MINKÄ PUUTE?

jos tulee rakkuloita kitalakeen?? syön kyl vihaneksia ja hedelmiä paljon...käytän joskus B12 vitamiinia...epäilen että olisiko B vitamiinin liikasaantia??
41067
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Joillekin sitrushedelmät aiheuttavat haavoja
suuhun ja kitalakeen. Esim. appelsiini, mandariini
ym. hedelmät. Ainakin kaverilla oli sellainen
tilanne, jätti vähäksi ajaksi pois hedelmät
ja tilanne korjaantui

Äänestä

Itselläni tuli viikko sitten ikenen takaosaan kipeä rakkula tai haavauma. Ei ole parantunut vaikka tavallaan esim. huuleen tulevat rakkulat parantuu parissa päivässä. On kyllä tosi kipeä ollut eikä meinaa hellittää, mikähän tuohon auttaisi? Itse en syö hedelmiä juuri lainkaan mutta ravinto onmuuten suht normaalia.

Äänestä

Yleensä moinen oire on yhteydessä allergiaan. Itselläni saman oireen aiheuttaa mandariini, tyttärelläni suklaa ja kiivi-hedelmä.

Äänestä

haavaumat ikenissä ja suun limakalvoilla eivät parane parissa viikossa menkää lääkärille.Saattaa olla syöpää.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


dgdg kirjoitti:

jos tulee rakkuloita kitalakeen?? syön kyl vihaneksia ja hedelmiä paljon...käytän joskus B12 vitamiinia...epäilen että olisiko B vitamiinin liikasaantia??

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu