Olen saanut jo lapsena adhd diagnoosin mutta minua pidetään kehitysvammaisena erittäin loukkaavaa.
väärinymmärretty
3
153
Vastaukset
- Anonyymi
adhd on neurobiologinen kehityshäiriö. kehitysvammalla viitataan usein älylliseen kehitysvammaan, jota sinulla ei ilmeisesti ole. voisit kumminkin miettiä omia ableistisia (ableismi = kieltävää asennoitumista vammaisia ihmisiä kohtaan) ajatusmallejasi. miksi koet kehitysvammaisuuden niin negatiivisena tai loukkaavana asiana? olen törmännyt tähän ilmiöön useasti. sinulla itselläsikin on kehityshäiriö/toimintarajoite, eikä se ole negatiivinen asia (toki siihen liittyy tietynlaisia vaikeuksia, mutta ihmisenä se ei tee sinusta sen vähemmän arvokasta), vaan se tulisi nähdä neutraalina. miksi alennat muita vammaisia/toimintarajoitteisia? tämä ei välttämättä ole tietoista, mutta valitettavan monella on näitä samoja ajatusmalleja. jotkut asperger-ihmiset korostavat, etteivät ole mitään autisteja (viittaavat esim. ihmisiin, joilla on esim. diagnoosina lapsuusiän autismi tai liitännäinen kehitysvamma, korostetaan siis sitä, että ei ole "mikään oikeasti autisti", koska itsellä on negatiivinen kuva heistä). jotkut dysfaatikot korostavat, että heillä on vain LIEVÄ dysfasia, eikä mitään oikeaa kehitysvammaa. siihen voi liittyä sisäistettyä ableismia, jota kannattaa työstää. monilla vammaisilla on negatiivinen kuva itsestään ja he kokevat, että heidän pitäisi olla mahdollisimman normaaleja tullakseen hyväksytyiksi. tuntuu, että on tarve selitellä itseään. yleensä tämä johtuu aiemmista negatiivisista kokemuksista, joka on tietysti tosi harmillista. tämä ei tarkoita, ettetkö voisi sanoa, että sinulla ei ole älyllistä kehitysvammaa. mutta kun sanot niin, älä samalla alenna älyllisesti kehitysvammaisia ihmisiä. asperger-ihmisten ei ole pakko sanoa itseään autisteiksi (vaikka samaa kirjoahan se on, mutta joillekin se diagnoosi lienee tosi tärkeä ja kun heillä se diagnoosi on, niin saavat he sitä käyttää kuvaamaan itseään), mutta he eivät ole muiden autismikirjon ihmisten yläpuolella. vammaisuudesta on valmiiksi jo tosi paljon ennakkoluuloja, ei vahvisteta niitä lisää, etenkin saman yhteisön sisällä. vammainen ei ole paha sana.
- Anonyymi
Ihminen rakentaa suojamuurin ja välttää parhaimman mukaan kehitysvammaisten seuraa. Kyllä tuo itselleni oli loukkaus ehdottaa erityiskoulua, jossa valtaosa oppilaista oli kehitysvammaisia, aloittaessani koulupolun. Pääsin lukihäiriöluokkaan ja mulla on myös adhd-diagnoosi. On vanhempieni ansiota, että he asettivat mulle vaatimuksia ja haasteita. Jos he olisivat joka paikassa korostaneet "erityisyyttäni" ja laittaneet kehitysvammaisten kouluun, niin en olisi kasvanut itsenäiseksi aikuiseksi.
- Anonyymi
Tällä palstalla näkee liikuntavammaisten kirjoituksia, joissa suoraan sanoen puhutaan kehareista negatiiviseen sävyyn. Yksi jopa vertasi heitä sikoihin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku655410Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti842717- 2742521
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362399Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191884Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2311581Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai551197Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131123- 881105
- 901096