Kelvollinen?

Anonyymi

Mistäköhän se johtuu, että henkilön ei ole katsottu olevan kelvollinen varusmiespalvelukseen, mutta on kuitenkin katsottu olevan kelvollinen lähihoitajakoulutukseen...??? Ja nyt ei ole todellakaan kysymys mistään vakaumuksellisista syistä saadusta vapautuksesta.

2

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      perusteita voi olla runsaastikin. Fyysiset rajoitteet ja terveydentilat. Myös mielenterveysasiat. Kansalaisuuskin vaikuttaa. Varusmiespalvelus ja lähihoitakoulutus ovat tietenkin eri asioita. Siksipä voi myös olla omat kelpoisuusvaatimuksensa. Varusmiespalvelus perustuu suomen asevelvollisuuslakiin. Lähihoitajakoulutuksen kriteeristö ei löydy asevelvollisuuslaista. Asiassa ei ole mitään suurempaa ihmettelemistä. Aloittajan primäärit motiivit eivät taidakaan kohdistua itse perusteisiin yleensä, vaan tuntemaansa ihmisyksilöön. Hänen mahdollisiin vajavaisuuksiinsa. Ei hyvä. Miksi ajatella niin?? Minulle vieras ajattelutapa. Oli kyseessä joko itse tai joku toinen tuntemansa ihmisyksilö.

    • Anonyymi

      Mitä jos kysyisi henkilöltä itseltään niin ei tarvitsisi pähkäillä tai voivoitella pitkin kyliä ja miettiä omassa päässään asioita?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      140
      2806
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      269
      2473
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      26
      1466
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      35
      1452
    5. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      121
      1182
    6. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      108
      1143
    7. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1043
    8. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      1012
    9. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      59
      906
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      297
      877
    Aihe