Melko hikistä hommaa. Olen seurannut ohjetta ja hakenut kirjastojen asentamiseen Win32 installeria - joka taitaa olla nimeltään paremminkin Win32 loader. Ja koko ajan miettien, että tuliko samalla asennettua pahiksia omalle koneelle.
Onko tähän kuitenkin helpompi tapa? Alimpana on komento, joka tulisi kai syöttää Komentokehote -ikkunaan, mutta onko "sudo" kuitenkin Linuxin tms. komento? Koetin ilman, mutta ei hän ymmärrä myöskään komentoa install. Windows 10 ja 64-bit.
Osaako joku auttaa?
build-essential cmake
libgtk-3-dev
libboost-all-dev
Install these libraries using the following command before proceeding any further.
sudo apt-get install build-essential cmake libgtk-3-dev libboost-all-dev
Kirjastojen asentaminen, kysymys osaaville
13
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Olet 100 vuotta jälkeenjäänyt.
- Anonyymi
Olihan tuo kysymys aseteltu niin ettei siitä selvää saanut, onko kysyjä asentamassa jotain Windowsiin vai Linux ympäristöön, ja eikä pois ollut suljettu mahdollisuutta että oltaisi asentamassa Windowsiin jotain Linux ympäristöön kuuluvaa.
- Anonyymi
Kyllä siinä taisi tulla se Windows aikasta monta kertaa mainittua. Et kuitenkaan kuulune joukkoon "osaavat".
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä siinä taisi tulla se Windows aikasta monta kertaa mainittua. Et kuitenkaan kuulune joukkoon "osaavat".
Mitä sinä aina olet päätäsi aukomassa, ellet tiedä mitään voisit menne sinne missä olet tervetullut, täällä sinulla ei ole mitään tekemistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä sinä aina olet päätäsi aukomassa, ellet tiedä mitään voisit menne sinne missä olet tervetullut, täällä sinulla ei ole mitään tekemistä.
En mene minnekään. Tiedän paljonkin. Täällä minulla on se tekeminen, joka aloitusviestissä kuvataan. Edellisen kerran olen kysynyt täällä neuvoa varmaankin puoli vuotta sitten. Ala miettiä vastausta kysymykseeni.
- Anonyymi
Minulla on siis Windows 10 ja 64-bittinen suoritin.
Aloituksessani edellinen virke päättyy install. Siis pisteeseen, mutta näinhän se on, että kovin monelle suomen kielen kirjoittaminen on hyyvin haastavaa; ei käytetä pisteitä, eikä isoa alkukirjainta. Tai sitten piste sattuu minne vain, eikä sitä vaivauduta enää korjaamaan. Näin erityisesti puhelimella kirjoitettaessa.
Voi siis juuri ja juuri ajatella, että minunkin tekstini olisi ollut tuollaista roiskimista ja tuo virkkeeni install Windows 10 ja 64-bit. Vaikka kysymyksessä on siis kaksi eri virkettä. Muuten kysymykseni on mielestäni selvästi muotoiltu. En ymmärrä kysymystä, mutta Win tietoisuuteni on hieman vajaa. Koetat saada jotain vanhaa 32-bittistä ohjelmaa toimimaan? Ehkä Linux ympäristössä Wine:n alla? Älä ainakaan kirjoita vanhempia kirjastoja uudempien päälle, sillä siitä sotkusta ei selviä kuin uudelleenasennuksella.
- Anonyymi
on se vaikeeta!
- Anonyymi
Aina se on tuollaista tuskailua windowsilla.
- Anonyymi
Asenna käyttöjärjestelmä uudestaan, päivitä se täysin ja sitten kysy uudestaan mitä yrität saada aikaiseksi.
- Anonyymi
Hih hih hihihiiiiii.....
- Anonyymi
Tätähän se Suomi24 palstalla on, että asiallisia vastauksia tuskin saa, mutta monenmoiset ääliöt kyllä kertyvät hihittelemään.
- Anonyymi
Kyllähän tuo on harvinaisen selvä kysymys, miksi kukaan muu ei tuota osannut tulkita oikein, eli
Kysymys oli:
Osaako joku auttaa?
Vastaus:
Useimmat meistä osaa erittäin hyvin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2664783Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii803227- 362643
- 472523
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451797- 971590
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘941368PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441005- 69988
- 99938