Perussuomalaisten johtoryhmään uutisoi juuri yle.fi.
Ano Turtiainen tiedottanut olevansa käytettävissä Ano Turiaisen kesäkokouksessa Rantasalmella Pekka Lipposen kotipitäjässä.
Anosta tulossa uhka Halla-ahon johtajuudelle. Anosta tulee Suomen Lukasenka varrokaa.
Ano Turtiainen tiedottanut olevansa käytettävissä Ano Turiaisen kesäkokouksessa Rantasalmella Pekka Lipposen kotipitäjässä.
Anosta tulossa uhka Halla-ahon johtajuudelle. Anosta tulee Suomen Lukasenka varrokaa.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Ei tule Hahostakaan mitään. Turtiaisesta vielä vähemmän. Vaarattomia älykääpiöitä.
Libanonin pääministeri puhuu
Valitettavasti arabiaa eikä bbc saa tulkkia
Vähintään 200 kuoli
Endeeminen siis kotoperäinen korruptio kuuluu sanoissa nyt pitäisi osata arabiaa pskkoruotsi ei auta
Mutta hän varmaan tarjoaa paikkaansa Turtilaiselle
Puhe jatkuu ilman tulkkia
Raatikainen lähi- idän kouluttaja voi lähteä Libanoniin
Mika Raatikaista (ps.) jurppii tapahtumien jatkuva peruuntuminen. Mutta on asioita, jotka jurppivat hirtehisestä huumorista tunnettua pitkän linjan poliisimiestä vielä enemmän.
Raatikainen kiteyttää osuvasti:
”Korona alkaa vähitellen ketuttaa. Piti mennä Lähi-itään 7 viikoksi kouluttamaan. Peruttu. Piti mennä viikoksi kurssille Santahaminaan. Peruttu. Piti mennä siviilikriisinhallinnan poliisien risteilylle. Peruttu. Piti mennä Libanoniin lomalle. Peruttu. Piti lähteä kiertelemään loma-Suomea. Peruttu.
Mutta eniten ketuttaa se, että porukat alkavat selvästi unohtaa, että korona ei ole vielä ohi. Pieni ketutus jostain matkoista tai muista ei ole mitään siihen verrattuna, että korona lähtee taas leviämään. Pitäkää siis päät kylmänä, valkkari viileänä ja koti kunnossa niin hyvä tulee!”
Hallitus haluaa koronasta täyden pimityksen
Turun Sanomien saamien tietojen mukaan Tyks olisi ollut valmis tiedottamaan tartuntojen määrästä jo sunnuntaina, mutta sosiaali- ja terveysministeriö olisi halunnut viivyttää tiedon julkistamista maanantaihin.
Kysymys Skopjen tautiryppäästä jota salataan
Miksi me annamme Balkanilta ja Romaniasta lentojen tulla kun tautitilanne on siellä surkea? Ehkä tällä hönöilyllä ja testauksen tumpuloinnilla jo nyt oikein tilataan toista aaltoa. Miksi ihmeessä näin
Turtiainen on kainostelematon esittää persut sellaisena kun ovat.
Turtiaisen ja Halla-ahon rikokset löytyy wikipediasta.
On jopa esiintynyt pelkoa että persut uusi kyky Ano Turtiainen olisi siirtymässä sosiaalidemokraattiseen puolueeseen vahvistamaan sen hartioita. Huoli on vielä ennenaikaista, kommentoi Turtiainen.
Haho Ryti Svinhufvud on viety Siperiaan heidän puolustaessaan suomalaisia. Ryti totesi Hahosta että Suomea voi palvella ohisaloja vastaan jopa linnasta käsin. Ja jaloin
Mikä seuraavista väitteistä on väärä
Eliitti on vanginnut
a) Suomen perustajan
b) pörssiyhtiö Nokian perustajan
c) puolue Skp:n perustajan
d) yksi yllä on väärin
Mitä Ohisalo on tehnyt että pitäisi taistella vastaan, vihreät on aika inhimmillinen liike/puolue.
Tuija Siltamäki käsittelee ylen aamun kolummissaan antirasismia. Yhdenvertaisuus on niin tärkeä tavoite, ettei sitä pidä edistää puolitotuuksilla, pseudotieteellä ja pakottamalla, vaan vapaudella.
Mikä soppa syntyisi jos perussuomalaiset, ajaisi aloitteita , jossa vaadittaisiin esim. korkeakouluihin isänmaallisuuden opintokokonaisuuksia, isänmaallisuus on jokaisessa ihmisessä. Kansallismielisyys siinä mielessä mitä perussuomalaiset ajavat on lähinnä rotuoppiin perustuvaa fasismimia.
Pertikki
Anolta ei itsetuntoa puutu.
Kunnia kotimaan rakentajille, eikä intersektionaaliselle vihervassari femakoille, jotka vaativat valkoista miestä ruoskimaan itseään rasismista, sekä puhdistamaan mielensä pahasta nekheriä ja antamaan nekherille etuoikeuden valkomiehiin nähden.
Rantasalmen ryhmäkokouksessa, toteaa: Ano Turtiainen aikoo haastaa nykyisen puoluejohtaja Halla-ahon.
Ilman muuta äänestän Anoa jos Teuvo Hakkarainen ei haasta nykyistä puoluejohtajaa.
Onko sama heppu joka totesi "En hae takaisin, saavat tulla lakki kädessä pyytämään"
Sama tyyppi joka ei kolmeen vuoteen ollut tehdy tilinpäätöstä firmastaan, silti keplotteli jonkun valtion 70 000 € yritys avustuksen, pankit ei kuulemma anna äijälle luottoa, luotto kelvoton ja mihin ryhtynyt on aina epäonnistunut.
Persu puolue palkitsi hänet asettamalla kansanedustajaksi, nyt kelpaa.
Suomen vahvimpia mutta kansanedustajana keplotteli ilmaiset taksi kyydit kilometrin matkalle eduskuntaan, eihän noin vahva mies jaksa kävellä.
Jokohan maksanut äidilleen rahat jotka kavalsi äitipä haastoi poikansa oikeuteen, rakas poika hentoinen, pystyi pahoinpitelemään 14 vuotiaan pojan, josta tuomio, tuomioita monesta muustakin.
Rantasalmen kokousta varten Turkilainen on varannut vain yhden pöydän jossa hän itse istuu ja siellä hän aikoo haastaa kokoomuksen johdon ensi vuonna
Ville Tavio hoitaa Turtiaisen sinne minne hän kuuluu, ulos
Tavio: 10.8. "Miten ammattikoodareita houkutellaan tänne saatavuusharkintaa helpottamalla? Vihreät puhuvat taas työperäisestä maahanmuutosta, mutta todellisuus onkin sitten vain elintasopakolaisuutta ja halpatyövoimaa"
Hjalliksen ryhmästä yksi ja Turtis siirtyvät demareihin kuntavaaleissa sitoutumattomina
Vaaliohjelmansa+mukaan+Perussuomalaiset+on+”kansallismielinen+ja+kristillissosiaalinen+puolue”.+He+siis+käytännössä+itsekin+määrittelevät+itsensä+kansallissosialisteiksi.+
Puolue+tai+sen+kannattajat+eivät+silti+halua+suoraan+tunnustautua+kansallissosialisteiksi,+koska+sanalla+on+historiallisista+syistä+ikävä+kaiku.+
Todellisuudessa+Perussuomalaiset+kuitenkin+edustaa+samanlaista+maailmankatsomusta+kuin+ne+43,9+%+äänioikeuttaan+käyttäneistä+saksalaisista
jotka+vuoden+1933+vaaleissa+äänestivät+kansallissosialisteja.
Turtiainen on valittu SDP:n kuntavaaliehdokkaaksi sitoutumattomana
Turtiaisen mukaan huomio on nyt kiinnitettävä niihin ihmisiin, joita koronarajoitukset ahdistavat ja jotka kokevat Turtiaisen olevan heille ainoa mahdollisuus saada äänensä kuuluviin.
”Ymmärrän, että yrität välittää joidenkin ihmisten ahdistusta rajoituksista”
Turtiainen totesi kuitenkin pitävänsä kantaansa huolestuneen kansan ilmauksena
”SDP:n jäsenyys tulevaisuudessa olisi tässä tilanteessa arvokkainta, mitä voin kollegana tehdä kun puolue luottaa minuun" Turtiainen toteaa ja kiirehti yheiskuvaan Al-Taeen kanssa vaalitilaisuutta varten
Ano T on ainoa edes kerran totta puhunut persu:
"Persut ovat paniikissa, jos kuntavaaleja siirretään", kertoi Ano T. Iltalehdelle
"Persut joutuvat jopa keksimään uuden vaaliteeman, koska pakolaisia ei tule
koronan takia, niin sille teemalle nauraisivat variksetkin".
Ano T oli älykkäin persuista:
"– Kuntavaalien siirtymisestä on eduskunnassa puhuttu jo pitkään ja tässä tilanteessa todellakin toivon, että ne siirtyvät, jotta perussuomalaisten riveissä vaaleihin nyt lähtevät ehtisivät miettiä vielä useaan kertaan onko se PS sittenkään se oikea ja r e h e l l i n e n puolue heille. ( !!!)
– Kuulin puoluejohdon panikoivan vaalien siirtämistä senkin takia, että joutuvat keksimään jopa uusia kuntavaaliteemoja jos vaalit siirtyvät, koska koronan vuoksi maahanmuutto ei olekaan enää niin suuri ongelma ja sillä kampanjoimiselle nauraisi variksetkin."
Anokin alkoi puhua totta vasta kun ei enää ollut persu eli heti erottamisen jälkeen.
Niin kauan kun kuuluu persuihin, totta ei saa puhua.
Turtiksen ainoa mahdollisuus oli liittyä sitoutumattomina SDP:n kuntavaaliohjelmaan koska Hjallis ei häntä ottanut ja hän on magneetti vaalit häviävälle SDP:lle
On selvää että SDP kaivaa kaikki kansanedustajat kuntavaaliehdokkaiksi kun sillä ei muuta ole se vetoaa eliittiin. Kannattajien keski-ikä demareissa on eläkeiiässä ja se painaa nyt Turtis on varmaan oikeassa joukossa SDP:ssä
Persujen äänestäjistä puolet on yli 55 vuotiaita. Ne yli 55 vuotiaista,
jotka ei politiikasta tajua mitään.
Muut, ne järkevät, äänestävät vanhoja puolueita, koska siten voi vaikuttaa asioihin.
Persut ei voi. Hallitus on se joka päättää. Ei oppositio.