Kirjastojen asentaminen, kysymys osaaville

Anonyymi

Melko hikistä hommaa. Olen seurannut ohjetta ja hakenut kirjastojen asentamiseen Win32 installeria - joka taitaa olla nimeltään paremminkin Win32 loader. Ja koko ajan miettien, että tuliko samalla asennettua pahiksia omalle koneelle.

Onko tähän kuitenkin helpompi tapa? Alimpana on komento, joka tulisi kai syöttää Komentokehote -ikkunaan, mutta onko "sudo" kuitenkin Linuxin tms. komento? Koetin ilman, mutta ei hän ymmärrä myöskään komentoa install. Windows 10 ja 64-bit.

Osaako joku auttaa?

build-essential cmake
libgtk-3-dev
libboost-all-dev

Install these libraries using the following command before proceeding any further.
sudo apt-get install build-essential cmake libgtk-3-dev libboost-all-dev

13

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Olet 100 vuotta jälkeenjäänyt.

    • Anonyymi

      Olihan tuo kysymys aseteltu niin ettei siitä selvää saanut, onko kysyjä asentamassa jotain Windowsiin vai Linux ympäristöön, ja eikä pois ollut suljettu mahdollisuutta että oltaisi asentamassa Windowsiin jotain Linux ympäristöön kuuluvaa.

      • Anonyymi

        Kyllä siinä taisi tulla se Windows aikasta monta kertaa mainittua. Et kuitenkaan kuulune joukkoon "osaavat".


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä siinä taisi tulla se Windows aikasta monta kertaa mainittua. Et kuitenkaan kuulune joukkoon "osaavat".

        Mitä sinä aina olet päätäsi aukomassa, ellet tiedä mitään voisit menne sinne missä olet tervetullut, täällä sinulla ei ole mitään tekemistä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mitä sinä aina olet päätäsi aukomassa, ellet tiedä mitään voisit menne sinne missä olet tervetullut, täällä sinulla ei ole mitään tekemistä.

        En mene minnekään. Tiedän paljonkin. Täällä minulla on se tekeminen, joka aloitusviestissä kuvataan. Edellisen kerran olen kysynyt täällä neuvoa varmaankin puoli vuotta sitten. Ala miettiä vastausta kysymykseeni.


    • Anonyymi

      Minulla on siis Windows 10 ja 64-bittinen suoritin.

      Aloituksessani edellinen virke päättyy install. Siis pisteeseen, mutta näinhän se on, että kovin monelle suomen kielen kirjoittaminen on hyyvin haastavaa; ei käytetä pisteitä, eikä isoa alkukirjainta. Tai sitten piste sattuu minne vain, eikä sitä vaivauduta enää korjaamaan. Näin erityisesti puhelimella kirjoitettaessa.

      Voi siis juuri ja juuri ajatella, että minunkin tekstini olisi ollut tuollaista roiskimista ja tuo virkkeeni install Windows 10 ja 64-bit. Vaikka kysymyksessä on siis kaksi eri virkettä. Muuten kysymykseni on mielestäni selvästi muotoiltu.

    • En ymmärrä kysymystä, mutta Win tietoisuuteni on hieman vajaa. Koetat saada jotain vanhaa 32-bittistä ohjelmaa toimimaan? Ehkä Linux ympäristössä Wine:n alla? Älä ainakaan kirjoita vanhempia kirjastoja uudempien päälle, sillä siitä sotkusta ei selviä kuin uudelleenasennuksella.

    • Anonyymi

      on se vaikeeta!

    • Anonyymi

      Aina se on tuollaista tuskailua windowsilla.

    • Anonyymi

      Asenna käyttöjärjestelmä uudestaan, päivitä se täysin ja sitten kysy uudestaan mitä yrität saada aikaiseksi.

    • Anonyymi

      Hih hih hihihiiiiii.....

    • Anonyymi

      Tätähän se Suomi24 palstalla on, että asiallisia vastauksia tuskin saa, mutta monenmoiset ääliöt kyllä kertyvät hihittelemään.

    • Anonyymi

      Kyllähän tuo on harvinaisen selvä kysymys, miksi kukaan muu ei tuota osannut tulkita oikein, eli

      Kysymys oli:
      Osaako joku auttaa?

      Vastaus:
      Useimmat meistä osaa erittäin hyvin.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      79
      1817
    2. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      59
      1738
    3. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      350
      1549
    4. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      169
      1433
    5. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      67
      1300
    6. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      109
      1285
    7. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      63
      1163
    8. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      60
      1109
    9. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      100
      1067
    10. Kuljettajasi oy konkurssi?!

      Tuliko ahnehdittua liikaa,menikö tämä kuljettajasi oy taksit siis konkurssiin?
      Iisalmi
      14
      1005
    Aihe