Tutulleni määrättiin oikeudessa päihteettömyys ohjelma. Miten sitä valvotaan?
päihteettömyys ohjelma
9
84
Vastaukset
- Anonyymi
Rikosseuraamuslaitos valvoo päihteettömyyttä erillaisilla teknisillä apuvälineillä. Tuttavasi kannattaa olla tarkkana sillä kolmannesta laiminlyönnistä seuraa ohjelman purkaminen ja vankeus rangaistus.
- Anonyymi
Minkälaisista teknisistä apuvälineistä mahtaa olla kyse? Minkä pituinen vankeus rangaistus voi tulla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkälaisista teknisistä apuvälineistä mahtaa olla kyse? Minkä pituinen vankeus rangaistus voi tulla?
Vankeusrangaistuksen pituus vaihtelee ja se katsotaan aina tapaus kohtaisesti kahden kuukauden ja vuoden väliltä.
Teknisiä apuvälineitä joita voidaan käyttää ovat nilkkapanta, alkoholitesteri sekä netin kautta toimiva Promillelaskuri.
- Anonyymi
Käytännössä homma menee niin että sinut puhallutetaan joka ilta. Minulla se oli sellaista että ilta kymmeneltä piti olla aina kotona kun puhalluttaja saapui. Toki ennen ohjelman alkua sovitaan käytännöistä että miten päihteettömyyttä valvotaan, mutta tuo kertomani tapa oli minulla silloin kun ohjelmassa olin.
- Anonyymi
Nilkkapantaa käytetään vain silloin päihteettömyys ohjelmassa jos kyseessä on myös samanaikainen valvontarangaistus.
- Anonyymi
Nykyään käytetään jo yleisesti etäluettavia puhallustestereitä jolloin ei tarvita paikanpäälle puhalluttajaa. Etäluettava testeri toimii niin että testerin saa lainaksi ohjelman ajaksi. Osallistuja puhaltaa testeriin ensin asemalla jotta saadan juurikin kyseisen henkilön omat arvot. Näin ei voida huijata vaan varmistetaan että oikea henkilö puhaltaa testeriin aina sovittuna aikana.
- Anonyymi
Laiskoja ovat Risen kaverit nykyään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Laiskoja ovat Risen kaverit nykyään.
Joutuuko puhaltamaan montakin kertaa vuorokaudessa vai vaan kerran?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joutuuko puhaltamaan montakin kertaa vuorokaudessa vai vaan kerran?
Puhallusten määrästä sovitaan jokaisen kanssa henkilökohtaisesti, mutta lähtökohta on se että mitä suurempi päihdeongelma on kyseessä sitä useammin joutuu puhaltamaan. Kuitenkin korkeintaan kolme kertaa vuorokaudessa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921826- 851272
- 1101133
- 761017
- 105919
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56848- 47761
- 36752
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47701- 33683