Missä numeroissa Haso 3h tai 4h Helsinki

Anonyymi

Millä numerolla voi saada vanhan Haso asunnon 3h tai 4h?

4

146

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun numero alkaa olla noin kolme-neljä vuotta vanha (eli varmaan vähän alle 200k tai korkeintaan vähän yli) niin alkaa saada ensimmäisiä yksitäisiä tarjouksia asunnoista kaupungin laita-alueilta ja mahdollisesti vähemmän suosituista uudiskohteista, mitä esimerkiksi ovat viime vuosina olleet Pasilan Postipuiston kohteet ja Laajasalon kohteet. Kolmioissa noin yleensäottaen paremmat mahdollisuudet sillä niitä on enemmän tarjolla suhteessa hakijoiden määrään, 4h asunnoista tulee välillä tappelua. Alle 150k numerolla alkaa olla enemmän valinnanvaraa, tarjouksia tulee useammin. Alle 100k numerolla voi tuurilla saada tarjouksen suositummastakin uudiskohteesta ja alle 50k numerolla on jo äärimmäisen hyvät mahdollisuudet kaikista suosituimmissakin kantakaupungin uudiskohteissa.

      Tämä toki vain mikä tilanne ollut viimeiset pari vuotta. Käsittelyssä oleva asolainmuutos saattaa lisätä vanhojen numeroiden hakuinnokkuutta, mikä saattaa lisätä kilpailua seuraavan kahden vuoden aikana, kun on uhka että kaikki nykyiset numerot vanhenevat 1,5 vuoden päästä.

    • Anonyymi

      Niin joo kysymyksessä mainittiin avainsana "vanha". Vanhoista asunnoista on todella vaikea sanoa sillä vaihtuvuus on pientä. Kaupungin laita-alueilta voi noita tarjouksia saada jo neljäkin vuotta vanhalla numerolla mutta muilta osilta se on ihan tuuripeliä sillä pienten asomaksujen ja vastikkeiden vuoksi vanhat kohteet ovat todella houkuttelevia pienillekin numeroille. Seuraavat kaksi vuotta ovat luultavasti melko villiä länttä tuon mahdollisen lakimuutoksen vuoksi ja vanhoja asuntoja on harvoin tarjolla niin en laskisi sen varaan että sopivaa vanhaa haso-asuntoa tulisi tarjolle.

      • Anonyymi

        Itsekin sain juurikin n. 4 vuotta vanhalla numerolla tarjouksia mutta sellaisista asunnoista ja sellaisilla alueilla ettei kiinnostanut. Otin sitten jossain vaiheessa myös vanhan ason tosin 2000 luvulla kuitenkin rakennetun hason.

        Tämä uusi asolaki kyllä vähän pistää miettimään kun samaan aikaan kun näitä uusia asoja rakennetaan ara lainoilla jotka tuli voimaan 2018 kesällä ja niitä joutuu maksamaan heti isommalla prosenttiosuudella takaisin ja toisaalta sitten nämä vanhat asot jossa itse asun alkaa juuri nyt se korkea lainankorko vaikuttaa vuokraan. Miten tämä yhtälö voi onnistua kun noita pääomakuluja tasataan kaikille.

        Tässäkö se nyt sitten oli se asojen kohtalo. Miten tämä systeemi kestää yhtäaikaiset korkojen nousut ja jos vielä tuo lainojen korot alkaa nousta muutenkin tämän koronan vuoksi niin oomma pohjattomassa suossa lainojen maksujen kanssa. Ei tarvita mitään kepposia saada talot huonoon jamaan kun ne menee siihen joka tapauksessa. Lopputulos asoyhtiö muuttaa asotaloja vuokrakohteiksi uuden lain suomalla oikeutuksella.


    • Anonyymi

      Jos vanha/vanhahko numero, ota mikä tahansa haso minkä saat, ennen kuin numerosi vanhenee käyttökelvottomaksi. Sen jälkeen vaihtoilmoitusta nettiin 24/7. Eiköhän sieltä joku sopiva vaihdokki löydy. Elämäntilanteet kun tuppaa muuttumaan, lapsia lisää, puoliso lähtee nostelemaan, työpaikka vaihtuu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      128
      4639
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      29
      3377
    3. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      20
      3305
    4. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      47
      2979
    5. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      51
      2935
    6. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      122
      2819
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      18
      2580
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2315
    9. Vornanen ja oulainen

      Voi voi Ville mihin sekaannuit🥶
      Oulainen
      9
      2169
    10. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2135
    Aihe