Ruotsalaiset iltapäivälehdet

Anonyymi

Kun seuraa ruotsalaisia iltapäivälehtiä, niin ei voi muuta kuin kauhistella miksi eläminen Ruotsissa on mennyt.

Ei silti, kyllä suomalaisetkin iltapäivälehdet osaavat, mutta ruotsalaiset vievät voiton.

Nyt joku tulee tänne sanomaan, että "ei oo pakko lukea".
Ei tietenkään oo, mutta kun asuu Ruotsissa on pakko seurata aikaansa ja että mitä täällä tapahtuu.

2

390

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Minä myös aina välillä seuraan Ruotsin iltapäivälehtien ja ne ovat ihan kauheita!

      Niissä on hyvin vähän mitään uutisia tai ihmisiä oikeasti kiinnostavia asioita, mutta nämä aiheet ovat aina vahvasti esillä:

      - Seksi, seksi & seksi

      - Viihdejulkkikset, jotka ovat kuumia julkkiksia, vaikka kukaan ei tiedä, miksi he ovat julkkiksia

      - Kuninkaallinen perhe sitä, kuninkaallinen perhe tätä

      - Tietyt rikkaat ruotsalaiset ovat usein lehdissä esillä, vaikkei heistä olisi mitään uutta kerrottavaakaan. On vissiin vaan pakko saada niitä tyyppejä esiteltyä lehdissä, että kansa ymmärtää heidän olevan tärkeitä ja VIP-kohdeltavia eliitti-ihmisiä.

      - Kulloinkin muodissa olevista ilmiöistä tehdään lehtijuttuja (esim. "näin remontoin autiotalosta unelmakodin"), joiden sisällöstä yli 90% on mainoksia ja teksti saattaa sisältää valheita. Esimerkiksi väitetään, että joku pariskunta teki ison remontin itse, mutta oikeasti taloa on ainakin osin rempanneet ammattilaiset. Lehtijutun avulla mainostetaan maaleja, tapetteja, keittiökaappeja, huonekaluja, sisustustavaroita jne.

      - Myös mainoksia on todella paljon. Varsinkin sellaisia huijaustuotteiden mainoksia kuten "näillä mehuilla laihdutukseni vihdoin onnistui", "tämä tyyny poisti niskakipuni", "tätä vekotinta käyttämällä pääset eroon vaivasenluusta-korkeasta verenpaineesta-ahdistuksesta-migreenistä-närästyksestä" jne.

      - On myös lehtijuttuja, jotka kertovat esim. Gudrun Sjödenistä, mutta mukaan on laitettu niin paljon kuvia, että juttu vaikuttaa enemmän uuden malliston mainoksesta kuin lehtikirjoitukselta.

      # # #

      Ruotsalaisia lehtiä lukiessa huomio kiinnittyy siihen, että ne eivät kerro monia ihmisiä kiinnostavista asioista. Esimerkiksi maahanmuutosta ei käytännössä koskaan kirjoiteta mitään kriittistä, kunnon syvällisiä raportteja näkee harvoin, Ruotsin koululaitoksen tulevaisuutta ja nykytilaa ei pohdita rehellisesti, kunnollisia juttuja ei kirjoiteta myöskään esim. autopaloista, useimpia poliitikkoja ei kritisoida, ruotsalaisten köyhyydestä tai esim. asunnottomuudesta ei juuri lehtijuttuja kirjoiteta (maahanmuuttajien köyhyydestä ja asunnottomuudesta on kyllä juttuja) jne.

      Ruotsista on tullut pelottava maa. Todella paljon eriarvoisuutta, turvattomia alueita, uusköyhyyttä, superrikkaita, pahoinvointia, ilkivaltaa, selvittämättä jääviä rikoksia jne. Keskiluokka on Ruotsissakin kutistumassa olemattomiin. En ihmettele, miksi niin monet haluavat muuttaa pois Ruotsista.

      • Anonyymi

        Onko joku sattunut iltapäivälehdissä huomaamaan että on ollut kirjoitus vähemmistöryhmistä?
        Itelle ei oo sattunut silmään.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      82
      5832
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      127
      3953
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      46
      3889
    4. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      66
      3584
    5. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2948
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      7
      2467
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      27
      2204
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      204
      2111
    9. 33
      2049
    10. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      443
      1812
    Aihe