Missä mun kuukautiset!?

Anonyymi

Eli täytän tämän vyoden lopussa 15 ja mun kuukautiset alko, kun olin noin 13 ja puol. Mun kuukautiset ei oo ikinä ollu kauhean säännölliset, mutta nyt mun kuukautiset on hävinnyt jonnekkin ja alkaa vähän huolestuttaa. Mun kuukautiset oli viimeks toukokuussa rli noin kolme kuukautta sitten. Kuukautiskalenteriin merkkadin dilloin painavani 58kg (oon 164-165cm) ja tosiaan kävin vaalla tänä aamuna ja olin noin 53 rli oon laihtunu ja en tiiä miks, ehkä, koska oon nyt terveellisempi ja kesän aikaan liikuin ja treenasin TOSI paljon. Niin onkohan net nyt hävinnyt sen takia et oon laihtunu, vai oonks liikkunu vähä liikaa? Oon kyllä ollu painolla 55-53 jo jonkun aikaa. Eli siis yritän pitää tätä. Mutta jos jotkut muut on käynyt tän läpi, nii pitääks mun niikun nostaa mun painoo vai pysynks tän painosena ja yritän ettei mun paino hyppele, vähennän myös treenaamista. Apua.

2

191

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Herranjestas, ei sun tarvii laihduttaa koska olit jo normaalipainoinen! Älä lahduta yhtään enempää, koska mitä enemmän harrastat tota nii voi mahdollisesti tulla syömishäiriö ja vaikkei tuliskaan, nii liian rankasta liikunnasta ja rajoitetusta syömisestä voi oikeesti muutenkin olla enemmän hallaa kuin hyötyä. Saisit mun mielestä kyl nostaa painoos, mutta terveellisellä ei epäterveellisellä tavalla, itteäs 57 kiloon. Se riittää, et syöt normi kotiruokaa ja kasviksia ja hedelmiä tarpeeks päivässä ja aina lautasmallin mukaan. Liikuntaa 5 kertaa viikossa, että ois vaik 3 kertaa kevyttä ja 2 kertaa rankkaa, tai mite ite haluat järjestää ittelles liikkaa. Muista kuitenkin pyhittää ees viikonloppu rentoutumiselle, lepäämiselle ja syö vaik joku karkkipussi, suklaalevy tm ja joku limu.
      Menkat voi tyssää rankan liikunnan, kovan stressin, nopean painon muutoksen johdosta, tai joskus me vain ovat ilman syytä poissa. Itsellä on ollut jopa 2-3kk myöhässä ilman sen kummempaa syytä, vaikka elämäntavat olivat kunnossa ja sen hetkiset tilanteet ym. Yleensä itsellä vaikuttaa, jos on kova stressi. Mahdollista raskautta sentään ei ole tarvinnut miettiä, kun seksielämä ei itsellä ole ajankohtaista tai mitään .
      Mut muuten, jos saa kysyä, nii eihän tätä "raskaus-vaihtoehtoa" ole syytä sun epäillä? Hyvä, jos ei, mutta tuli vain mieleeni.
      Mut kannattaa tosiaan yrittää nostaa vähän painoo, ja ootella rauhassa. Jos ei en tai sitä seuraavassa kuussa näy, nii suosittelen käymään terkkarilla tai lääkärillä.

      • Anonyymi

        Ei siis tarkoituksena ollut laihtua, mutta laihduin kesäloman aikaan, kun liikuin liikaa. Käyn terkkarilla, kun koulut alkaa, jos mitään ei tapahdu, mutta odottelen vielä ja syön vähän enemän jotta painoni nousisi hieman. Kiitos, kun vastasit!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      301
      1263
    2. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      30
      1037
    3. 64
      867
    4. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      71
      847
    5. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      420
      695
    6. Onko kaivattusi

      Kummallinen jossakin suhteessa?
      Ikävä
      47
      629
    7. Mies, olenko ymmärtänyt oikein?

      Ystävyys/salainen suhde/molemmat ovat täysin poissuljettuja asioita? Nainen
      Ikävä
      72
      598
    8. Kiteen Pallon superpesisjoukkue pelaa huumeiden vaikutuksen alaisena

      Huumerikos. Yleisesti uskotaan, että se seikka, että eräs KiPan pelaaja kärähtää huumeista, on vain jäävuoren huippu. M
      Kitee
      77
      574
    9. Kauanko olet kaivannut kaivattuasi ja

      koska hänet löysit?
      Ikävä
      38
      572
    10. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      450
      563
    Aihe