Vaihda sähkön toimittajaa vaikka kuukauden välein mikäli nämä pölvästit eivät pidä samoja hintoja tai edes lähellä niitä. Vaikuttaa että on täyttä kusetusta sähkön hinnoittelu. Ensin luvataan sitä ja tätä ja kuukauden välein sähkön hinta muuttuu mutta kun hinta nousee kannattaa vaihtaa taas toimittajaa vaikka kuukauden välein ja palata sitten edullisimman sähköntoimittajan asiakkaaksi. tätähän nämä pyytävät että asiakas pomppii kuukauden välein paikasta toiseen ihme hinnankorotukseineen välillä on kuukausimaksua välillä ei. ei uusille asiakkaille sitten vaihtuu toimittaja ja sitten taas oletkin uusi asiakas on tää ihme pelleilyä ja sitä saavat sähköntoimittajat mitä tilaavat asiakkaat hyppivät kuukauden välein toimittajasta toiseen.
Järkyttävää jojottelua
5
84
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se jojottelua jos siihen haluaa mukaan lähteä, Kyllä jokaisen pitäisi ymmärtää ettei mikään firma voi sähköä kovin pitkään myydä alle sähköpörssin verottoman hinnan. Nämä on sisäänheittotarjoksia jotka jatkuu tietyn lyhyen ajan ja sen jälkeen hinta on ihan jotain muuta. Myyjä kertoo mihin hinta sidotaan ja millä ehdoilla ja aikataululla, onko perusmaksua vai ei jne.
Mistään kusetuksesta ei ole kysymys vaan ostajien laiskuudesta lukea hyvksymänsä sopimus. No kieltämättä joillain myyjillä (Fi-Nergy esim.) on todistetusti vaikeuksia sääntöjen noudattamisessa... - Anonyymi
Kansalaiset:
Älkää tehkö sopimuksia näiden Fi-Nergyjen ja muiden epämääräisten toimijoiden kanssa. Uskokaa jo!
Vanhoja, luotettavia sähkönmyyjiäkin on tarjolla, esim. Helen, Vantaan energia jne.
Itselläni on ollut sama kunnallinen sähkön tarjoaja jo 20 vuotta. Viime talvena vaihdoin vain sopimustyyppiä netissä. 3 kk sähkölaskusta lähti heti 20 € pois. Vuositasolla säästö siis ainakin se 80 €.
Hinta on se mitä luvattiin. Ei ylilaskutuksen tai huijauksen vaaraa.- Anonyymi
Niin. ja paljonkos sulla maksoi sen" wanhan kunnon sähköntoimittajan" myymä sähkö ? Katselin juuri vanhan äitini sähkölaskua, vanhan ja luotettavan sähkönmyyjän perimä korvaus näyttää olevan 7.12 snt/kWh 3.50 €/kk eli noin kaksinkertainen tämän päivän tarjouksiin verrattuna.
Eli kyllä näitä välillä kannattaa ihan oikeasti kilpailuttaa, se kun ei maksa mitään.
Pienellä kulutuksella tietysti säästö ei ole kovin suuri mutta siltikään en ymmärrä miksi jostain asiasta kannattaisi maksaa 200 € jos saman saa satasella?
Kun valitsee määräaikaisen vakiohintaisen sopimuksen ilman kuukausimaksua ja ilman ennakkolaskutusta ei pitäisi olla kovin suurta vaaraa tulla huijatuksi.
- Anonyymi
10 minuuttia/kk käyttää aikaa kilpailutukseen. Viime lämmityskausi marras-maalis kuu maksoin sähköstä 0,24-0,35 cent/kWh ilman perusmaksuja. Säästöä siltä ajalta n.180€
No ei ole siihen aikaa mut muuten täällä roikkumiseen on - Anonyymi
Eipä ylläolevalla kommentoijalla ole tainnut olla aikaa tarkastaa mitä on tullut kirjoitettua!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, mitä minun pitäisi tehdä
Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur1111729- 1711648
Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen
Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍1691558Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."
The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise231348Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!
Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys901235Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän
Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c72985Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle
Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su146983- 98937
Sofia Virta vertasi Karjalan evakoita nykymatuihin
Vihreiden puheenjohtaja Sofia Virta avasi sanaisen arkkunsa, eli tyhmyyden tynnyrinsä, valtiovarainministeri Riikka Purr192855Rokotevastaiset aiheuttaneet lasten kuolemat USA:ssa, eivätkä pyydä anteeksi
Jo kaksi lasta kuollut tuhkarokkoon Texasissa, koska rokotevastaiset ovat toimillaan tuhonneet suojaavan rokotekattavuud211801