lähdin siitä sitten ajamaan.. ja ajoin noin 15 km jollonka parkkeerasin auton ja kävin asioilla.. Palatessani huomasin takarenkaan edessä helmapellistä tippuvan nestettä joka hajun perusteella on polttoainetta. No siitä ajoin kotia noin 10 km ja ihan normisti ajoin.. haju ei tuntunut.. kunnes ajoin tallin ja menin katsomaan jollonka takarenkaan edestä lokasuojasta tippui jälleen tuota nestettä joka haisee polttoaineelle.. Voiko siis polttoaineen syöttöputki joka menee tankkiin niin olla hajalla ja se vuotaa tuosta lokasuojasta vai miten on mahdollista että valuu kynnyskotelosta polttoaineen hajuista nestettä?

4

546

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon ikäisessä Corollassa voi jo ruostua ihan mikä tahansa puhki.. Jos bensatankki on peltiä sehän on jo ilman muuta ruostunut ja vuotaa, tai sitten polttoaineen täyttöputki puhki ruostunut.

    • Anonyymi

      Peltinen bensatankki tai sen täyttöputki on ruostunut puhki. Tyyppivika.
      Toyota on vasta aivan viime vuosina keksinyt, että polttoainetankin voi tehdä myös muovista, eikä ruostu koskaan puhki. Heillä on harjoitteluvaihe vielä tässä huipputekniikassa menossa, koska takaisinkutsujakin on jo jouduttu avaamaan liian ohuen muovin takia C-HR:ssä. Muilla valmistajilla on ollut muovisia polttoainetankkeja käytössä jo pian 40 vuotta.

    • Anonyymi

      Corollasi tankki tulvii yli.

      Toyotan insinöörit ovat onnistuneet kääntämään polttoaineenkulutuksen negatiiviseksi, eli mitä enemmän ajat, sitä enemmän tankkiin kertyy bensaa.

      Ylitse vuotava bensiini kannattaa ottaa talteen muovikanisteriinja myydä naapurin Skoda-kuskille.

    • Anonyymi

      2005 malliseen vaihdoin viime viikolla täyttöputken. Oli lokarin alla piilossa ruostunut.

      Osaa tosin se tankkikin ruostua, mutta menee vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      92
      8966
    2. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      315
      6787
    3. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      100
      5960
    4. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      152
      3860
    5. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      30
      3241
    6. Maahanmuuton vastustajat ovat vajakkeja

      Jokainen täysijärkinen suomalainen tietää, että Suomi ei pärjää ilman ulkomaalaisvahvistuksia.
      Maahanmuutto
      66
      3192
    7. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      171
      2272
    8. On asioita joita kadun

      Yksi niistä on eräs J mies. Olen vasta hiljattain tajunnut. Kuinka väärin tein. Tulit sydän tarjottimella.. mutta tässä
      Ikävä
      17
      1826
    9. Toivoisitko että hän löytäisi jonkun muun?

      Joka voi antaa mihin et kyennyt?
      Ikävä
      32
      1478
    10. Mitä sä pelkäät?

      Että paljastan sut ja touhusi? Elät jotain ihan omaa fantasiaasi ja ainoa virhees oli sekoittaa mut näihin sairaisiin le
      Tunteet
      19
      1266
    Aihe