Sananvapaus

Anonyymi

Miksi Suomi24-palvelusta poistetaan sellaisia kunnan viranhaltijoiden,
kunnallispoliitikkojen tai yleensä kunnan virkatoimintaan liittyviä keskusteluketjuja tai viestejä, jotka eivät ole Suomen lain tai Suomi-24:n julkaisemien sääntöjen vastaisia? Eikö saa keskustella vapaasti ja sananvapaus ei ole täällä voimassa?

Rikoslaki, 24 luku 9§

Kunnianloukkauksena ei pidetä arvostelua, joka kohdistuu toisen menettelyyn politiikassa, elinkeinoelämässä, julkisessa virassa tai tehtävässä, tieteessä, taiteessa taikka näihin rinnastettavassa julkisessa toiminnassa ja joka ei selvästi ylitä sitä, mitä voidaan pitää hyväksyttävänä.

11

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kunnan toiminta perustuu julkisuusperiaatteelle.

    • Anonyymi

      Kaupungin valtuutetuille järjestämä ja veronmaksajien kustantama tilaisuus ei ole salainen. Tilaisuuden ohjelmakaan ei ole salassa pidettävä. Samoin tilaisuuteen niin ikään veronmaksajien kustannuksella tilattujen esiintyjen nimet ja yritykset eivät voi olla salaista tietoa. Siitä huolimatta palstalta poistettiin mm. tilaisuuden ohjelma "sääntöjen vastaisena"?

      • Anonyymi

        Kyse ei siis ollut minkään yksityistilaisuuden ohjelmasta!


    • Anonyymi

      Intressi vaatia viestien poistamista on vain viranhaltijoilla tai kunnallispolitiikoilla. Se osoittaa etteivät he kestä edes sitä, että julkisuuteen tuodaan vain heidän omia tekojaan tai tekemättä jättämisiään.

      Kyseisen tilaisuuden täältä poistettu ohjelma ja siinä esiintynyt sekä tiedotusvälineissä arveluttavaa mainetta saanut yritys halutaan salata kaupunkilaisilta.

      • Anonyymi

        He eivät kestä totuutta, joka rikkoo heidän fantasiamaailmansa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        He eivät kestä totuutta, joka rikkoo heidän fantasiamaailmansa.

        Itsetunto nousee 100 %, kun maksettu konsultti mielistelee koko rahan edestä.


      • Anonyymi

        Jos esiintyisi omalla nimellä niin voisi saada uskottavuutta. Nimettömänä kommentointi on vain oman pahan olon purkautumisuoto.


    • Anonyymi

      Strategiapäivä 18.8.2020

      Ohjelma

      9.30 – 12.00 Aamukahvi ja ’Kaupunkistrategian läpikäynti ja päivittäminen’
      -Kissconsulting Oy / Niklas Reuter ja Juha Valkamo

      12.00 – 13.00 Lounas

      13.00 – 14.30 ´Väestömuutokset, Suomen kuntakentän taloudellinen kehitys’
      -Kuntaliitto / Minna Punakallio ja Mikko Mehtonen

      14.30 – 15.00 Kahvi

      15.00 – 17.00 Vuoden 2021 talousarvion suunnittelu

      17.00 – 18.00 Kevyt illallinen

    • Anonyymi

      Suomen Kuvalehti, 20.9.2017

      Kittilä on palkannut Kissconsultingin tekemään kunnalle strategiaa. Suomen Kuvalehden tietojen mukaan kittiläläiset maksavat konsulttityöstä yli 37 000 euroa.

      Konsulttiyhtiö on tullut tutuksi kuntastrategioistaan, joilla on luotu pikkukunnille iskulauseita tuhansilla euroilla

      Aiemmin Kissconsulting on tullut tutuksi uutisista, joissa on kerrottu muun muassa Lempäälän, Hyrynsalmen ja Savitaipaleen kuntastrategioista.

      Kiss-konsultit loivat pikkukuntien ”ajatusmallit” muutamilla sanoilla, joista kuntalaisia laskutettiin tuhansilla euroilla.

      Ilta-Sanomien mukaan esimerkiksi Hyrynsalmi maksoi yhtiölle 10 000 euroa strategiasta ja ajatusmallista, jonka voi tiivistää kolmeen sanaa: ideoi, keskustele, toimeenpane.

      Savitaipaleelle konsulttifirma rakensi strategian sanoilla: sydämellä, sovussa, sisulla.

      • Anonyymi

        Osuva strategia ja ilmainen.


    • Anonyymi

      Loviisan kaupunki käy yt-neuvotteluja työntekijöiden vähentämiseksi ja kaupunkilaisten lakisääteisiä palveluja on heikennetty. Säästötoimia on perusteltu alijäämäisen kaupungin säästötarpeilla.
      Siitä huolimatta ulkopuolisia palveluita yhä tilataan. Eikö isopalkkaisten johtavien viranhaltijoiden pitäisi itse pitää moinen tilaisuus valtuustolle ja myös valmistella kaupunkistrategia ilman konsulttien apua? Millä perusteilla kyseinen konsulttiyritys on valittu? Sen julkisuudessa olevat referenssit eivät ole mairittelevia. Paljonko kyseinen tilaisuus maksoi veronmaksajille?

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3037
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3021
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2387
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1873
    5. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1798
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1729
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1586
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      79
      1307
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1270
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1090
    Aihe