Millä numerolla voi saada vanhan Haso asunnon 3h tai 4h?
Missä numeroissa Haso 3h tai 4h Helsinki
4
123
Vastaukset
- Anonyymi
Kun numero alkaa olla noin kolme-neljä vuotta vanha (eli varmaan vähän alle 200k tai korkeintaan vähän yli) niin alkaa saada ensimmäisiä yksitäisiä tarjouksia asunnoista kaupungin laita-alueilta ja mahdollisesti vähemmän suosituista uudiskohteista, mitä esimerkiksi ovat viime vuosina olleet Pasilan Postipuiston kohteet ja Laajasalon kohteet. Kolmioissa noin yleensäottaen paremmat mahdollisuudet sillä niitä on enemmän tarjolla suhteessa hakijoiden määrään, 4h asunnoista tulee välillä tappelua. Alle 150k numerolla alkaa olla enemmän valinnanvaraa, tarjouksia tulee useammin. Alle 100k numerolla voi tuurilla saada tarjouksen suositummastakin uudiskohteesta ja alle 50k numerolla on jo äärimmäisen hyvät mahdollisuudet kaikista suosituimmissakin kantakaupungin uudiskohteissa.
Tämä toki vain mikä tilanne ollut viimeiset pari vuotta. Käsittelyssä oleva asolainmuutos saattaa lisätä vanhojen numeroiden hakuinnokkuutta, mikä saattaa lisätä kilpailua seuraavan kahden vuoden aikana, kun on uhka että kaikki nykyiset numerot vanhenevat 1,5 vuoden päästä. - Anonyymi
Niin joo kysymyksessä mainittiin avainsana "vanha". Vanhoista asunnoista on todella vaikea sanoa sillä vaihtuvuus on pientä. Kaupungin laita-alueilta voi noita tarjouksia saada jo neljäkin vuotta vanhalla numerolla mutta muilta osilta se on ihan tuuripeliä sillä pienten asomaksujen ja vastikkeiden vuoksi vanhat kohteet ovat todella houkuttelevia pienillekin numeroille. Seuraavat kaksi vuotta ovat luultavasti melko villiä länttä tuon mahdollisen lakimuutoksen vuoksi ja vanhoja asuntoja on harvoin tarjolla niin en laskisi sen varaan että sopivaa vanhaa haso-asuntoa tulisi tarjolle.
- Anonyymi
Itsekin sain juurikin n. 4 vuotta vanhalla numerolla tarjouksia mutta sellaisista asunnoista ja sellaisilla alueilla ettei kiinnostanut. Otin sitten jossain vaiheessa myös vanhan ason tosin 2000 luvulla kuitenkin rakennetun hason.
Tämä uusi asolaki kyllä vähän pistää miettimään kun samaan aikaan kun näitä uusia asoja rakennetaan ara lainoilla jotka tuli voimaan 2018 kesällä ja niitä joutuu maksamaan heti isommalla prosenttiosuudella takaisin ja toisaalta sitten nämä vanhat asot jossa itse asun alkaa juuri nyt se korkea lainankorko vaikuttaa vuokraan. Miten tämä yhtälö voi onnistua kun noita pääomakuluja tasataan kaikille.
Tässäkö se nyt sitten oli se asojen kohtalo. Miten tämä systeemi kestää yhtäaikaiset korkojen nousut ja jos vielä tuo lainojen korot alkaa nousta muutenkin tämän koronan vuoksi niin oomma pohjattomassa suossa lainojen maksujen kanssa. Ei tarvita mitään kepposia saada talot huonoon jamaan kun ne menee siihen joka tapauksessa. Lopputulos asoyhtiö muuttaa asotaloja vuokrakohteiksi uuden lain suomalla oikeutuksella.
- Anonyymi
Jos vanha/vanhahko numero, ota mikä tahansa haso minkä saat, ennen kuin numerosi vanhenee käyttökelvottomaksi. Sen jälkeen vaihtoilmoitusta nettiin 24/7. Eiköhän sieltä joku sopiva vaihdokki löydy. Elämäntilanteet kun tuppaa muuttumaan, lapsia lisää, puoliso lähtee nostelemaan, työpaikka vaihtuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 841642
Nainen, huomasitko kun muutin sinua?
Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/88888- 8852
- 54842
IS Viikonloppu 12.-13.7.2025
Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko56839Tämä kesä ei ollut vielä meidän
Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos58783Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä
Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html189759Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit
Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.80725Teet tämän niin
Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸41720Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan
Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.172700