Akun Vaihto G5:ssä

Onko kukaan vaihtanut akkua Polarin sykemittarin GPS-vastaanottimeen, G5?
Akun varaus kestä kovin pitkään ja GPS alkaa antaa matkaksi liian isoja lukemia. Sitä suurempi on virhe mitä kauenmmin käyttää ja lopuksi se sammahtaa kokonaan..

En tiedä, että löytyykö G5:een sopivia akkuja mutta kai sinne joku pienempi kuitenkin mahtuisi.

Ongelmana on etten tiedä miten G5:n saa auki. Sivuissa on sen näköinen ura, että siitä se voisi aueta mutta mihin suuntaan? Liukuisiko se pituussuuntaan vai irtoavatko puoliskot toisisitaan, kun vaan vääntää. Onko napsautettu kiinni, ultraäänihitsattu vai kenties liimattu. Auttaisiko lämmittäminen?
Toistaiseksi mitään irtoamiseen viittaavaa ei ole tapahtunut.

2

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jos se suostuu toimimaan latauksen ollessa käynnissä (kokeile USB - liitäntäistä akkupakettia) niin sitten saat laitteen toimimaan langallisena ulkoisen tehonlähteen kanssa. Ongelma siis osin ratkaistu. Vaikka saisit laitteen auki vahingoittamatta elektroniikkaa niin akun vaihtaminen ei todennäköisesti ole mikään helppo operaatio. Avaamisen jälkeen kotelo ei enää ole tiivis joten elektroniikan kestävyydestä ei olisi mitään tietoa.

      • Kiitos vastauksesta.

        Olen kokeillut pienellä ulkoisella akkupaketillla. Se oli kyllä aika vanha. Akkupaketilla virtaa riitti ainakin neljäksi, viideksi tunniksi eli parani selvästi mutta ei ole vielä lähelläkään alkuperäistä kymmentä tuntia. Ongelmana on, että virhenäyttämä parani ainoastaan hieman. G5 siis antaa nyt liian pitkää matkaa. Epäilen, että sisäisen akun jännite notkuu. Ulkoinen akkupaketti oli puolimetrisen kaapelin päässä ja sekin saattaa notkua. Vanha kun on. Sinne pitäisi varmaan saada konkka akun napoihin mutta kun sitä ei saa auki.

        G5 kiinnitetään olkavarteen ja siihen on hankala liittää viereen ulkoista. Pitäisi ostaa ilmeisesti uusi akkupaketti mutta se saattaa olla hukka ostos, kun ei ole muuta käyttöä. Uusi G5 maksaa luokkaa satasen ehkä pitää sortua siihen ellei avaaminen onnistu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      75
      4361
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      114
      4117
    3. BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön

      Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että
      Maailman menoa
      165
      2991
    4. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      58
      2547
    5. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      67
      2397
    6. 141
      2252
    7. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      42
      2107
    8. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      54
      2044
    9. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      51
      2011
    10. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      56
      1762
    Aihe