Olen jo pitkään ihmetellyt miksi suomessa yhä edelleen suojellaan valtion puolesta vieraslajia, joka on ainoa vieraslaji nykypäivänä jota säädellään lupakäytännön kanssa.
Kaikki muut ovat vapautettuina pyyntiluvista ja osaa niistä suojellaan vain pesintä ja poikas aikana inhimillisistä syistä joka on ymmärrettävää sinällään.
Valkohäntä on poikkeus. Jos haluat mailtasi kaataa valkohäntäpeuran sinun on anottava lupa valtiolta, kunhan ensin täytät 500ha yhtenäisen pinta-ala tavoitteen. Jos muuten suomen metsästyksessä on tapahtunut paljon muutoksia tuo on ainoa joka on jämähtänyt historian sivuille eikä ole nykyaikaistunut.
Kun metsäkauris vapautui sen kannan pelättiin romahtavan. Toisin kävi. Kun "pakko" pyytää lupaeläimet loppui lähti kanta kasvuun.
Miksi sitten valkohäntää suojellaan? Onko se vapauttamisesta tapahtuva usko, että metsästys vähenisi ja kanta kasvaisi entisestään vai kateus vai valtiolta jäävät pyyntilupamaksut?
Yksi on kateus. Metsästän itse erittäin peurarikkaalla alueella peuroja seurassa, jossa yhä edelleen peurat halutaan omia ulkopuolisilta. "Se on tulossa vaan lihaosuuksia kärkkymään ei oteta jäseneksi" on yleisin vastaus kokouksissa uusille jäsenhakemuksille siitäkin huolimatta, että suurista peuramääristä johtuen into peuranmetsästykseen on vähentynyt ja ei enää jakseta. Muutamat innokkaimmat sitten kyttäävät kymmenillä kaadoilla koko seuran peurat ja nämä "lihaosuuksien" vastustajat tulevat kyllä itse mielellään sitten lihanjakoon mukaan.
Täällä on myös paljon tyhjiä alueita joissa on metsästystä, mutta ei peuran metsästystä koska yhteneväinen 500ha ei täyty. Näinollen tulee alueille joissa peuraa on paljonkin sitten säädöksistä johtuvia suojelu alueita joissa edes viljelys ja kolari riski peuroja ei päästä pyytämään.
Kun olen seurannut keskustelua olen tehnyt omatoimista galluppia ohessa ketkä kannattavat valkohännän vapauttamista ja ketkä ei. Poikkeuksetta vapauttamisen puolella ovat henkilöt jotka metsästävät, mutta jotka eivät syystä tai toisesta ole metsästysseurassa, mutta joilla olisi mahdollisuus pienemmillä maanomistus alueilla peuraa metsästää.
Kun taas vapauttamista vastaan ovat poikkeuksetta jo seuroissa olevat, joilla on mahdollisuus myös peuroja metsästää. Saman näkee metsästys lehdistäkin joissa yleensä peuroja metsästävät toteavat, että eivät kannata vapauttamista.
Eli se suomalainen perisynti kateus taas suurin syy valkkarin vapautukselle.
Olisiko siis aika jo jättää kateus pois ja päästää kaikki halukkaat vieraslajiamme pyytämään ja vähintääkin pyyntialueen koko 500ha poistettava jotta rikkaimmillekaan peura alueille ei jäisi tyhjiöitä.
Terveisin 5-10 valkohäntää kaudessa kaatava jahtimies.
Valkohäntäpeura vapaaksi
13
1331
Vastaukset
- Anonyymi
Ugh ! MTK on puhunut.
- Anonyymi
Ehkä ongelma onkin tuossa sinunkin asentaessasi eli kun asiat politikoidaan siinä ei vieraslaji termistökään merkkaa.
Vai miten itse perustelisit, että vieraslajia ei voida vapauttaa? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehkä ongelma onkin tuossa sinunkin asentaessasi eli kun asiat politikoidaan siinä ei vieraslaji termistökään merkkaa.
Vai miten itse perustelisit, että vieraslajia ei voida vapauttaa?Ymmärrät kyllä pointin, kunhan konstailet...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ymmärrät kyllä pointin, kunhan konstailet...
Tyypillistä politikointia. Dialogi on mahtavaa, kun ei ole dialogia ollenkaan. Silloin perusteleminen on maailman yksinkertaisinta.
- Anonyymi
Ilman muuta valkohäntäpeurat pitää vieraslajina poistaa kokonaan.
Sitten kun alkuperäislaji metsäpeuran kanta on kasvanut riittävästi, niin siinä on metsämiehille korvaava riistaeläin.- Anonyymi
Totta. Kuruun istutettavat metsäpeurat pitäisi huomioida enemmän että saataisiin metsästää alueelle susityhjiö kannan kasvattamisen ajaksi. Kun Kainuun, suomenselän ja pirkanmaan kannat saadaan yhdistettyä Suomeen muodostuu geneettisesti monipuolinen metsäpeurakanta. Vielä laajemmallekin etelään tehtävät istutukset olisivat paikallaan.
- Anonyymi
Kauriita voidaan metsästää vapaasti.Haulikolla/Kiväärillä ilman ampumakoetta.
Edistystä tämäkin.Ammutaan nämä nyt ensin sukupuuttoon,samalla arvotaan onko
kyseessä vieraslaji vai risteytys.Metsästysseurat antavat kiintiöitä kauriile 1 metsästäjä jos kaikki metsästäjät metsästäisivät kaurista,kauriille kävisi niin kuin metsäjänikselle,sattuma jäniksiä,ajokoirien edessä.- Anonyymi
Kauriin metsästäminen rihlatulla aseella vaatii kokeen. Mikä kauris on risteymä? Ei tietääkseni mikään.
Muutenkin kirjoituksesi on niin sekavaa ja outoa, että suosittelen seuraavan kerran osallistumaan keskusteluun selvin päin. - Anonyymi
Taas se maaginen sana "jos". Jos kaikki jossit toteutuisi. Tämä maailma olisi ihan toisen näköinen, tai sitä ei enään olisi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kauriin metsästäminen rihlatulla aseella vaatii kokeen. Mikä kauris on risteymä? Ei tietääkseni mikään.
Muutenkin kirjoituksesi on niin sekavaa ja outoa, että suosittelen seuraavan kerran osallistumaan keskusteluun selvin päin.Minkä kokeen?Rihlatulla?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minkä kokeen?Rihlatulla?
Ampumakokeen, kuten hirvelle, jos aiot ampua kiväärillä kaurista. Haulikko ampujat voi vedellä, millätahansa pallukoilla, ilman koetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ampumakokeen, kuten hirvelle, jos aiot ampua kiväärillä kaurista. Haulikko ampujat voi vedellä, millätahansa pallukoilla, ilman koetta.
Miten tämä on mahdollista,millä tahansa pallukoilla ilman koetta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miten tämä on mahdollista,millä tahansa pallukoilla ilman koetta?
Hauli-, tai täyteispanoksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341982Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1721925Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3921822Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693935- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise51694