Ihana ilmapiiri keskustassa

Anonyymi

Kävin tänään Ristijärvellä. Heitin vähän frisbeegolfia ja kävelin sitten kylänraittia. Oli niin mukava ilmapiiri. Kaikki oli sulassa sovussa ja sopi yhteen. Niin lapsiperheet, koiraihmiset kuin mopopojatkin. Lähes kateeksi käy. Täällä meillä (en kehtaa kuntaa sanoa, mutta naapurikunta kuitenkin) nuo kaikki ovat keskenään tukkanuottasilla. Ja ilmoittelemassa poliiseille kuka milloinkin ja mistäkin syystä.

3

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olen ihmetellyt usein miten juroja ristijärveläiset voi olla. Olen tottunut jos lenkillä kohdataan tai vaikkapa rivarin pihassa tulee ihan tuntematonkin vastaan niin vähintä on että katsotaan silmiin, ehkä pieni hymy/pään nyökkäys, tai lenkillä ollessa sanotaan moi/hei. Mutta täällä jopa keski-ikäiset naiset katselee totisena ja synkän näköisenä maahan, hyvä etteivät ojan kautta kierrä. Huomautan, että tämän ovat huomioineet myös muualta tulleet naiset, ettette ajattele nyt syyn olevan miehissä joita paikalliset pelkää. Kaupan työntekijät kyllä morjestelevat js puhuvat, tiedä sitten muuttuvatko hekin juroiksi vapaa-aikana.
      Toisaalta huvittaa ja säälittää, mitä täällä pelätään. Eikö loma-asukkaat ja mökkiläiset olekaan tervetulleita. Kunnassa on ihan turha miettiä turistivirtojen kasvattamista.
      Puolanka on naapurissa, lieneekö se pessimismi sieltä valunut tännekin.

    • Anonyymi

      Mopoilijat ovat tämän kylän ainoa piristys. Mitään muuta nähtävää/viihdettä meillä ei ole.

      • Anonyymi

        Turistit tuo piristystä kuntapahaan. Kiva katsella uusia ihmisiä kylän ruokakaupassa ja tarkkailla mitä ostavat. Innostuu siinä vaihtamaan lenkkimakkaran terveelliseen vihannekseen. Kuulee siinä samalla smuutieohjeita kun seisoskelee korva pitkällä. Niillä terveellisellä ohjeilla pärjää sitten talven syrjän. Tervetulloo vaan escort-kauppaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1974
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1720
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1370
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      77
      1344
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe