Jumala ei erityisesti kutsu enää Suomen kansaa. Herätysten painopiste on siirtynyt Euroopan ulkopuolelle.
Pakanoiden etsikkoaika on yleensäkin päättymässä lähitulevaisuudessa. Israelin etsikkoaika on alkamassa ja se on kytköksissä siihen.
Varsinainen etsikonaika on Suomessakin päättynyt
18
137
Vastaukset
Siitä kerrotaan Roomalaiskirjeen 11. luvussa. Luulisi pilkkaajien suidenkin tukkeutuvan.
- Anonyymi
"Sillä Jumala on sulkenut kaikki tottelemattomuuteen, että hän kaikkia armahtaisi." Tässä on KOKO ihmiskunnan toivo.
Biblia: Sillä Jumala on kaikki epäuskon alle sulkenut, että hän kaikkia armahtais.
- Anonyymi
Ei kutsu ei ja hyvä niin. Saadaanpahan elää ihan rauhassa.
On jumalattoman hyvä olla. - Anonyymi
Hah.
Etsikonaika päättyy sitten vasta kun ovet katua vasten suljetaan ja sitä ei ole vielä tapahtunut.- Anonyymi
Kuuntelin ensimmäisiä korona-ajan nettiseuroja.
Puhuja totesi; että ovet katua vasten ovat suljetut
ja sisällä oli vain muutama toimihenkilö.
lähetys tuli Pirkanmaalta.
Asia sai miettimään tuota raamatun kohtaa vasten.
Puheessa paistoi kirkas armoevankeliumi.
- Anonyymi
Euroopan ulkopuolelle kyllä. Ja myös kehittyneen ja sivistyneen maailman ulkopuolelle. Uskonnollinen usko leviää helpoimmin siellä, missä ihmiset eivät ole koulutettuja. Tietämättömiä on helpompi höynäyttää uskonnolla.
- Anonyymi
Miks Jumala ei enää etsi tai kutsu lisää ihmisiä puoleensa?
Onko sille laiskuus iskeny?- Anonyymi
Siksi kun Hän on anatanut tehtävän Pojalleen, kaiken vallan lisäksi.
r - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siksi kun Hän on anatanut tehtävän Pojalleen, kaiken vallan lisäksi.
rTuota sukupolven vaihdosta onkin odotettu. Tapahtuiko ihan verettömästi?
No nyt on Jeesuksella tunnetusti 100 päivää aikaa näyttää kykynsä. Edellinen sadistinen narsisti kun sekoili ja vandalisoi 6000 vuotta saamatta totuuden sanaa itsestään irti.
- Anonyymi
Niin kauan, kunnes Jeesus tulee ja tempaa omansa, on kaikilla mahdollisuus ottaa Jeesus vastaan Kuninkaana, Kaikkivaltiaana ja Vapahtajana, sitä ei kukaan voi kumota.
Puhut Israelin etsikkoajasta? Israelin päällä on peite, vaikka on Jumalan omaisuuskansa, ja se näkyy taas Room 11:26 ja niin kaikki Israel on pelastuva, niinkuin kirjoitettu on: "Siionista on tuleva pelastaja, hän poistaa jumalattoman menon Jaakobista.
2. Kor. 3:15 Vielä tänäkin päivänä, kun Moosesta luetaan, on peite heidän sydämensä päällä;
3:16 mutta kun heidän sydämensä kääntyy Herran tykö, otetaan peite pois.
Sitä peitettä ei oteta pois pelkällä evankelioimalla, se on Jumalan asia oman maansa osalta.
Etsikkoaika on niitä vl mantroja, kuten perisyntikin. Kumpikaan ei esiinny Raamatussa.
r- Anonyymi
Ei tempaa vaan tamppaa
- Anonyymi
Jeesuksen sanomaa:
Luukkaan evankeliumi.19:
19:44 ja he kukistavat sinut maan tasalle ja surmaavat lapsesi, jotka sinussa ovat, eivätkä jätä sinuun kiveä kiven päälle, sentähden ettet etsikkoaikaasi tuntenut." - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeesuksen sanomaa:
Luukkaan evankeliumi.19:
19:44 ja he kukistavat sinut maan tasalle ja surmaavat lapsesi, jotka sinussa ovat, eivätkä jätä sinuun kiveä kiven päälle, sentähden ettet etsikkoaikaasi tuntenut."Kyseessä on käännösvirhe, se kuuluu alkutekstissä näin 44. Ja sinut kaadetaan maahan, ja sinun lapsesi sinun sisälläsi, eikä sinuun jätetä kiveä kiven päälle siksi, ettet tuntenut sitä sinun rangaistustesi aikaa.
Jumalan mielessä on meidän rangastuksemme aika, mikä jäi tekemättä siinä ajassa, mutta on harhaanjohdettua kääntää se etsikoksi, joka on enemmän tulevaisuutta, ajanjakso jolloin Jumala kutsuu ihmistä.
Nykyaikana etsikkoaika sopii nuorisoon, se on tilaisuus. Esimerkiksi: Nuoruuden etsikkoaika. Kansallisen eheytyksen etsikkoaika.
Eli väärä, juuri vastakkainen vaukutus käännöksessä.
r - Anonyymi
Sinulla juutalaisena on sysimusta peite sydämessä.
- Anonyymi
Kyä näi o!
Etsikkoajan loppumisen merkki oli myös se, että Suvisuroja ei pystytty tänä vuonna pitämään. Paljon bensaa säästyi, monta lasta jäi eksymättä, kenttävessojen kamala pask**anhaju ei peittänyt pohjanmaata jne.
Myöskään isompia tahi pienempiä seuroja ei ole pystytty pitämään.
Tämäkin on selkiä merkki etsikkoajan loppumisesta.
Paljon pakollisia talkoovuoroja jäi toteutumatta, monta tupakkaa jäi polttamatta siinä RY:n tupakkipaikalla, monta lanttia jäi panematta kolehtiin...
Kesäseuraradiokin lakkasi kuulumasta. Se jos mikä on ainakin lopun ajann merkki! - Anonyymi
"PAHA ON VIIMEIN PILKKAAJAN PALKKA."
- Anonyymi
Kohta kukaan Suomessa ei enää usko tuohon tuubaan ellei ole lapsena jo aivopesty. Heikon sivistystason kehitysmaissa ihmisiä vielä käännytetään.
- Anonyymi
Älä ole huolissasi: Jumala kyllä luo koko ajan uusia pölkkypäitä : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät
Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain2749455Kunnissa - siis myös kaupungeissa - viihtyvät ovat kommunisteja
Nehän ovat osa yhteiskunnan tuottamia instansseja, joista on vain haittaa veronmaksajille ja yrittäjlle, kuten ollaan ve62832Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi
Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim2522073Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous
saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha1091976SDP todellisuudessa pahin pettäjä koskaan - se syyllistyi valtiopetokseen 1918
kun aloittivat kapinan maan laillista valtiojärjestystä vastaan. Punaiset saivat tukea Neuvosto-Venäjän bolsevikeilta,791484- 1441457
Iski taas katumus kun en jutellut sun kanssa
Silloin kun halusit. Mutta en enää voi sille mitään, en saa muutettua sitä hetkeä..1331408Kyriake=Kirkko
Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko931016- 71941
Yritykset eivät uskalla ilmoittaa työpaikoista
Kirjoittaa Iltalehti. Työllisyyspalveluiden työntekijän mukaan kriteereitä on tiukennettu, että haettaisiin vain töitä j118848