Moi! Oon ettinyt apua r-kirjaimen sanomiseen jo nyt monta kuukautta, ilman mitään tulosta. Tänään *toinen päivä ylä-asteella* piti sanoa oma nimi opettajalle, joka on niin vitun retardi että ei muista mitään. Tietenkin mun nimessä on R-kirjain ja menin sen sanomaan ja koko luokka alko mulle nauramaan. Toistin sen opettajalle ja kaikille ainaskin 10 kertaa ja sanoin vielä kirjain kirjaimelta. Piti myös samalla esitellä ittemme niin sanoin että pelaan tietokoneella pelejä. Sit yks autisti huuti luokan takaa kun sanoin mun nimen et "Onks toi joku sun pelinimi?" Ne ei saanut mun puheesta vittu yhtään mitään selvää. Kaikki vaan oli sillei "Mitä?" "Häh?" Teki mieli vaa lähtee luokasta ja heitellä muutama pulpetti samalla. Oon ennen tottunut siihen ja ymmärtänyt etten osaa sanoo sitä. Olin niikun kokoajan siinä semmosessa kuplassa, että kaikki ymmärtää mua yms mut ei näköjään. Huomenna vielä entistä enemmän uusia opettajia mihin pitää tutustautua ja sanoa nimi. Vittu että vituttaa. Meiän luokalla on myös niin vitun ärsyttävän naamasia tyyppejä, joilta tekis vaan vittu löydä hampaat ulos. Esim. "Onks toi joku sun pelinimi? - tyyppi.
Miten voin oppia sanomaan R-kirjaimen hyvin ja TODELLA NOPEASTI?!
Miten oppia sanomaan R-kirjain?
4
211
Vastaukset
- Anonyymi
Selvitä saatko jostain puheterapeutin tukea. Itse olen kärsinyt samasta ongelmasta ikäni. Jos et saa apua, saattaa tilanne vaikeuttaa sosiaalista elämää tosi pahoin.
- Anonyymi
Sanoin kerran koulukaverille: älä sano är vaan sano RRRR. Onnistui heti. Irvistä vielä samalla:)
- Anonyymi
Luin kerran, että jollakulla voi olla kielen alla jänne, joka pitää katkaista tai jotain, kun se kiristää liikaa.
Minusta tuntuu todella pahalta puolestasi. Sinun kannattaisi koettaa saada vaivasi asiantuntijoiden selvitettäväksi, esim. puheterapeutin, niin kuin tuossa jo sanottiinkin. Terveydenhoitaja voisi ehkä auttaa asiassa.
Se, että sinulle huomautellaan ja naureskellaan, on väärin. Ne naureskelijat tuskin kuitenkaan haluavat tahallaan sinua satuttaa, ne vaan eivät lapsellisuutensa vuoksi tajua sitä, miltä sinusta tuntuu.
Jos pystyt, niin voisit koettaa sanoa niille naureskelijoille, että et voi ärrävialle mitään ja siitä huomauttelu tuntuu pahalta. Kerro asiasta myös jollekin aikuiselle. Sinulla on oikeus turvalliseen kouluympäristöön.
Koeta jaksaa olla välittämättä niistä hölmöistä, jotka sinua haukkuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit605665KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti2183733Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja182478Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei222416Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro91318Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT671094- 911086
- 1021069
Rötösherra käräjillä
Ähtäriläisyrityksen epärehellisyys oli niin suurta, että mies yhtiön takaa oli lähellä saada ehdotonta vankeutta. Vaikeu181052Häneen rakastuminen oli sellaista
että aina uskoi ja luotti että kyllä tästä vielä edetään jotenkin. Se olikin vain rakastuneen toiveajattelua kaikki. Ta79985