Lanzaroteen marraskuussa?

Anonyymi

Heinäkuun alussa varasimme matkan Lanzarotelle (Aurinkomatkat) marraskuussa. Nyt kuitenkin toinen aalto on alkanut nostaa päätään. Vaikka lukemat ovat päiväkohtaisina vielä maltillisia, niin suunta on ylöspäin.

Varausmaksu on toki vasta maksettu ja loppuosa pitää maksaa syyskuun lopulla. Jos toinen aalto iskee kunnolla, niin mikä taho päättää sen perutaanko koko Kanarian talvikausi, tai osa siitä? Antaako ulkoministeriö ohjeet turvallisista maista/kohteista ja matkayhtiöt noudattavat niitä?

5

116

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aurinkomatkat on jo perunut matkat Aurinkorannikolle ja Mallorcalle. Ensin peruivat elokuun matkat ja nyt ei ole enää syyskuutakaan myynnissä. Tuosta voisi arvailla, että syyskauden matkoille Kanarian saarille käy samalla tavalla. Tällä hetkellä Espanjaan matkustamista ei suositella UM:n taholta. Ei siinä mitään juridista estettä ole järjestää pakettimatkoja ei-suositeltuihin maihin, mutta vaikea saada siitä kannattavaa ja imagosyytkin saattaa merkitä jotakin.

      • Anonyymi

        " Ei siinä mitään juridista estettä ole järjestää pakettimatkoja ei-suositeltuihin maihin, mutta vaikea saada siitä kannattavaa ja imagosyytkin saattaa merkitä jotakin."

        Juu, eivätkä kaikki pidä siitä, että yhden viikon loman jälkeen pitää olla kaksi viikkoa karanteenissa täällä Suomessa.


    • Anonyymi

      Minullakin olisi kahden viikon jo tammikuussa varattu matka Lanzarotelle. Nyt huomasin, ettei Tuin sivuilla enää näy Lanzarotea kohteena tälle talvelle. Peruutusta ei kuitenkaan ole tullut. Tuin sovellus laskee päiviä matkan alkuun. Vielä viime viikolla matkat olivat myynnissä. No, odotellaanko milloin peruutusilmoitus tulee. Onneksi olen maksanut vain varausmaksun.

      • Anonyymi

        "Vielä viime viikolla matkat olivat myynnissä. No, odotellaanko milloin peruutusilmoitus tulee."

        Älä vain itse peruuta matkaasi, että saat kaikki rahasi takaisin.


      • Anonyymi

        Marraskuun matkoja ei edelleenkään näy, joulukuusta alkaen kauppaavat torstain lähtöjä. Edelleenkään ei ole tullut marraskuun matkastani peruutusta. Enkä usko, että marraskuun matkat olisi loppuunmyytyjä,


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      243
      4223
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      118
      2681
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2432
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1477
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      116
      1466
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1189
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1107
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      983
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      976
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      171
      951
    Aihe