Moi, mitäs mieltä porukka on? ja ne jotka ei tiedä mistä kyse, ottakaa selkoa #jyskgate
Mä puolustan Jonnaa, on ok ajatella... Ja kaikki meistä ajattelee joskus ns fantasioita
Mä puolustan Jonnaa, on ok ajatella... Ja kaikki meistä ajattelee joskus ns fantasioita
Vastaukset 18
Vanhimmat
On ok ajatella.
Mut minusta ei ole ok laittaa kaikkea nettiin ja etenkään kohdistaa kirjoitusta työpaikan asiakkaaseen.
Heteroille se on sallittua kuten työpaikkaromanssit. Lesboille ei.
Aloituksen aiheesta kerrassaan eri mieltä, mautonta käytöstä asiakkaita kohtaan.
Työpaikkaromanssit sen sijaan, tiedän montakin naisten keskeistä työpaikalla alkanutta romanssia. Työpaikka on yksi tavallisimpia tutustumispaikkoja.
Muuten ok, mutta hajaireidet oli jo liikaa kuvailussa. Olis vaan horjahtanu päälle, jos niin paljon kerta halusi. :D
Miten muuten lesbopalstalle tällanen laitettu?
Varmaan joku tämmöinen ”meillä on enemmän tai vähemmän lesboja täällä töissä”-työnantajaa kiinnostaa tälläiset..
Aihe ei tosiaan kuulu tälle palstalle millään lailla.
Ilmeisesti aihe on taas ajankohtainen jollekin ”naapurin Jonnalle”.
Kai täällä nyt voi nostaa esiin aiheita, noin yleisemmälläkin tasolla.
Kyse oli twiitistä joka oli tarkoitettu huumoriksi,mutta nousi kohu,mm.vaadittiin Jonnalle potkuja.
Maalitus meni överiksi. Ja Jonna itse myönsi,että twiitti oli virhe. Onneksi yh sai pitää kaikesta huolimatta työnsä.
Asiasta uutisoi mm. IS
Sananvapaus,onko tuttu käsite?
Kyllä luulisi,että lesbotkin haluaisi osallistua yhteiskunnallisiin keskustelunaiheita,ja tämä on ollut esim twitterissä paljon esillä ja nro 1 kotimaan aiheissa parina päivänä.
Mutta minkäs mahtaa,jos tahdotaan elää kuplassa,teräskuoren alla. Ainoat hyväksyttävät keskustelut tällä palstalla ovat tyyliin "miten uskallan kertoa ihastukselle että tykkään" , -säälittävää kuplaelämistä.
Miksi nimenomaan lesboilta tätä kysyt? Mielestäni oli kaikin puolin mauton juttu kyseessä.
Samaa mieltä.
Voihan niitä ajatuksia tulla mut en tykkää kyllä asiakkaista ajatella kesken työpäivän jotain intiimiä saati kirjoittaa sellaista nettiin!
Ajattelitko tätä aihetta jankata seuraavissa vaaleissa?
Jankata?!
Jos kerran vastasin aloittajan kysymykseen niin sekö on jankkaamista?
Ilmeisesti sinusta tämä Jonna teki ihan fiksusti sitten?
Ei tulisi mieleenkään tuollaisia julkisesti kirjoitella. Kertoo kyllä melko paljon kirjoittasta. Ei Jysk halua tuollaista käyttäytymismallia omaa brändiään ja mainettaan tuhoamaan. Piennemmistäkin jutuista on joskus koko firman maine kärsinyt.
Nainen olisi kesken työvuoronsa ollut valmis panemaan asiakasta ja myöntää sen vielä ääneen. Onko joku työpaikka missä tällainen muka sallitaan? Ei toki ole varmasti käytäntöön asti laittanut asiaa, mutta julkisesti kuitenkin kertonut, että olisi niin halunnut tehdä. Jos omassa firmassani käyttäydyttäisiin noin niin kyllä puhutteluun ainakin ottaisin ja käskisin vapaa-ajalla hoitamaan omat tarpeet.
Juu täysin sama!
Saisiko heteromiehet potkut jos näin sanoisi tai kirjoittaisi? Ei.
Lesboilla sen sijaan riittää pelkkä ajattelu. Ei tarvitse kirjoittaa tai sanoa minnekään tai kenellekään. Pelkkä ajattelu on jo rikos.
Sitten toisekseen. Kuuluuko asia lesbopalstalle? Ei oikeastaan. Onko järkeä vatvoa vuosia tai vuosikymmeniä samoja vanhoja menneitä asioita? Ei. Erottaako työnantaja työllisen työn ja vapaa-ajan toisistaan? Eipä taida. Ymmärtääkö työnantaja, että viimeksi 10-20 vuotta sitten ollut EX työntekijä on t-d-e-l-l-a-k-i-n entinen työntekijä? Eipä taida. Kuka haluaisi Jyskiin töihin? Ei välttämättä ihan jokainen. Millaiset palkat? Varmasti huonot ja osa-aikatyö.
1. Eli linkitit tänne tämän jutun kun Vantaan Pakkalaan haetaan Jyskiin osa-aikaista työntekijää?! Asia selviää kyllä Mollin sivuilta.
2. Ihan kuin ihmiset eivät osaisi hakea itse työpaikkoja?
3. Mikä ihmeen pakkomielle siinä Vantaan Pakkalassa on, että juuri sinne pitää väkisin työllistää eikä mihinkään muuhun? Onko siellä jokin huumekätkö, että sinne pitäis saada linkitettyä puhelin niin vois lavastaa rikolliseksi? Vai aikooko joku kävellä siellä vastaan?
Ps. Se on vähän sama ihmissuhteissakin, että jos olet eronnut 20 vuotta sitten exästä niin exä on exä eikä nyxä ja pulinat pois. Ei exä muutu nyxäksi vaikka kuinka jankuttais ja vaanis. Exä on exä ihan syystäkin. Yleensä. Silloin ei kannata vaania 20 vuotta sitten viimeksi kanssasi ollutta exää varsinkin jos exä on ilmoittanut selvästi ettei halua olla missään tekemisisdä kanssasi.
Sama pätee työsuhteisiin. Jos on 20 vuotta sitten ollut viimeksi yritys Oy Ab:n työntekijä niin ei se enää ole nykyinen työntekijä. Jos on ovet paukkuen lähtenyt tai ilmoittanut selkeästi, että en enää koskaan tule takaisin niin tuskin koskaan tulevaisuudessakaan tulee takaisin. Ei se asia siitä muutu jankuttamalla eikä vainoamalla. Exä on exä ja yleensä ihan syystä olkoot kyse entisestä heilasta tai entisestä työntekijästä.
Ja pps. Semmoinen työnantaja, joka ei ymmärrä a) erottaa työtä ja vapaa-aikaa toisistaan, b) ei ymmärrä päästää ikivanhasta ex-työntekijästä irti ensin kun on saanut savustettua kaikin tavoin ulos niin sen jälkeen alkaa savustaminen kaikin tavoin sisään (mikään ei kelpaa:ei saa olla heillä töissä, mutta pitää olla heillä töissä) kuulostaa melkoisen psykolta.
Anteeksi nyt,mutta mitä tällä jutullasi tarkoitat ja miten liittyy AP kysymykseen?
????