Porvoossa aiheuttaa korona-aikana huolta ja pelkoa sekä kovaa keskustelua verkostosta tietoon saatu kummallinen käytäntö Porvoon sairaalan sisätautiosastolla. Siellä on lääkärin toimesta kyselty ainakin kesällä yli 70 vuotiailta hoitotahtoa - varaudutaanko tässä koronaan niin, että vanhuksia ei tarvitse hoitaa, jos koronan myötä tulee vaikea tilanne?
Omaiset, nyt kannattaa olla tarkkana. Keskustelussa on noussut esiin, että Ruotsissahan koronaa sairastaville vanhuksille annettiin morfiinia mikä nopeutti kuolemaa. Ei ole ihan moraalisesti hyväksyttävää. Onkohan tämä valviran asia?
Pienessä kaupungissa ”kaikki tuntevat kaikki” joten sairaalalla on turha luulla, että tieto joka koskee useampaa vanhusta, ei leviäisi.
Porvoon sairaalassa vanhusten hoitamatta jättäminen korona-aikana
16
204
Vastaukset
- Anonyymi
Ei sillä hoideta ketään. Päivystyksessä yön kattelevat ja pistävät kotiin ja ketju loppuu siihen.
- Anonyymi
Saattohoitoa siellä saa :(
- Anonyymi
Testauskapasiteetti pitää moninkertaistaa heti eikä miettiä ja empiä, että joudutaanko tukeutumaan yksityisiin yrityksiin.
Nyt pitää testata-jäljittää-eristää ja hoitaa.
Kuoleman edessä ei poliittiset taustat auta. Kuolemia tapahtuu myös julkisissa hoivakodeissa ja sairaaloissa ja varsinkin siellä vaikka Rinne ja Kiuru yrittävät muuta väittää.
Poliittinen populismi on jotain, mikä ei kanna. Demareiden kannatus tulee laskemaan, kun peittelyt tulee julki. Vielä tulee päivä, jolloin kiitetään Mehiläistä, Pihlajalinnaa, Attendoa ja Terveystaloa siitä, että ne pelastivat ihmishenkiä, johon julkinen puoli ei yksin kykene. Oikeiden lääkärien tehtävä on ylläpitää elämää eikä kysellä hoitotahtoa.- Anonyymi
Onhan se korona toki pirullinen tauti, mutta onkohan se nyt saanut "päättälien"mielissä liiankin isot mittasuhteet?
Kas kun huomattavasti vaarallisempia=enemmän kuolleisuutta aiheuttavia tauteja on kokajan liikkeellä joista ei koronan tapaan, jopa hallitustasolla kohkata. - Anonyymi
Attendon paikat ovat olleet aika paljon julkisuudessa, eikö?
- Anonyymi
Åhhåå oj oj aj että Ruotsissa aj aj että oikee morfiiniä ..ei huono
- Anonyymi
Äitini tappoivat joulupäivänä 2017 :(
- Anonyymi
Kova texti.. Hakisit apua itsellesi...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kova texti.. Hakisit apua itsellesi...
Kattelitte varmaan Aku Ankkaa kun äiti painoi hälytysnappia :(
- Anonyymi
Eli ymmärsinkö oikein nyt pitää lopettaa morfiinin käyttö vanhuksilla koska voi aiheuttaa kuoleman?
- Anonyymi
Tilasin vaikeaa muistisairautta potevalle avopuolisolleni kiireettömän ambulanssimatkan päivystykseen uutena vaikeutena ilmenneen jalkojen toimintakyvyttömyyden ym. johdosta. Puolisoni sairauden hallitseva piirre on afasia, joka hänen kohdallaan ilmenee lähes täydellisenä puhekyvyttömyytenä.. Yllätyksekseni kuulin, että en pääse mukaan matkaan päivystykseen. Minulla oisi ollut tosi paljon sanottavaa asiaan liittyen. Oma mielipiteeni, jota en tässä perustele sen enempää, on että koronaan suhteen on asioiden suhteellisuudn taju alusta saakka lähtenyt pahasti lapasesta.
- Anonyymi
Kylläpä on toimittu törkeästi.
Olen aikoinaan päässyt muistisairaan omaisen tueksi ambulanssiin päivystykseen mennessä parikin kertaa. Tosin emme päässeet päivystykseen ensimmäisellä kerralla.
Kerran hoitajat sanoivat, että mene mukaan omalla autolla ja menin.
Olen myös ollut ambulanssissa mukana sukulaisen saatua oireita mahdollisesta infarktista. - Anonyymi
Eli sulla ei siis ole puhelinta mistä sairaala saisi sut kiinni lisätietojen kyselyä varten?
- Anonyymi
B-sairaala oike osoite sulle ,,se vaan on näin ,,
- Anonyymi
Hakisit nyt ihan oikeesti apua itles ...B-SAIRAALA ..OVI LUUKKON JA AVAIN PORVOON JOKEEN
- Anonyymi
LUKOON
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa13040Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.52089Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1121712Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus91041Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R450972Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn100904- 35744
- 66665
- 47645
Toivon että kuulut elämääni
Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.30615