Toyota Corolla vm. 2002

Anonyymi

Tankkasin ma polttoainetta ja ajoin kotia jossa laitoin auton talliin. Seisoi yön yli ja menin aamulla lähteäkseni ajamaan.. no avatessani tallin ovia jo haistoin että haisee polttoaine.. mitään vuotoa ei kuitenkaan näkynyt.. Lähdin siitä sitten ajamaan.. ja ajoin noin 15 km jollonka parkkeerasin auton ja kävin asioilla.. Palatessani huomasin takarenkaan edessä helmapellistä tippuvan nestettä joka hajun perusteella on polttoainetta. No siitä ajoin kotia noin 10 km ja ihan normisti ajoin.. haju ei tuntunut.. kunnes ajoin tallin ja menin katsomaan jollonka takarenkaan edestä lokasuojasta tippui jälleen tuota nestettä joka haisee polttoaineelle.. Voiko siis polttoaineen syöttöputki joka menee tankkiin niin olla hajalla ja se vuotaa tuosta lokasuojasta vai miten on mahdollista että valuu kynnyskotelosta polttoaineen hajuista nestettä?

4

618

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuon ikäisessä Corollassa voi jo ruostua ihan mikä tahansa puhki.. Jos bensatankki on peltiä sehän on jo ilman muuta ruostunut ja vuotaa, tai sitten polttoaineen täyttöputki puhki ruostunut.

    • Anonyymi

      Peltinen bensatankki tai sen täyttöputki on ruostunut puhki. Tyyppivika.
      Toyota on vasta aivan viime vuosina keksinyt, että polttoainetankin voi tehdä myös muovista, eikä ruostu koskaan puhki. Heillä on harjoitteluvaihe vielä tässä huipputekniikassa menossa, koska takaisinkutsujakin on jo jouduttu avaamaan liian ohuen muovin takia C-HR:ssä. Muilla valmistajilla on ollut muovisia polttoainetankkeja käytössä jo pian 40 vuotta.

    • Anonyymi

      Corollasi tankki tulvii yli.

      Toyotan insinöörit ovat onnistuneet kääntämään polttoaineenkulutuksen negatiiviseksi, eli mitä enemmän ajat, sitä enemmän tankkiin kertyy bensaa.

      Ylitse vuotava bensiini kannattaa ottaa talteen muovikanisteriinja myydä naapurin Skoda-kuskille.

    • Anonyymi

      2005 malliseen vaihdoin viime viikolla täyttöputken. Oli lokarin alla piilossa ruostunut.

      Osaa tosin se tankkikin ruostua, mutta menee vielä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      43
      9428
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      53
      4024
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      43
      3080
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      128
      2672
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      102
      2529
    6. Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen

      Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji
      Maailman menoa
      148
      2307
    7. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1997
    8. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      16
      1675
    9. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1487
    10. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1307
    Aihe